Si të shkruani një letër dorëheqjeje vullnetare

Si të shkruani një letër dorëheqjeje vullnetare

Ka raste kur duhet të largohemi vullnetarisht nga një kompani dhe të largohemi nga puna. Mund të jetë sepse nuk jemi rehat, sepse ka dalë një ofertë më e mirë pune ose për ndonjë arsye. Por kur vjen puna për ta kryer atë, a dini si të shkruani një letër dorëheqjeje vullnetare?

Nëse nuk e kishit idenë se kjo ekzistonte dhe dëshironi të dini më shumë për të bërë një, më poshtë ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për letrat e dorëheqjes vullnetare si dhe shembuj të disave.

Çfarë elementesh duhet të ketë një letër dorëheqjeje vullnetare?

ilustrim njeri me shkronjë

Letra e dorëheqjes vullnetare është një dokument që i dorëzohet drejtuesit të kompanisë ose departamentit të burimeve njerëzore, në të cilin njoftohet se do të ndaloni së punuari për ta. Prandaj, ndër elementët që do të merrni janë:

 • header: ku përfshihet data, detajet e kontaktit (të dërguesit) si emri, adresa dhe telefoni. Zakonisht ndodhet në pjesën e sipërme të majtë.
 • i adresuar: dmth kujt ia dergon ate leter doreheqjes vullnetare. Këtu duhet të vendosni edhe informacionin e kontaktit, si emrin e kompanisë, departamentin (nëse është për HR), adresën dhe telefonin
 • Subject: Edhe pse mund të na duket se tema do të jetë sepse ne do t'jua dërgojmë me email, e vërteta është se ajo duhet të përfshihet edhe në letra fizike. Dhe çfarë shkruhet këtu? Duhet ta bëni të qartë se ajo që po paralajmëroni është se do të largoheni vullnetarisht nga kompania.
 • paraqitje: paragrafi i pare ka te njejten ide kryesore si ne teme, pra ju komentoni perseri se arsyeja e asaj letre eshte se doni te largoheni vullnetarisht nga kompania.
 • Detalet: më poshtë mund të jepni arsyet pse po largoheni, si dhe të përfshini çdo informacion përkatës, për shembull, kur leja do të jetë efektive (kur të largoheni), dhe detaje të tjera që janë të rëndësishme (si mund të përgatiteni për zgjidhjen, etj. .).
 • Mbyllje: për të përfunduar letrën duhet të vendosni një paragraf lamtumire (nuk duhet të jetë i gjatë) dhe më pas ta nënshkruani (nën nënshkrim është e përshtatshme që të vendosni emrin dhe mbiemrin tuaj).

Ndonjehere, letrat e dorëheqjes vullnetare paraqiten me disa dokumente bashkangjitur, si kontrata me kompaninë apo dokumente të tjera. Nëse nuk keni asgjë, thjesht duhet të paraqisni letrën. Sigurisht, ju rekomandojmë që të bëni të paktën një kopje për ta mbajtur një për vete.

Në përgjithësi, letra duhet të jetë shumë e qartë, koncize dhe jo shumë e gjatë. Ai duhet të përmbajë të gjithë informacionin e nevojshëm, por as nuk duhet tepruar. Mbani në mend se zakonisht është një faqe në njërën anë.

Kur duhet të jepet letra e tërheqjes vullnetare?

dorë me zarf dhe letër

Ju tashmë i dini elementët që përmban një letër shkarkimi vullnetar. Dhe pak a shumë do të keni një ide se si ta shkruani atë. Por ju mund të keni dyshime, kur jepet? A duhet ta bëj me njoftim paraprak?

Në përgjithësi, kjo letër duhet të dorëzohet duke i dhënë kompanisë kohë të mjaftueshme për të përpunuar tërheqjen. Mund të jetë disa ditë ose disa javë. Megjithatë, varet shumë edhe nga kontrata juaj.

Ne nje baze te rregullt, kontratat kanë një klauzolë në të cilën thonë se duhet të ketë njoftim 15 ditë për të komunikuar një shkarkim ose dorëheqje vullnetare. Prandaj, rekomandimi ynë është që të dorëzoni letrën e dorëheqjes vullnetare të paktën 15 ditë përpara (ose kur kontrata juaj t'ju njoftojë) për të shmangur problemet.

Një tjetër gjë është se kompania ju kërkon të qëndroni më gjatë, ose të largoheni më herët, gjë që gjithashtu mund të ndodhë.

Shembuj të letrave të dorëheqjes vullnetare

A nuk e keni të qartë se si do të dukej një letër shkarkimi vullnetar? Mos u shqetësoni, ne kemi përgatitur disa shembuj për ju që të orientoheni sadopak.

Letër e dorëheqjes vullnetare pa paralajmërim

data

[Emri juaj]

[Adresa juaj]

[Qyteti juaj, kodi postar i shtetit]

[Numri juaj i telefonit]

[Adresa juaj e emailit]

Emri i kompanisë

Adresa e kompanisë

Qyteti (*): SHteti (*): Kodi postal

Tema: Kërkesë për tërheqje vullnetare

Te nderuar zoterinj,

Unë po ju shkruaj për t'ju informuar për vendimin tim për të kërkuar një dorëheqje vullnetare nga pozicioni im në kompani.

Pas shumë reflektimeve, kam vendosur të ndjek një rrugë tjetër në karrierën time dhe do të doja t'ju falënderoja për mundësinë për të punuar me ju gjatë viteve të fundit.

Dita ime e fundit e punës do të jetë në (datë). Do të sigurohem që të përmbush të gjitha përgjegjësitë e mia dhe të dorëzoj të gjithë materialin dhe pajisjet e kompanisë përpara kësaj date.

