Rëndësia e tregut të këmbimit valutor në ekonomi

këmbimit valutor

Nëse ka një aktiv financiar me rëndësi të veçantë në ekonomi, ai është tregu i këmbimit valutor. Ju keni dëgjuar ndonjëherë për të dhe madje mund t'ju ketë shërbyer që t'i bëni operacionet tuaja ekonomike fitimprurëse. Për shumë vite është bërë një pikë referimi për përcaktojnë marrëdhëniet e biznesit, jo vetëm të të gjitha vendeve të planetit, por edhe midis njerëzve. Për këtë arsye është shumë e rëndësishme që ju të keni një njohuri të plotë se çfarë do të thotë në marrëdhëniet ekonomike.

Nëse po flasim për tregun e valutave, domosdoshmërisht i referohemi Forex. Shtë një shkurtim i termit anglisht Foreign Exchange dhe ndodh që të jetë një nga Tregjet më aktive në botë dhe karakterizohet nga të qenurit fort e decentralizuar. Epo, të gjitha llojet e valutave të huaja ose monedhave ndërkombëtare tregtohen në të. Jo vetëm më të njohurit, siç janë euro, dollari amerikan, franga zvicerane ose paund britanik, ndër disa nga më të rëndësishmit. Por të tjerët nga çdo zonë ekonomike ndërkombëtare.

Përmes këtij tregu shumë të veçantë financiar, monedhave ata bëjnë tregti në të gjitha orët dhe ata pësojnë të gjitha seritë e ndryshimeve në vlerësimet e tyre. Këto lëvizje përdoren nga investitorët në përpjekje për ta bërë kapitalin e tyre të disponueshëm fitimprurës. Nuk është për t'u habitur, ai është një nga tregjet më aktive në botë, sepse mund të investohet në pothuajse çdo monedhë në botë. Kur paqëndrueshmëria e lartë e çmimeve të tyre është një nga emëruesit kryesorë të tyre të përbashkët. Deri në pikën që ju mund të hapni dhe mbyllni pozicionet në një seancë të vetme në tregjet e kapitalit. Me një ndryshim të gjerë midis përfitimeve dhe aftësive të kufizuara që mund të merrni nga tani e tutje.

Monedha: flukset monetare

rrjedh

Sigurisht, paraqitja e tij është për shkak të një arsye shumë specifike dhe që ka të bëjë shumë me atë se çfarë janë marrëdhëniet ekonomike. Në këtë kuptim, nuk mund të harrosh se ky treg lindi me një objektiv shumë të qartë dhe se nuk është askush tjetër veçse të lehtësojë rrjedhën që rrjedh nga tregtia ndërkombëtare. Çdo gjë blihet dhe shitet me anë të një monedhe, cilado qoftë ajo. Në masën që është ajo që i jep vlerë operacioneve që kryhen në të gjithë planetin. Me një lidhje shumë të drejtpërdrejtë se cili është çmimi i parave. Nuk është për t'u habitur, politikat monetare bazohen në rezultatet e ofruara nga tregjet e monedhës.

Nga ana tjetër, nuk mund të harrosh që këmbimi valutor është instrumenti për të hartuar politikën ekonomike të një vendi. Përtej vlerësimeve të tjera jetësore ekonomike. Kur një pjesë e mirë e operacioneve ndërkombëtare kryhen në monedha shumë specifike. Si për shembull, në rastin specifik të euro dhe dollar nga Shtetet e Bashkuara. Për këtë arsye, ndryshimet që ndodhin në tregjet ku ato renditen janë kaq të rëndësishme. Deri në pikën që ata mund të lëshojnë një stuhi të madhe financiare, siç ka ndodhur në dekadat e fundit. Ose edhe të shkaktojë recesione veçanërisht të rëndësishme ekonomike.

Tregtimi i valutave të huaja

E tillë është rëndësia e këtij aktivi të rëndësishëm financiar që është absolutisht thelbësore për të kryer çdo aktivitet tregtar. Deri në pikën që sipas Banka për Zgjidhjet Ndërkombëtare, Rezultatet paraprake globale nga Anketa e Tregut Bankar Trienal të Shkëmbimeve të Jashtme dhe Derivateve 2016 tregojnë se tregtia në tregjet e këmbimit valutor mesatarisht ishte rreth XNUMX trilionë dollarë amerikanë në këtë periudhë kohore. Kjo është një shifër që thekson rëndësinë që gjenerojnë monedhat në flukset e kapitalit në të gjithë botën.

Që ky proces të zhvillohet në mënyrë korrekte, monedhat duhet të rregullohen për të përcaktuar vlerën e tyre. Dhe në këtë kuptim, janë tregjet financiare ato që ushtrojnë ndërmjetësuesit në varësi të ligjit të furnizimit dhe kërkesës në secilin moment specifik. Me variacione të vazhdueshme në kuotimin e çmimeve të tyre dhe të tyre, investitorët e vegjël dhe të mesëm mund të përfitojnë nga secili prej operacioneve të tyre në këto tregje shumë të veçanta.

Si janë këto tregje?

Tregjet

Tregjet financiare ku renditen këto aktive janë shumë të ngjashme me ato të investimeve të tjera. Si për shembull, blerjen dhe shitjen e aksioneve në një qese. Por me një nuancë të vogël që duhet të merrni parasysh që tani e tutje. Nuk është askush tjetër përveç se ndryshimi i tij është i vazhdueshëm, i cili mund t'ju ndihmojë të kryeni operacionet tuaja tregtare. Ju mund të fitoni shumë para në këto lëvizje karakteristike, por për të njëjtën arsye, lini shumë euro gjatë rrugës. Në asnjë moment nuk duhet të harroni rrezikun e përfshirë në operacionet tuaja. Mbi klasat e tjera më konvencionale të investimeve.

