Llogaritë me kthimin e faturave të brendshme

cuentas

Ka shumë llogari rrjedhëse të tregtuara nga bankat, por midis tyre një nga më inovative janë ato që kthejnë një pjesë të faturave të lidhura të familjeve. Midis tyre ato të gaz, dritë, ujë ose shërbime të tjera në shtëpi. Deri në pikën e rimbushjes deri në 5% të tarifave për këto përfitime. Kjo është një klasë llogarish që ka qenë në fuqi vetëm për disa vjet, por me një nga zhvillimet më të fuqishme nga sistemi bankar spanjoll. Tani ajo ka rritur ofertën e saj në mënyrë të konsiderueshme në mënyrë që ju të mund të zgjidhni midis disa formateve të këtij produkti bankar në rritje.

Llogaritë bankare me debit të drejtpërdrejtë të faturave të brendshme kërkojnë vetëm lidhje. Asgjë më shumë, në mënyrë që nga ai moment e tutje, përdoruesit të fillojnë të shijojnë të gjitha tiparet e tij që nga momenti i parë. Sidoqoftë, performanca e bankës suaj nuk ndryshon shumë nga llogaritë tradicionale. Kjo është, ata janë nën kufijtë minimale se rrallë tejkalojnë nivelet mbi 0,50%. Pa këto që të jenë në gjendje të krijojnë një thes kursimi të detyrueshëm për sa i përket shpërblimit të tyre.

Kjo klasë e produkteve të destinuara për kursime karakterizohet rrënjësisht nga fakti se ato synojnë të gjithë profilet e përdoruesve. Pa përjashtime të çfarëdo lloji. Kështu që në këtë mënyrë, çdo muaj mund të kurseni para nga tarifat e shtëpisë. Nëse sasia e tyre nuk është shumë, të paktën do t'ju shërbejnë përmbajnë ngarkime që ata i përjetojnë çdo vit. Sidomos në lidhje me faturën e energjisë elektrike, me rritje që madje mund të afrohen nivelet e 10%. Kështu regjistrohen këto llogari speciale kursimesh. Por tani e tutje duhet të dini shumë për ta.

Kthim deri në 5%

Së pari, duhet të dini se çfarë është një instrument bankar në mënyrë që të keni më shumë likuiditet në llogarinë e kontrollit. Aq sa oferta që do të kontraktohet përmes këtyre produkteve. Në këtë kohë ata ju ofrojnë një kthim që lëviz nën kufijtë shumë të ngushtë që lëvizin midis 1% dhe 5%. Brenda këtij skenari të përgjithshëm, ata parashikojnë të njëjtat shërbime dhe përfitime si në llojet e tjera të llogarive të konsideruara si tradicionale. Kjo do të thotë, ju mund të veproni me bankën tuaj të zakonshme dhe me shërbimet bankare që keni trajtuar deri më tani.

Mekanika e kësaj strategjie tregtare që bankat kanë zhvilluar është shumë e thjeshtë. Ata ju ofrojnë një zbritje direkte në totalin e faturave tuaja të energjisë elektrike, ujit ose gazit. Në këtë mënyrë, efekti kryesor është që ju do të duhet të paguani më pak para për këto tarifa bankare. Kështu që likuiditetin në llogarinë tuaj të kursimeve të jetë më i vjetër çdo muaj. Si rezultat i këtij veprimi, ju mund të kurseni midis 50 dhe 150 euro çdo vit duke aplikuar këtë sistem besnikërie. Në varësi të konsumit që keni zhvilluar në secilën periudhë.

Kërkesa për të hyrë në këto llogari

Shfrytëzues

Sigurisht, ato janë shumë të lehta për tu kontraktuar pasi që ata vetëm do të kërkojnë që ju të debitoni direkt faturat që dëshironi të lidhni me llogarinë e kontrolluar. Ata nuk duhet domosdoshmërisht të jenë të gjitha, por ato që ju vetë mendoni se janë të përshtatshme. Nga ana tjetër, ky produkt bankar nuk kërkon lidhje të tjera, të tilla si debiti direkt i listës së pagave ose pensionit. As ata nuk do të kërkojnë që ju të mbani një Bilanci minimal në llogari çdo vit. E gjitha është shumë më e lehtë për interesat tuaja personale, pasi do të jetë e nevojshme vetëm të hapni llogarinë e zgjedhur për të kryer këtë strategji të veçantë tregtare.

Në përgjithësi, është një produkt bankar që nuk përfshin ndonjë afati i qëndrimit. Me fjalë të tjera, ju do të keni liri të plotë për të vendosur se kur do të anuloni llogarinë e kursimeve. Ndryshe nga modelet e tjera ku ata kërkojnë një periudhë qëndrueshmërie që mund të zgjasë deri në 12 muaj dhe që bëhen me gjobitje shumë të ashpra. Epo, në këtë rast, nuk duhet të keni frikë për këto Komisionet sepse nuk do të lindë këto situata të veçanta. Nuk është për t'u habitur, ato janë një lloj llogarie që tregtohet me një fleksibilitet të konsiderueshëm nga institucionet financiare.

Nuk ka rritje të interesit

Nëse ajo që dëshironi është të përmirësoni ndjeshëm pasqyrën tuaj të të ardhurave, nuk është modeli më i mirë për ta punësuar atë. Sepse në fakt, kjo lloj llogari kursimi nuk rrit interesin me asnjë përqindje. Practshtë praktikisht e njëjtë si në llogaritë e mbetura të ofertës aktuale bankare. Kjo do të thotë në praktikë se do të nënkuptojë një përfitim që do të jetë në minimum. Me një lloj interes fiks dhe vjetor deri në 0,2% në rastin më të mirë. Sepse mos harroni se këto për të cilat flasim nuk janë të përshtatura në atë që është përfitimi i lartë. Ato janë modele krejtësisht të ndryshme, si në konceptin e tyre ashtu edhe në mekanikën me të cilën qeverisen për momentin.