Nëse keni nevojë për më shumë informacion ose keni pyetje në lidhje me vendimin tim, ju lutemi mos hezitoni të më kontaktoni.

Ju falënderoj për mirëkuptimin dhe shpresoj që vendimi im të mos shkaktojë shumë bezdi.

Sinqerisht,

[Emri juaj]

Letër dorëheqjeje me 15 ditë njoftim

data

[Emri juaj]

[Adresa juaj]

[Qyteti juaj, kodi postar i shtetit]

[Numri juaj i telefonit]

[Adresa juaj e emailit]

Emri i kompanisë

Adresa e kompanisë

Qyteti (*): SHteti (*): Kodi postal

Tema: Kërkesë për tërheqje vullnetare

Te nderuar zoterinj,

Unë po ju shkruaj për t'ju informuar për vendimin tim për të kërkuar një dorëheqje vullnetare nga pozicioni im në kompani.

Pas shumë reflektimeve, kam vendosur të ndjek një rrugë tjetër në karrierën time dhe do të doja t'ju falënderoja për mundësinë për të punuar me ju gjatë viteve të fundit.

Sipas kushteve të kontratës sime, ju njoftoj për këtë vendim 15 ditë përpara ditës sime të fundit të punës. Dita ime e fundit e punës do të jetë në (datë). Do të sigurohem që të përmbush të gjitha përgjegjësitë e mia dhe të dorëzoj të gjithë materialin dhe pajisjet e kompanisë përpara kësaj date.

Nëse keni nevojë për më shumë informacion ose keni pyetje në lidhje me vendimin tim, ju lutemi mos hezitoni të më kontaktoni.

Ju falënderoj për mirëkuptimin dhe shpresoj që vendimi im të mos shkaktojë shumë bezdi.

Sinqerisht,

[Emri juaj]

Dhënia e një arsyeje për tërheqje vullnetare

data

[Emri juaj]

[Adresa juaj]

[Qyteti juaj, kodi postar i shtetit]

[Numri juaj i telefonit]

[Adresa juaj e emailit]

Emri i kompanisë

Adresa e kompanisë

Qyteti (*): SHteti (*): Kodi postal

Tema: Kërkesë për tërheqje vullnetare

Të nderuar Zotërinj (ose specifikoni personin që po i drejtoheni):

Unë po ju shkruaj për t'ju informuar për vendimin tim për të kërkuar një dorëheqje vullnetare nga pozicioni im në kompani.

Pas shumë reflektimeve, kam vendosur të ndjek një rrugë tjetër në karrierën time dhe do të doja t'ju falënderoja për mundësinë për të punuar me ju gjatë viteve të fundit.

Arsyeja ime për të aplikuar për shkarkim vullnetar është dëshira ime për të eksploruar mundësi të reja në një fushë tjetër. Unë jam shumë mirënjohës për të gjitha mësimet dhe mundësitë që kam marrë gjatë kohës sime këtu dhe shpresoj se ky vendim nuk do t'ju shkaktojë shumë bezdi.

Sipas kushteve të kontratës sime, ju njoftoj me njoftim 15 ditë para ditës sime të fundit të punës. Dita ime e fundit e punës do të jetë në (datë). Do të sigurohem që të përmbush të gjitha përgjegjësitë e mia dhe të dorëzoj të gjithë materialin dhe pajisjet e kompanisë përpara kësaj date.

Nëse keni nevojë për më shumë informacion ose keni pyetje në lidhje me vendimin tim, ju lutemi mos hezitoni të më kontaktoni.

Ju falënderoj për mirëkuptimin dhe shpresoj që vendimi im të mos shkaktojë shumë bezdi.

Sinqerisht,

[Emri juaj]

Siç mund ta shihni, të gjithë janë pothuajse të njëjtë sepse nuk duhet të jeni shumë krijues në këtë dokument. Në fakt, ju mund të gjeni shembuj të tjerë të ngjashëm në internet.

Çfarë ndodh nëse dorëzoni një letër dorëheqjeje vullnetare

grua e lumtur duke pirë kafe

Duhet të jeni të vetëdijshëm se çfarë ndodh kur dorëzohet një letër dorëheqjeje vullnetare. Për të filluar, ajo që bëni është t'i tregoni kompanisë që ju vullnetarisht ju dëshironi të prishni marrëdhënien e punës që ju lidh me kompaninë.

Kur merrni letrën, aplikacioni vlerësohet. Me fjalë të tjera, ata mund t'ju thërrasin për të folur me ju dhe përpiqen t'ju bëjnë të ndryshoni mendje. Nëse nuk mund të jetë, do të pranohet (sepse askush nuk mund t'ju detyrojë të vazhdoni në një vend ku nuk dëshironi) dhe tërheqja procedohet në të njëjtën kohë që mund të gjendet një zëvendësues.

Tani, duhet ta keni parasysh atë paraqitje një tërheqje vullnetare nënkupton që të drejtat dhe përfitimet tuaja mund të pakësohen. Ne cfare kuptimi?

Fundi po, por...

Duke marrë idenë e mëparshme, duhet të dini se, kur paraqisni një tërheqje vullnetare, ju nuk keni të drejtë të merrni asnjë përfitim papunësie (dmth papunësia), as pagesa e largimit.

Por, ju keni të drejtën për një shlyerje, sepse ai jep shumat e grumbulluara për kohën që keni punuar. Për shembull, ekstra paga të pambledhura, pushime... Kjo nuk do të thotë se do t'ju japin dy pagesat shtesë për atë vit që po largoheni, por një proporcion prej tyre (si edhe pushimet).

Tani që dini si të shkruani një letër dorëheqjeje vullnetare, do të jeni në gjendje të lini punën tuaj në një mënyrë më formale dhe më të përshtatshme, për sa kohë që ju nevojitet. A keni ndonjë dyshim?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.