A mund t'i vini veshin rekomandimeve të tregut të aksioneve të bankave?

bankat

Me siguri që ju ka ndodhur në më shumë se një rast. Lejoni që vetë bankat të kenë bërë të tyren rekomandimet për të investuar në aksione. Me rezultate kontradiktore dhe të pabarabarta sa i përket rezultateve që ata kanë gjeneruar për ju. Deri në çfarë mase mund t'ju dëmtojnë këto praktika bankare? Sepse në më shumë se një situatë nuk do të ketë qenë operacioni më i mirë që keni qenë në gjendje të kryeni në tregjet financiare.

Sepse në fakt, qasja që duhet të analizoni është se keni të bëni thjesht me një bankë, jo me një kompani investimesh. Me ndryshime shumë të dukshme në të dy modelet e biznesit. Ju nuk mund të harroni se ato janë krejtësisht të ndryshme. Nga ky skenar, dhe në parim, punonjësit e bankës nuk duhet të kenë njohuri shumë të kualifikuara të sektorit të investimeve. Figura e tij bazohet tradicionalisht në përpjekjen për të ju shesin produktet kryesore të drejtuar nga institucioni juaj financiar.

As nuk mund të harrosh se gjatë këtyre ditëve një shënim informacioni është publikuar nga Banka e Spanjës në kuptimin që shërbimi ndaj klientit i bankës Spanjolle nuk është më i përshtatshmi. Paraqitja e shumë mangësive që madje arrijnë në botën e investimeve. Nuk është për t'u habitur, ata janë në detyrimi për të zbuluar rreziqet që pësoni në kontraktimin e produkteve kryesore financiare. Ku investimet në tregjet e aksioneve gjithashtu nuk përjashtohen.

Bankat: a mund t’i dëgjoni?

veproj

Një nga pyetjet që duhet t'i bëni vetes tani e tutje është nëse duhet të jeni të pranueshëm ndaj këshillave që ju jep një bankë. Epo, ju duhet të bëni dallimin midis asaj që janë punonjësit dhe asaj departamente të specializuara në kapital. Lidhur me mendimin e të parit, është më mirë që të mos e merrni shumë parasysh. Sepse për të thënë të vërtetën mund të jetë rasti që ata kanë më pak nocione për të investuar në bursë sesa disa nga klientët e tyre. Deri në pikën që ata mund t'ju fusin në momentin e rastit në çdo kohë.

Në këto situata, nëse duhet të menaxhoni investimin tuaj, kufizohuni në procedurat administrative, por asgjë më shumë. Sepse ata mund t'ju japin këshilla të gabuara. Dhe në fund të ditës jeni ju që investoni paratë dhe madje edhe ato që do të humbni nëse gjërat nuk zhvillohen siç prisni. Nga pikëpamja, duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm sepse mundeni shoh se je zhytur në një situatë të papritur. Për një arsye shumë të qartë dhe kjo nuk është askush tjetër përveç mos adresimit të kujt duhet të bësh. Isshtë një situatë që mijëra dhe mijëra kursimtarë kanë përjetuar vitet e fundit. Deri në pikën që mund të jesh edhe ti.

Përveç kësaj, ata me siguri do të kenë kontribute shumë të kufizuara në këtë lloj investimi. Pa ditur se cilat janë vlerat më të ndjeshme për tu punësuar në çdo kohë. Në këtë kuptim, ju mund ta dëmtoni veten më shumë sesa përfitimin. Për të shmangur këto situata të pakëndshme, është më mirë të përmbaheni nga kërkimi i ndonjë këshillë prej tyre për atë që keni të bëni me paratë tuaja në lidhje me tregjet e kapitalit. Mos bini në këtë gabim serioz nëse nuk doni të paguani shtrenjtë tani e tutje.

Departamentet e investimeve

Një tjetër gjë shumë e ndryshme janë seksionet e aksioneve ose investimeve që kanë shumica e institucioneve financiare. Ata kanë një staf shumë të kualifikuar që mund t'ju ndihmojë të kanalizoni investimet tuaja që nga fillimi. Përveç kësaj, është një shërbim krejtësisht falas që nuk do t'ju kushtojë asnjë euro. Kërkesa e vetme për të hyrë në këtë përfitim është të jesh klient i institucionit financiar. Vetëm në raste të caktuara, ato do të kërkojnë kërkesa të tjera shtesë. Për shembull, të kesh një llogari të letrave me vlerë ose të kesh listën e pagave. Për ju në këtë mënyrë, ju jeni në gjendje të merrni të gjitha përfitimet e tij.

Departamentet e investimeve të bankave janë krijuar për t'ju ofruar të gjithë mekanizmat për të rritur operacionet tuaja në tregjet financiare. Jo vetëm për të propozuar vlerat më të mira dhe pasuritë financiare në çdo kohë. Por edhe për t'ju dhënë këshilla më të dobishme më shumë merrni përfitim më të mirë në lidhje me kursimet që keni për këto operacione. Jo vetëm nga fusha e kapitalit, por edhe në të ardhura fikse apo edhe në modele alternative. Prandaj, është një instrument që mund t'ju japë siguri më të madhe për të hapur ose mbyllur pozicione në ndonjë prej tregjeve financiare.

 Përmes bankingut online

banking online

Zakonisht këto seksione mund të zbulohen përmes teknikave telematike dhe veçanërisht përmes teknologjive të reja. Nëse jeni një nga klientët më tradicionalë që janë të kufizuar në degët e bankave, do të jetë më e komplikuar. Meqenëse në të vërtetë, këto kanale nuk kanë personelin e kërkuar për nevojat që ju kërkoni. Ju do të duhet të përdorni telefonin për të arritur qëllimet tuaja. Por mbi të gjitha përmes kompjuterit përmes bankingut online. Nuk është për t'u habitur, është sistemi ai që mbledh më së miri këtë shërbim.

