Llogaritë pa komisione

cuentas

Sigurisht, llogaritë pa komisione janë një nga objektivat e përdoruesve të bankave. Kështu që në këtë mënyrë, një gamë e tërë komisionesh dhe shpenzimesh kursen në menaxhimin dhe mirëmbajtjen e tij. Në masën që, sipas një llogaritje të kryer nga organizatat kombëtare të konsumatorit, mund të jetë kurseni mesatarisht 100 euro në vit. Meqenëse është një produkt themelor bankar, është praktikisht e pamundur të bëhet pa këtë mjet që klientët duhet të ndërveprojnë me institucionin e tyre financiar. Megjithëse ekzistojnë të gjitha llojet dhe natyra: për të rinjtë, të vetëpunësuar ose mbi 65 vjeç.

Për momentin, oferta e bankave është aq e gjerë sa që praktikisht të gjitha njësitë ekonomike kanë një produkt të këtyre karakteristikave. Megjithëse mund të jetë që për të përfituar nga këto kushte duhet plotësojnë një numër kërkesash që pothuajse gjithmonë kalojnë në besnikërinë e klientit. Në çdo rast, një nga qëllimet tuaja është të identifikoni këtë produkt bankar në mënyrë që ta regjistroni që tani e tutje. Për kursimet që ju gjeneroni nga ky mjet bankar është më i madh se më parë.

Llogaritë janë komisione, ato janë një produkt normal, nuk parashikon ndryshime të dukshme në lidhje me klasën tjetër të modeleve. Ata madje kanë të njëjtën shpërblim dhe që në çdo rast është vërtet i paçmuar. Si pasojë e uljes së çmimit të parave që është promovuar nga Banka Qendrore Evropiane (BQE) dhe që ka çuar në interesin mesatar vjetor të saj rreth 0,1%. Një nga nivelet më të ulëta në vitet e fundit dhe që ka çuar në atë që të mos jetë një instrument i përshtatshëm për t'i bërë kursimet fitimprurëse.

Llogaritë pa komisione: si janë ato?

Epo, këto lloj llogarish kursimesh karakterizohen në thelb nga fakti që ato ofrojnë të njëjtat përfitime sesa në të gjitha llojet e llogarive bankare, pa përjashtime. Nga operacionet më të zakonshme, të tilla si transfertat, debitet direkte të faturave të brendshme ose kontraktimi i çfarëdo lloji të kartave të kreditit ose debitit për të patur akses në produktet kryesore të destinuara për kursime, si në rastin specifik të depozitave me afat. Në këtë kuptim, është një llogari kursimi krejtësisht normale.

Nga ana tjetër, ato përgjithësisht gjenerojnë a japin ndaj kursimeve që nuk i kalon nivelet 0,1%. Për gjendjen e llogarisë që është rimbursuar. Sidoqoftë, nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ata paralajmërojnë për rrezikun e kësaj strategjie monetare. Duke shpjeguar kohët e fundit se "periudhat me norma të ulëta interesi çojnë në tundimin për të marrë më shumë rreziqe sesa duhet". Në çdo rast, mund të jetë një tjetër nxitje për t'i punësuar ata tani e tutje.

Strategjitë për t'i eleminuar ato

Shpenzimet

Në çdo rast, ju gjithmonë keni sisteme që këto llogari të përjashtohen nga komisionet dhe shpenzimet në menaxhimin dhe mirëmbajtjen e tyre. Nga ky këndvështrim, ju keni përpara vetes tuaj një seri strategjish për të hequr shpenzimet e krijuara nga llogaria e këtyre karakteristikave. Një nga më të shpeshtat materializohet përmes punësimin e një llogarie në internet. Të gjithë ata janë pa komisione dhe lloje të tjera të shpenzimeve. Përveç kësaj, ato ju lejojnë të rrisni pak shpërblimin tuaj, me disa të dhjetat e përqindjes krahasuar me modelet e tjera të kursimeve.

Ata kanë avantazhin që ju mund t'i zyrtarizoni ato të qetë nga shtëpia juaj ose vend tjetër. Nga kompjuteri personal ose mjet tjetër teknologjik. Të gjitha subjektet bankare përfshijnë njërën nga këto llogari në ofertën e tyre. Kështu që ju mund të lidheni me bankën tuaj të zakonshme me lehtësi më të mëdha dhe pa pasur nevojë të merrni ndonjë disbursim që nga fillimi. Sepse ato ruajnë të gjitha avantazhet që sjellin këto produkte bankare dhe ka kërkesa më të mëdha për pajtimin e tyre.

Lista e pagave vendase ose të ardhura të tjera

Nëse lidhni listën e pagave, pensionin ose të ardhura të tjera të rregullta me të ashtuquajturat llogari të pagave, do të arrini gjithashtu këtë objektiv të dëshiruar, që është të kurseni të gjitha shpenzimet që rrjedhin nga menaxhimi i tij. Sepse në fakt, të gjitha këto formate në llogari e kanë të përfshirë këtë shërbim bankar. Përveç kësaj, përfitime të tjera që mund të jenë shumë të dobishme. Si për shembull, kontraktimi i një takse me këste me një kthimi nominal vjetor deri në 5%. Një interes që nuk mund ta gjeni përmes depozitave konvencionale që bankat komercializojnë në këtë moment të saktë.

