Çfarë pune mund të bëj nga shtëpia

Çfarë pune mund të bëj nga shtëpia

Shumë herë, nga mërzia, sepse kemi diçka për të bërë, ose thjesht sepse duam të fitojmë para shtesë në fund të muajit, kërkojmë një punë që kërkon pak përpjekje dhe mund të bëhet nga shtëpia. Nëse pyesni veten se çfarë pune mund të bëj nga shtëpia, keni ardhur në vendin e duhur.

Më pas do t'ju japim disa shembuj të punëve që mund të bëni nga shtëpia. Zbuloni se cilat janë ato dhe të mirat dhe të këqijat që mund të kenë. A do të guxonit me një?

Punoni si redaktor ose shkrimtar i pavarur

Të jesh redaktor, bloger, shkrimtar është një nga punët e para që njerëzit mendojnë se mund të bëhen nga shtëpia. Në fakt, nuk keni nevojë për asgjë. Me të paturit e një kompjuter, lidhje interneti dhe pak kreativitet është e mjaftueshme

Tani, Nuk është e lehtë të gjesh klientë dhe nëse nuk paguajnë mirë. Është e nevojshme të bëhesh i njohur, të bësh tema të mira që nxjerrin në pah punën tënde dhe të dish të lundrosh në internet, veçanërisht të hetosh dhe të marrësh temat që je i ngarkuar të bësh.

Përkundrazi, kemi inteligjencën artificiale, e cila kërcënon këto pozicione, megjithëse tashmë kanë dalë shumë publikime në të cilat shihet se si kjo AI dështon dhe jep të dhëna të gabuara ose me gabime drejtshkrimore.

Dizajner grafik ose ueb

njeriu punon në shtëpi

Të jesh grafik ose dizajner në internet nuk do të thotë që mund të punosh vetëm për agjenci. Ju gjithashtu mund të shkoni falas dhe gjithashtu të punoni nga shtëpia. Në këtë rast, është e mundur që të keni nevojë për më shumë gjëra, përveç një kompjuteri të fuqishëm. Për shembull, programe profesionale për dizajn grafik.

Kjo kërkon investim, por nëse merrni klientë më vonë do të shpërblehet mirë, kështu që nuk duhet të shqetësoheni shumë.

zhvilluesi ose programuesi

Gjithnjë e më shumë po kërkojnë zhvillues ose programues sepse po e nevojshme për të pasur një prani në internet dhe gjithashtu për të qenë të personalizuar dhe unik. Për shembull, ata që janë të aftë të bëjnë aplikacione celulare janë shumë të kërkuar pasi po promovohet gjithnjë e më shumë përdorimi i celularëve për gjithçka. Dhe kompanitë kanë filluar të shikojnë të kenë aplikacionin e tyre për të komunikuar me përdoruesit.

Specialist i mediave sociale ose marketingut dixhital

Megjithëse rrjetet sociale nuk janë më si më parë, ato ende funksionojnë dhe, nëse dini të punoni mirë me to, mund të jenë ideale për kompanitë.

Kjo pune nuk është e nevojshme që ajo të kryhet në një vend pune ballë për ballë; në fakt mund të bëhet nga shtëpia. Megjithatë, Ju duhet të keni kapur thelbin e kompanisë Përndryshe, postimet mund të jenë shumë të përgjithshme dhe, ndërsa ato do të funksionojnë në fillim, pas një kohe nuk do të kenë më rezultate.

asistent virtual ose zyre

zyra në shtëpi

Në Spanjë ende nuk shihni shumë, por e vërteta është se ka shumë vende që punësojnë asistentë virtualë ose zyre për njerëzit që punojnë në distancë, domethënë nga shtëpitë e tyre.

gjithçka që ata bëjnë është keni një telefon kompanie si dhe një bisedë dhe e-mail në të cilën ata u përgjigjen dyshimeve apo problemeve që kanë përdoruesit. Të qenit komunikim njeri me person e bën marrëdhënien më të fortë (sepse askush nuk dëshiron të flasë me një makinë).