Bankingu online ju ofron pothuajse gjithçka në mënyrë që të menaxhoni dhe kanalizoni investimet tuaja. Gjithashtu pa pasur nevojë të shpenzosh asnjë euro të vetme. Përveç se janë klient, ata do të kërkojnë që të keni një çelës dhe fjalëkalim hyni në faqen tuaj te internetit. Kur ta merrni, do të jeni në gjendje të kryeni të gjitha procedurat në sektorin e investimeve. Nga blerja dhe shitja e aksioneve në tregjet financiare për të bërë transferime me fondet tuaja të investimeve. Por këto shkojnë edhe më tej, sepse shtrijnë përfitimet tuaja.

Meqenëse në fakt, ju mund të përdorni portofolet e investimeve të bëra posaçërisht nga bankat për klientët e tyre. Ata gjithashtu propozojnë vlerat më të mira të aksioneve që mund të punësoni, madje edhe me një element të shtuar siç është çmimi i synuar që ata u japin këtyre aktiveve financiare. Nga ana tjetër, ata gjithashtu ju shpjegojnë në rrjet se si mund të veproni në disa produkte financiare më të komplikuara. Midis tyre, derivatet, garancitë ose shitjet e kredive. Ju madje mund t'i përjetoni ato përmes simulatorëve që institucionet financiare kanë në mënyrë që të fitoni më shumë njohuri për të filluar funksionimin.

Kurset e sheshta në bursë

Në çdo rast, një nga avantazhet e disa bankave është se ato kanë norma shumë më konkurruese për të zhvilluar lëvizjet tuaja në kapital. Kryesisht përmes të ashtuquajturave tarifa të sheshta me të cilat mund të kurseni shumë para çdo vit. Shumë më tepër nga sa mund ta imagjinoni tani. Sepse ato ju lejojnë të kryeni sa më shumë operacione të dëshironi me të njëjtin çmim. Isshtë një tarifë e fiksuar që varion nga 18 në 30 euro çdo muaj. Rekomandohet shumë nëse jeni një investitor i lidhur ngushtë me tregjet financiare.

Megjithëse këto norma të sheshta ndikojnë vetëm në tregjet kombëtare, në disa oferta bankare ato shtrihen në tregje jashtë kufijve tanë. Edhe pse me një çmim më të lartë krahasuar me normën e mëparshme të bursës. Ata janë të vlefshëm për të dy zyrtarizojnë blerjet si shitje. Edhe pse kontributet kryesore të tij janë që ju të kryeni operacione nuk janë të kufizuara. Vetëm ai që ia imponon vetes.

Ndiqni çantën nga celulari juaj

i lëvizshëm

Zhvillimi i teknologjive të reja gjithashtu ndikon në veprimet tuaja. Për shkak se ju gjithashtu mund të menaxhoni investimet tuaja financiare nga kjo mënyrë komunikimi. Ju do të duhet vetëm të shkarkoni aplikacionin e duhur dhe të filloni tregtinë në tregun e aksioneve. Ose nëse preferoni me produkte të tjera financiare alternative. Në këtë rast, nuk do të kërkojë ndonjë shpenzim financiar. Të jesh klient i institucionit financiar do të jetë më se e mjaftueshme për të pasur këtë kanal të ri komunikimi.

Një nga avantazhet që ju jep ky kanal teknologjie është që tani e tutje ju mund të investoni kursimet tuaja nga kudo dhe në çdo kohë. Nga puna juaj ose ndërsa kaloni pushimet tuaja të merituara në plazh. Nuk është për t'u habitur, operacionet që kryeni nga celulari juaj do të jenë pothuajse në kohë reale. Me disa sekonda vonesë që do t'ju ndihmojë të optimizoni të gjitha operacionet që zyrtarizoni nga ky medium teknologjik. Me informacionin e shtuar do të keni të dhëna reale mbi çmimet e indekseve kryesore të kapitalit.

Një tjetër nga kontributet më të rëndësishme që do të keni nga celulari juaj është se do të keni shumë më shumë informacion sesa përmes kanaleve të tjera më konvencionale. Ju nuk do të keni asnjë tarifë, as komision për operacionet e kryera. Me monitorim në kohë reale të statusit të investimeve tuaja. Kështu që në këtë mënyrë, ju mund të korrigjoni çdo gabim që keni kryer në ndonjë nga operacionet tuaja. Përmes një instrumenti si celulari që e mbani gjithmonë me vete. Dhe mund ta përdorni për të kryer çdo procedurë ose menaxhim në qasjet tuaja në lidhje me botën gjithmonë të komplikuar të parave.

Të gjitha këto përfitime janë ato që ju mund të zhvilloni nga banka juaj e zakonshme. Pa shpenzime ose përfshirje të mjeteve të tjera qëllimi kryesor i të cilave është t'ju ndihmojë të bëni fitimprurës të kapitalit që keni në dispozicion për këto veprime. Sepse në fakt, nuk keni më nevojë të shkoni në degën e bankës. Ashtu siç bënë prindërit ose gjyshërit tuaj deri para disa vitesh.

Në të cilën gjithmonë do të keni disa këshilla ose instrument për të përmirësuar portofolin tuaj të investimeve. Në çdo rast, ju nuk do të keni një strategji më të mirë sesa ta kombinoni atë me metoda të tjera të bazuara, për shembull, në analiza teknike, chartizmi apo edhe performanca ekonomike e kompanive.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.