Nga ky skenar i përgjithshëm, është shumë e rëndësishme që ju të dini se është me rëndësi të madhe rregullimi i çmimeve të blerjes dhe shitjes së valutave. Ndër arsyet e tjera sepse bëhet fjalë për operacione shumë të ngushta. Një tjetër karakteristikë më e rëndësishme e këtij tregu financiar është prania e paqëndrueshmërisë së tij të lartë dhe kjo është një pengesë për të funksionuar me qetësi më të madhe në këto propozime investimesh. Nga ana tjetër, është një investim që rekomandohet për periudha shumë të shkurtra kohore. Edhe në orë ju mund të përmbushni nevojat tuaja për investime në këtë aktiv shumë të veçantë financiar.

Më shumë sesa operacione shkëmbimi

Nga ana tjetër, monedhat shkojnë përtej asaj që zbulohet në tregjet e investimeve. Sepse në fakt, nëse ato karakterizohen nga diçka, kjo ndodh sepse nëse nuk do të kishte vërtet treg të këmbimit valutor, transaksionet ndërkombëtare do të ishin si një shkëmbim i thjeshtë i produkteve dhe do të kishte pavarësi nga çmimet e brendshme të një vendi në lidhje me ndërkombëtarët. Kjo natyrisht u shton më shumë rëndësi efekteve mbi të cilat rrjedhin veprimet e tyre. Megjithëse është e vërtetë që vetëm disa janë ato që përqendrojnë shumicën e operacioneve të kryera në vendet rreth botës.

Në këtë drejtim, roli më i rëndësishëm korrespondon me monedhën e Shteteve të Bashkuara. Deri vonë ajo monopolizoi shumicën e transaksioneve tregtare dhe tregtare. Deri në monedha e përbashkët evropiane, euro dhe këto funksione janë shpërndarë pothuajse me barazi relative. Kjo është një nga arsyet kryesore pse tregjet e monedhës janë protagonistë në një pjesë të madhe të operacioneve të kryera nga investitorë të vegjël dhe të mesëm. Jo më kot, një pjesë e mirë e agjentëve financiarë janë në pritje në secilin moment të ndryshimeve të tyre përkatëse në çmim.

Funksionet e tregut Forex

Një aspekt tjetër për t'u sqaruar në këtë kohë është roli në këtë lloj tregu financiar. Epo, funksionet e tij janë përcaktuar shumë mirë dhe është e nevojshme që tani e tutje ta përvetësoni këtë koncept. Sepse me të vërtetë, Ai tregu Forex ajo përmbush dy funksione kryesore në misionin e saj. Njëri prej tyre banon në konvertimin e monedhës së një vendi në monedhën e një tjetri. Ky koncept kuptohet lehtësisht në çdo strategji monetariste. Por nga ana tjetër, funksioni i dytë i tij bazohet në ofrimin e një sigurie të vogël ndaj rrezikut të shkëmbimit që përfshin ky lloj operacioni shumë i veçantë. Në një farë mënyre gjeneron një lloj mbrojtje nga levizja që zhvillohen në tregjet financiare të këtyre karakteristikave.

Sepse siç e dini mirë, rreziku i këtyre lëvizjeve është më i lartë se sa në mjetet e tjera financiare me të cilat jeni mësuar të veproni çdo ditë. Dhe se ju kërkoni disa medidas de seguridad më e lartë në mënyrë që të ruani mbi të gjitha pozicionet tuaja. Deri në pikën që jo të gjithë investitorët janë në gjendje të veprojnë me këto instrumente investimi. Nëse nuk keni kulturë të mjaftueshme financiare për të vepruar, do të jetë më mirë të abstenoni dhe t'i drejtoni pasuritë tuaja personale në një klasë tjetër të aktiveve financiare më pak komplekse për sa i përket strukturës dhe mekanikës së tyre në tregjet financiare.

Mbërritja e kriptovalutave

Bitcoin

Një nga ngjarjet më të rëndësishme në muajt e fundit ka qenë zbarkimi i valutave virtuale. Por jini shumë të kujdesshëm me veprimet e tyre sepse në fund të ditës nuk është e njëjta gjë edhe nëse emërtohen si monedha. Somethingshtë diçka krejt tjetër që nuk ka asnjë lidhje me temën me të cilën kemi të bëjmë. Por përkundrazi, ajo hyn më shumë në atë që është një investim i qartë alternativ dhe veçanërisht i rrezikshëm. Për efektet që rrjedhin nga operacionet e saj, siç mund ta shihni gjatë këtyre ditëve.

Këto monedha virtuale mund të rivlerësohen sa më shpejt që të jenë afër 100% sesa të nesërmen ato do të lihen në tregje me një përqindje të ngjashme ose me një intensitet edhe më të madh. Me një rrezik të dukshëm për t'ju lënë në treg një pjesë shumë të rëndësishme të kursimeve të investuara. Nga ky skenar, monedhat virtuale nuk mund të krahasohen, për shembull, me franga zvicerane, paundi britanik ose i njëjti jen japonez. Shtë një aktiv financiar krejt tjetër. Kjo është diçka që ju duhet ta merrni parasysh tani për të korrigjuar çdo lëvizje të çuditshme në llogarinë tuaj të kontrollit. Diçka që disa investitorë të vegjël dhe të mesëm në të gjithë botën po e akuzojnë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.