Të dhënat e nevojshme për të bërë një faturë

faturë

Sapo dëgjova në lajme se kriza e punësimit Kjo ka bërë që shumë Spanjollë të fillojnë biznesin e tyre. Koha nuk është aty për të filluar aventurën sipërmarrëse, megjithatë mund të jetë një mundësi më shumë interesante për punë. Ose përmes kursimeve tona, ndonjë kredie të vogël ose përmes ndihmës familjare, na duhet një kontribut ekonomik për të filluar projektin tonë.

Mes komenteve për lajmet, një nga pyetjet që potencialet shtrojnë më shumë Sipërmarrësit ka të bëjë me faturat që ata duhet të lëshojnë. Si profesionistë të pavarur, ky është një nga hapat që nuk mund të humbasim, prandaj duam t'ju ndihmojmë me disa nga të dhënat standarde që janë thelbësore kur bëni këto fatura.

 • Emri dhe mbiemri
 • Vendbanimi tatimor
 • NIF
 • Numri i faturës
 • Data e lëshimit të faturës
 • Të dhënat e klientit (emri dhe mbiemri, emri i kompanisë, adresa, numri i telefonit, NIF ose CIF)
 • Përshkrimi i detyrës: detyra e kryer përmblidhet shkurtimisht)
 • Çmimi u aplikua
 • Shuma e tatueshme, ose sa është e njëjta, gjithsej për tu mbledhur
 • TVSH (TVSH e përgjithshme është 21%) (nëse fatura bëhet jashtë vendit, TVSH duhet të zëvendësohet me TVSH
 • Tatimi mbi të ardhurat personale (-7% në vitin e vitit të parë si i vetëpunësuar dhe në dy vitet fiskale në vijim, ose -15% në vitet e mbetura. 15% mund të zbatohen gjithashtu nga fillimi, sipas dëshirës)
 • Totali, shuma midis bazës tatimore + TVSH + tatimit mbi të ardhurat personale
 • Metoda e pagesës

Të gjitha këto të dhëna mund të dërgohen me postë përmes një formati PDF për lehtësi. Në këto të dhëna mund të shtoni llogarinë bankare në të cilën do të bëni depozitimin bankar, regjistrin tregtar të ndërmarrjes, numrat e telefonit të kontaktit dhe postat elektronike dhe garancinë ose ditët në të cilat është e mundur të bëni kthimin.

Të gjitha faturat duhet të bëhen mirë që të mos ketë probleme. Për të mbajtur një urdhër të dhëna identifikuese të të vetëpunësuarve dhe kompania mund të vendoset në krye. Tjetra, dhe në anën tjetër të pjesës së sipërme, ne mund të vendosim të dhënat e personit ose kompanisë që do të faturohet. Më poshtë, dhe në pjesën qendrore, ne tashmë përfshijmë konceptin e shërbimit ose produktit që shitet, si dhe koston përfundimtare të shërbimit, mbajtjen në burim të tatimit mbi të ardhurat personale dhe TVSH-në, shumën totale që rezulton nga operacioni në fjalë dhe forma e pageses.

Më shumë informacion - Normë e sheshtë për sipërmarrësit

Imazhi - Sistemi i gekopit


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.