Nga ana tjetër, kjo lloj strategjie e veçantë ju lejon të keni një sërë përfitimesh dhe përfitimesh bankare që janë shumë të dobishme për interesat tuaja. Si për shembull, marrja kreditit ose debitit Falas, bërja e transfertave kombëtare nuk është disbursim, madje as qasje në ndonjë formë kredie mbi një bazë preferenciale. Sidoqoftë, disa subjekte kërkojnë besnikëri më të madhe duke kërkuar që ju të paguani faturat kryesore shtëpiake (ujë, energji elektrike ose gaz, ndër më të rëndësishmet). Por në këmbim të kushteve shumë të favorshme për ju dhe tuajat.

Siguroni një profil si një klient i mirë

klient

Nuk ka dyshim që të qenit një klient i shkëlqyeshëm bankar ka përparësitë e tij dhe një nga më të rëndësishmet është që nga ai moment e tutje nuk do të duhet të paguani asnjë euro për menaxhimin dhe mirëmbajtjen e llogarive tuaja personale. Në këtë mënyrë, ju mundeni rrit kursimet çdo vit. Edhe pse është e vërtetë që jo në një mënyrë të konsiderueshme, të paktën për të paguar për një trill të vogël me një çmim për këtë kontribut që ju paraqisni në llogaritë tuaja bankare. Aty ku do të duhet të negocioni vetëm me bankën tuaj të zakonshme në mënyrë që nga ai moment të mos tarifoheni për llogari të hapura.

Nga ana tjetër, nuk është e përshtatshme për ju të nënvlerësoni faktin se të qenit klient i mirë i një banke ju lejon, jo vetëm t'ju përjashtoni nga pagesa e komisioneve në llogaritë rrjedhëse. Por ju gjithashtu do të keni një trajtim preferencial kur kontraktoni produkte të tjera bankare. Midis tyre linjat e kreditit, planet e sigurimit ose pensionit, ndër disa nga më të rëndësishmet. Kjo është një strategji që mund ta përdorni nëse keni një ekuilibër shumë i lartë Në llogarinë tuaj, ju nuk keni borxhe me njësinë ekonomike dhe marrëdhëniet tuaja janë shumë të rrjedhshme. Jo të gjithë përdoruesit mund t'i sigurojnë këto karakteristika, por nëse ky është rasti juaj, urime, sepse tani e tutje do të merrni shumë përfitime.

Oferta nga bankat

Meqenëse llogaritë janë një nga produktet më të zakonshme, nuk është për t'u habitur që një pjesë e madhe e sektorit bankar nis një seri ofertash në lidhje me këtë produkt. Kur emëruesi i përbashkët në të gjithë ata është që komisionet dhe shpenzimet e tjera në menaxhimin dhe mirëmbajtjen e tyre të eliminohen. Thjesht duhet të shkoni në faqet e internetit që institucionet financiare duhet të kontrollojnë nëse keni një llogari me këto karakteristika. Edhe nëse të bëra nën strategji të ndryshme që mund të adaptohet në profilin që ju paraqisni si përdorues.

Isshtë një klasë llogarish të destinuara ekskluzivisht për klientët e rinj dhe që kanë përparësi që mund të jenë shumë të dobishme për interesat tuaja. Thjesht duhet të zbuloni modelin që ju përshtatet më së miri për të operuar nga ky format. Sepse secila prej llogarive është e ndryshme pasi gjithmonë ekziston një ndryshim i vogël që e dallon atë nga konkurrenca. Nuk është për t'u habitur, ai është një produkt shumë i shumtë që ka shumë burime në mënyrë që të mund t'ju interesojë në një kohë të caktuar. Përtej shërbimeve që ju ofron.

Llogari me pagesë të lartë

dinero

Kjo klasë e llogarive janë gjithashtu të dizajnuara me përjashtim në komisione. Por me avantazhin e shtuar se ajo ka një pagesa me e larte sesa në pjesën tjetër. Sepse ata ju ofrojnë një interes vjetor dhe mesatar mbi 1%. Megjithëse ato mund të imponojnë disa kërkesa të tjera, të tilla si mbajtja e një gjendje llogarie mjaft të kërkuar ose pajtimi në produkte të tjera bankare (plane pensioni, fonde investimi ose programe kursimesh). Në çdo rast, është një nga mënyrat më të thjeshta që keni për momentin në mënyrë që llogaria juaj të mos ju kushtojë një euro e vetme tani e tutje.

Siç e keni parë, eliminimi i komisioneve në llogarinë tuaj nuk është një detyrë tepër e komplikuar për t'u zyrtarizuar. Por përkundrazi, ju keni mënyra të ndryshme për të arritur këtë qëllim, duke filluar nga qasje të ndryshme biznesi. Thjesht duhet të zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë dhe nga ai moment të kurseni disa euro në tarifat e menaxhimit. Dhe më e rëndësishmja, pa pasur nevojë të heqësh dorë nga ndonjë shërbim ose ofertë që je mësuar të operosh.

Ju nuk mund të harroni se kjo është një strategji që bankat kanë përdorur si një formulë për të tërhequr ose mbajtur klientët. Ku përfituesi kryesor është vetvetja pasi që në fund të çdo viti do të keni më shumë para në llogarinë tuaj të kursimeve. Cilado qoftë modeli i llogarisë që punësoni ose formati i tij. Nuk është për t'u habitur, ai është një model që u drejtohet të gjitha segmenteve shoqërore, nga të rinjtë tek më të vjetrit. Pa përjashtime të çfarëdo lloji në mënyrë që të mund të kryeni të gjitha operacionet nga ky mjet bankar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.