Një shembull kemi në Amazon, i cili punëson shumë asistentë me të cilët mund të bisedoni përmes chat-it, telefonit ose emailit.

Fakti Aktivizimi i këtyre kanaleve në kompani jep një imazh se ata kujdesen për kompaninë dhe klientët. Dhe është një punë që mund të bëhet nga shtëpia.

Mësues ose mësues në internet

Ndoshta, kur ishe i vogël, duhej të shkoje në një akademi ose të kishe një mësues privat për të marrë një lëndë. Ndoshta edhe për t'u përmirësuar. Dhe ky mësues udhëtoi në akademi ose në shtëpinë tuaj për t'ju mësuar.

Edhe pse ekziston ende kjo mundësi, gjithnjë e më shumë njerëz inkurajohen të punësojnë mësues online sepse janë më të lirë. Këta janë njerëz që kanë njohuri dhe që përmes internetit u bëjnë mësim studentëve.

Nëse jeni të mirë në një lëndë, mund të reklamoheni si mësues në internet. Për atë Do t'ju duhet një kompjuter, një lidhje e mirë në internet, një program për të bërë thirrje video (Skype, Zoom...) dhe di të shpjegojë.

Si shtesë mund të themi se do t'ju duhet gjithashtu aftësi për të parandaluar që nxënësi të humbasë vëmendjen ose të hutohet me diçka tjetër. Edhe nëse duket se po i kushton vëmendje dhe në fakt po bën gjëra të tjera.

Përkthyes

Puna e përkthyesit është një tjetër që mund të bëhet nga shtëpia pa asnjë problem. Për më tepër, shumë e bëjnë atë në këtë mënyrë dhe nuk duhet të shkojnë në një zyrë çdo ditë për të punuar.

Nëse jeni të mirë në një ose dy gjuhë, mund t'i ofroni shërbimet tuaja në internet dhe thjesht do t'ju duhet dërgoni dokumentet e përkthyera për ta konsideruar punën e përfunduar.

vepra artizanale

Ne kemi vënë “zanat” por ato që i referohemi janë ato punimet më artizanale që janë kaq në modë tani. Për shembull, krijimi i kukullave, zinxhirëve të çelësave, sapunëve, fotografive... Nëse keni një dhuratë për vepra artizanale dhe jeni të mirë në këtë, mund ta bëni atë biznesin tuaj.

Le të japim një shembull. Imagjinoni që jeni një artist që krijon ëmbëlsira. Përveçse është shumë i mirë, përfundimi që u jepni është aq real, saqë miqtë tuaj ju kërkojnë gjithmonë t'u bëni një të tillë, ose familjarëve tuaj.

Nëse e reklamoni atë shërbim në internet, është e mundur që të merrni klientë që duan ta provojnë dhe, nëse e bëni mirë, biznesi juaj tashmë do të funksionojë.

Trajneri ose terapisti

grua e ulur në divan duke punuar

Këtu mund të përfshijmë psikologë, psikiatër, trajnerë, nutricionistë, dietologë...

Ata janë njerëz që mund të kalojnë pyetje përmes internetit dhe mund ta bëjnë këtë nga shtëpitë e tyre. Nëse keni trajnime në të, nuk është një ide e keqe, sepse, duke marrë parasysh që mënyra e jetesës që ne bëjmë është gjithmonë me ritme të shpejta dhe se ka shumë që ndajnë jetën e tyre me internetin, jepni mundësinë që ata të mos kenë nevojë të udhëtojnë për një konsultë mund t'i bëjë ata të marrin vendimin dhe të inkurajohen të punësojnë shërbimet tuaja.

Siç e shihni, nuk është shumë opsione pune që mund të bëhen në shtëpi (dhe shumë të tjera që nuk i kemi komentuar). Gjëja e rëndësishme është të ndaloni dhe të mendoni dhe të shihni se në çfarë dëshironi të investoni kohën tuaj. Në këtë mënyrë, jo vetëm që do të fitoni para, por gjithashtu mund të ndiheni më produktivë dhe të dobishëm. A rekomandoni ndonjë punë tjetër për të bërë nga shtëpia?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.