Delikuencë e ulët, ndërsa zbatohen masa për ta parandaluar atë

shkelje

Kreditë me probleme të dhëna nga institucionet financiare që veprojnë në Spanjë për familjet dhe kompanitë mbyllën muajin mars me 8,83%. Gjithsesi, ajo është një nga nivelet më të ulëta të pesë viteve të fundit. Edhe uljen e tij me 0,32% krahasuar me muajin paraardhës. Deri në pikën që tregon se delikuenca është nën kontroll më të madh nëse i përmbahemi këtyre lëvizjeve në fluksin monetar. Korrespondon me një fazë spanjolle shtrirëse.

Kjo dëshmohet nga të dhënat e fundit të siguruara nga Banka e Spanjës. Në të cilën është gjetur se kreditë e papaguara për bankat, bankat e kursimit dhe kooperativat u zvogëluan gjatë muajit të kaluar të marsit deri në 111.764 milion euro. Në praktikë, supozon se kjo normë delikuence ishte 3.320 milion euro më pak në raport me muajin e kaluar. Me një përmirësim të dukshëm në lidhje me të dhënat e publikuara që nga viti 2011. Reflektimi është se borxhet e papaguara nuk janë aq të rëndësishme sa në vitet e mëparshme.

Këto të dhëna në nivelet e aftësisë paguese të familjeve dhe kompanive spanjolle është e një rëndësie të tillë që përbën një tregues shumë të besueshëm të ardhjes së proceseve korrigjuese në ekonominë e vendit. Deri në pikën që ishte një nga paralajmërimet kryesore që ndodhi në mes të viteve 2000 në lidhje me shpërthimin e një krize të thellë ekonomike. Kur normat e delikuencës reflektonin në huatë e papaguara për bankat, bankat e kursimit dhe kooperativat arritën nivele të intensitetit maksimal. Në ndryshim nga lëvizjet vjetore që tregojnë marzhe shumë më të relaksuara. Sepse sa më e madhe delikuenca, aq më i madh është rreziku i hyrjes në një proces korrigjues të ekonomisë, siç ka ndodhur historikisht.

Forcimi i ligjit për delikuencat

Pavarësisht nga të dhënat e mira të pasqyruara nga banka spanjolle e emetimit, nuk është pengesë për faktin se rregulloret janë forcuar për të parandaluar që këto lëvizje në rrjedhën monetare të jenë në gjendje të arrijnë më shumë kompani ose njerëz. Meqenëse në fakt, Partia Popullore ka propozuar një iniciativë në Kongres, qëllimi kryesor i së cilës është të luftojë kundër "vonesës së qëllimshme të pagesave" në lidhje me kreditorët dhe furnitorët, kryesisht. Me konsensusin e grupeve të ndryshme politike që shohin një mundësi në zhvillimin e kësaj mase.

Nuk është për t'u habitur, ky është një nga shkaqet më të rëndësishme për të shpërbërja e ndërmarrjeve. Si pasojë e rritjes së kostove të financimit të kompanive dhe që i çon ata të përfshijnë humbje më të mëdha në pasqyrën e tyre të të ardhurave. Deri në pikën që shumë prej tyre nuk kanë zgjidhje tjetër përveç mbylljes së linjës së tyre të biznesit. Me parazgjedhjet përkatëse midis furnitorëve ose klientëve.

Luftoni parandalimin

Për të shmangur këto skenarë aq pak të dëshiruar nga biznesmenët, ekzekutivi kombëtar shpreson që ky propozim jo-ligjor do të ndihmojë në rritjen e ndërgjegjësimit tek popullata për këtë problem serioz në lidhje me zyrtarizimin e pagesave. Për këtë, dizajni i fushata informative për të luftuar delikuencën, si një instrument i parandalimit. Si nevoja për të përmbushur afatet e nënshkruara në kontratë. Kështu që me ekzekutimin e tij korrekt gjenerohet një funksionim më efikas i ekonomisë dhe mund të përfitojë nga struktura prodhuese e vendit.

Këto masa plotësohen me një sistem që ofron më shumë informacion dhe më të mirë mbi të cilin mund të mbështeten veprimet e përdoruesve të këtij shërbimi. Dhe ku të gjitha sistemet që kanë rikuperimin ose mashtrimin si pikë referimi gjithashtu kanë një incidencë të veçantë. Por gjithashtu në mënyrë që të ndikojë në një mënyrë shumë vendimtare vlerësimi i një kompanie. Për të kryer çdo lloj operacioni të korporatave ose thjesht për të zbuluar ndonjë anomali në lidhje me statusin e likuiditetit të saj në llogari.

Zgjidhje për kompanitë

kompanitë

Në këtë kuptim, ata gjithashtu mund të përfitojnë nga një gamë e gjerë alternativash që janë në dispozicion të kompanive. Kështu që ata të kenë të gjitha llojet e zgjidhjeve për të kryer biznesin ose aktivitetet e tyre profesionale. Në thelb përmes mbështetjes së bazuar në informacion që do të jetë një ndihmë e dukshme për të formësuar vendimmarrjen e tyre në çdo kohë dhe në çdo situatë. Equifax, një kompani udhëheqëse në zgjidhjet e informacionit të kredisë për kompanitë dhe konsumatorët, aktualisht ka shërbimin ASNEF Empresas.

Shtë një shërbim mjaft profesional që karakterizohet rrënjësisht nga parandalimi i këtyre situatave që mund të kalojnë ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Deri në pikën që ai përfshin një sistem alarmi që parashikon çdo ndryshim në aftësinë paguese të klientit. Sigurimi i informacionit me rëndësi të veçantë për nivelet e likuiditetit dhe aftësisë paguese që një kompani ose punëtorë të vetëpunësuar mund të kenë në çdo kohë. Gjithashtu në lidhje me situata të tjera më të zakonshme. Për shembull, borxhet e kontraktuara me organet publike ose edhe ndonjë incident që mund të paraqitet në kompanitë në Regjistrin e Tregut.

Kundër konkurrentëve tuaj

Dinamizmi i sektorit ka gjeneruar që nevojat e tjera të kompanive të merren parasysh. Sepse në fakt, ekzistojnë edhe sisteme inovative të marketingut, siç është i ashtuquajturi Riskview. Në të cilën veçanërisht merret parasysh situata e delikuencës. Por në këtë rast, duke shtuar sjelljen e përgjithshme të njësisë ekonomike karshi konkurrentëve të saj në sektorët ose linjat e tyre përkatëse të biznesit.

Për të arritur një efektshmëri më të madhe në procedurë, ata përdorin si strategjinë e tyre kryesore duke marrë parasysh treguesit më të rëndësishëm të biznesit. Kështu që në këtë mënyrë, besueshmëria është më e lartë se përmes sistemeve të tjera të matjes. Një nga efektet e kësaj strategjie është që të krijohen kanalet më të nevojshme në mënyrë që sipërmarrësit të mund të bëjnë marrin vendimet e duhura në çdo moment. Pikërisht përmes përdorimit të informacionit, me mjetet më të përparuara teknologjike.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.