Listat e postave, CRM dhe menaxhimi i klientit

marketing

Emaili është bërë një mjet i fuqishëm për të shesë ose tregtojë çdo lloj produkti ose shërbimi. Por kjo gjithashtu nënkupton një sërë avantazhesh shtesë si pasojë e posta masive dhe kjo çon në një përmirësim të fushatave reklamuese ose informacionit për klientët ose përdoruesit. Në këtë mënyrë, numri i marrësve tek të cilët mund të arrijë mesazhi i një marke tregtare është rritur ndjeshëm. Por ajo që është më e rëndësishme akoma, zgjedhja në mënyrë të programuar e profilit të këtyre kompanive ose përdoruesve. Për shkak se nuk mund të harrohet se një nga çelësat për rritjen e produktivitetit ose shitjeve qëndron në të pasurit informacionin më të mirë për përdoruesit.

Në këtë kuptim, vëmendja e veçantë merr pamja e mjeteve të reja të marketingut me email që lejojnë përpunimin e strategjive të ndryshme tregtare. Nga krijimi i gazetave te dërgimi i postave, ndër përfitimet e tjera. Por gjithmonë me synimin për të menaxhuar saktë një listë të pajtimtarëve dhe madje edhe nëse është e mundur, duke analizuar fushatat më të përshtatshme të postës elektronike për çdo moment. Një nga efektet e këtyre veprimeve do të jetë që dorëzueshmëria e postës masive do të jetë gjithmonë shumë më efikase sesa përmes sistemeve më tradicionale.

Një nga problemet që kanë shumë kompani është se dërgimi i postave elektronike masive nuk gjeneron ndonjë fitim. Kjo mund të jetë sepse zgjedhja e modelit më të përshtatshëm për të kryer këto operacione të marketingut nuk ka qenë e suksesshme. Aty ku do të jetë shumë i shpeshtë mes marrësve të cilët nuk arrijnë as ta hapin mesazhin. Ose thjesht se ata nuk u kushtojnë vëmendjen e duhur atyre. Për të shmangur të gjitha këto situata që mund të jenë humbje kohe dhe madje e burimeve, asgjë më mirë se mbledh informacione të gjera në lidhje me postat.

Merrni statistika të përparuara

Sigurisht, një nga sistemet për të arritur këto objektiva materializohet përmes asaj që janë statistikat për këto mbështetje, të cilat janë postat elektronike. Epo, ato janë shumë të dobishme sepse ndihmoni për të ditur se cilët janë pajtimtarët që i hapin ato, ata klikojnë dhe frekuencën e tyre ose vendndodhjen gjeografike. Në këtë mënyrë, fushatat e marketingut mund të mbështeten nga këto instrumente informacioni.

Por pa harruar të përmirësojmë fushatat tregtare. Ndër arsyet e tjera, sepse profili i pajtimtarëve është më i kufizuar në ofertën që u ofrohet atyre nga ana tjetër e kompjuterit. Deri në pikën që këto do të jenë më të etur për të marrë këtë informacion dhe ata nuk do t'i refuzojnë ato në asnjë moment. Ose të paktën formimi i listave të postave të padëshiruara do të zvogëlohet.

Për këtë, do të jetë plotësisht e nevojshme të përcaktoni objektivat dhe të përpiqeni të arrini një grup abonentësh ose marrësish shumë të prirur për mesazhet tuaja. Në këtë kuptim, Customer Relationship Management (CRM) përfaqëson një mjet shumë efektiv për tu organizuar si duhet. Në mënyrë që të rritet numri i klientëve të mundshëm. Si pasojë e këtij veprimi, ndikimi në llogaritë e biznesit do të jetë automatik. Me një rritje në prodhimin e çdo lloji të mediave komerciale apo edhe informuese.

Çfarë është CRM në të vërtetë?

CRM

Para se të prodhoni automatizimin e duhur të marketingut, do të jetë e nevojshme të dini se nga përbëhet Menaxhimi i Marrëdhënieve me Klientin. Epo, është shumë më tepër sesa një shkurtesë e ndezur e lidhur me sektorin e marketingut. Shtë një seri sistemesh në mënyrë që postat elektronike Shko me tej për sa i përket interesit që zgjojnë te përdoruesit.

E shkëlqyeshme për fillestarët, bizneset e vogla dhe të mesme, madje edhe konsulentët. Kuptohet si sektori i kompanive softuerike që janë përgjegjës për ofrimin e zgjidhjeve të reja për kompanitë dhe profesionistët. Jo vetëm për të rritur fitimet, por edhe për të zgjedh kostot. Kjo është, ato do të ndihmojnë në kursimin e parave përmes zbatimit të saj.

Në çdo rast, do të jetë e nevojshme të zgjidhni sistemet që mund të plotësojnë më mirë këto nevoja. Sepse në varësi të zbatimit të tij, rritja e shitjeve mund të jetë më e madhe ose më e vogël se planet fillestare. Përveç kësaj, ai do të ketë një element në mbrojtjen në dërgimin e postave masive. Kështu që asnjë prej tyre nuk mund të shkojë dëm. Si Epo, shumë e thjeshtë përmes krijimit të listave të marrësve që kërkojnë atë produkt ose shërbim.

Heqja e postës së bezdisshme

Një efekt i parë në zbatimin e këtij sistemi inovativ të marketingut do të materializohet në atë që të gjitha dërgesat e informacionit do të dëshirohen nga përdoruesit. Nuk mund të harrohet se një nga problemet e gjeneruara nga ky lloj komunikimi jopersonal është ai mund të klasifikohen si të padëshiruara ose të padëshiruara. Me atë që efektiviteti i tij do të ishte plotësisht nul, ose të paktën shumë i ulët. Në këtë mënyrë, menaxhimi i të dhënave do të jetë shumë më konkurrues se më parë. Për shkak se marrëdhëniet në të dy palët do të jenë shumë më fluide. Lejimi i hapjes së kanaleve të reja të interkoneksionit.

Cfare merrni Epo, nga këndvështrimi i kompanive të dedikuara për këtë aktivitet, arrituni tek klientët e tyre në kushte më të mira. Dhe këto kanë informacionin e nevojshëm për të merrni vendimet tuaja. Si rezultat i këtyre veprimeve, të dy palët në proces fitojnë. Fillimi i marrëdhënieve të biznesit mund të jetë plotësisht i lakmueshëm.

Marketingu: marrëdhëniet e biznesit

Marrëdhëniet

Për këto arsye, mund të thuhet se sot Menaxhimi i Marrëdhënieve me Klientin është më shumë sesa thjesht një strategji e përparuar e marketingut. Isshtë një sistem vërtet motivues për të adresuar mirëkuptimin dhe përgjigjuni nevojave të klientit që janë tashmë në portofol. Por gjithashtu, për të rritur këto lista me qëllim rritjen e produktivitetit. Ku dërgimi i postave elektronike nuk do të jetë më pengesë për interesat tuaja. Por mënyra më e mirë për të optimizuar shitjet ose informacionin.

Së fundmi, është me interes të madh të kuptohet se analiza e këtyre mbështetësve është ajo që mund të diferencojë një të shkëlqyer nga menaxhimi i dobët i të dhënave. Do të jetë një faktor themelor për të luftuar kundër konkurrencës së kompanive të tjera në sektor.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.