Një tipar tjetër i këtyre modeleve të kursimeve është se ato janë përjashtohen nga komisionet dhe shpenzime të tjera në menaxhimin ose mirëmbajtjen e tij. Ju nuk do të duhet të paguani një euro të vetme për përdorimin e saj dhe është një ndryshim shumë i rëndësishëm në lidhje me formatet e tjera që janë në dispozicion në ofertën aktuale bankare. Kjo do të thotë, nuk do të përfshijë ndonjë përpjekje financiare në mirëmbajtjen e saj. Nga ky këndvështrim, ai është një produkt bankar mjaft i favorshëm për interesat e përdoruesve. Përveç kësaj, me avantazhin shtesë që ju mund të drejtoni faturat që dëshironi në çdo kohë dhe pothuajse të pakufizuar. Pa këto lëvizje që përfshijnë ndonjë shpenzim monetar.

Me karta falas

letra

Nëse ekziston një veçanti tjetër që përcakton këto llogari, është se përmes tyre mund të merrni karta falas. Ato zakonisht zbatohen për plastikën e debitimit dhe në raste të rralla për plastikën e kreditit. Kështu që në këtë mënyrë, ata nuk duhet të paguajnë komisionet e emetimit dhe mirëmbajtjes që sjell ky lloj i produkteve financiare. Kjo karakteristikë do t'ju lejojë të kurseni pak më shumë se 10 euro çdo vit. Sigurisht, ato nuk janë me të vërtetë shuma spektakolare, por të paktën ato do t'ju lejojnë të rrisni pak çantën e kursimit.

Nga ana tjetër, nuk mund të harrohet se llogaritë me debit direkt të faturave të brendshme përfshijnë një seri shërbimesh ose përfitimesh që janë gjithashtu falas. Si për shembull, kryej transferime të pakufizuara të brendshme, lëshimin e çeqeve bankare apo edhe aksesin që ju mund të merrni një klasë tjetër të produkteve financiare në kushte më të mira të kontraktimit. Nga ky këndvështrim, është një produkt që mund të jetë shumë i dobishëm për të mbrojtur interesat e familjes suaj, pasi gjithashtu do të paguani më pak para për faturat e familjes.

Ato ofrojnë midis 1% dhe 5% të faturave

Oferta e ofruar nga bankat për momentin vepron nën këto parametra. Por ju duhet të sqaroni një aspekt që është shumë i rëndësishëm për përdoruesit. Nuk është askush tjetër përveç se këto ulje nuk janë të pakufizuara pasi ato vlejnë vetëm për një normë maksimale. Asnjëherë në të gjithë sasinë e konsumit, siç mund të besohet që nga fillimi. Vetëm arrin deri në një kufi deri në 20 ose 40 euro, në varësi të ofertës së secilës prej entiteteve bankare. Banco Santander dhe në përgjithësi të gjitha bankat në internet janë përgjegjëse për fillimin e këtij lloji ofertash për publikun.

Në një aspekt tjetër, duhet përmendur se një nga propozimet më agresive është ai që Banco Santander ka zhvilluar përmes llogarisë së tij 1, 2, 3. Me këtë produkt bankar, ju mund të gëzoni deri në 3% interes vjetor nominal (Prill 1.81 %) të bilancit ditor, deri në 3% bonus të faturave të zakonshme dhe gjithashtu, ju do të bëheni një aksioner i Santander, sepse merrni 1 aksion të Mirëseardhur të Santander, falë programit të besnikërisë të këtij produkti financiar.

Kushtet në kontratë

condiciones

Jo vetëm që ndikon në arkëtimet e brendshme të atyre që kemi përmendur më lart. Nëse jo kjo vlen edhe për taksat lokale dhe sigurimet shoqërore: IBI, fords, taksa rrugore, REA, RETA. Përkundrazi, zakonisht nuk përfshin TVSH-në, tatimin mbi të ardhurat personale, taksën e korporatës, trashëgiminë, etj. Në një aspekt tjetër, duhet theksuar se ju mund të jeni pronar i maksimumit të dy llogarive për sa kohë që nuk jeni pronari i vetëm në të dy, domethënë, mund të keni një llogari si pronar i vetëm dhe një tjetër pronësi e përbashkët, ose të jeni pronar i dy llogarive me pronësi të përbashkët.

Në fund, mos harroni se funksionimi i llogarisë është shumë i thjeshtë: nëse i plotësoni kushtet, ne do t'ju paguajmë përfitimet. Nëse nuk i takoni, nuk i merrni. Komisioni mujor i mirëmbajtjes do të bëhet 8 euro nëse nuk i plotësoni kushtet gjatë tre shlyerjeve radhazi, pasi të ketë mbaruar periudha fillestare e mospagimit ose nëse i keni përmbushur kushtet në një moment të caktuar. Kur të plotësoni përsëri kushtet, menjëherë do të paguani përsëri 3 euro.

Çdo rezident individual ose jo-rezident në Spanjë mbi 18 vjeç mund të kontraktojë këtë lloj llogarie të veçantë, pavarësisht nëse ata janë një klient i ri ose tashmë një klient i njësisë ekonomike që bën ofertën. Si pasojë e një programi besnikërie për këtë produkt financiar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.