Puna në Amazon: gjithçka që duhet të dini për të pasur një pozicion

punoni në amazon

Gjithnjë e më shumë njerëz po kërkojnë punë. Dhe ata e bëjnë këtë në kompani të mëdha duke shpresuar që, duke qenë kaq të mëdha, të ofrojnë shumë më tepër vende të lira se sa kompanitë e vogla. Supermarkete, kompani të mëdha etj. Ata janë në qendër të vëmendjes dhe, natyrisht, Amazon gjithashtu. Por si të punosh në Amazon?

Nëse mendoni se do të gjeni vetëm punë dërgese, nuk është në të vërtetë kështu, ofron mjaft punë nga kategori të shumta. Dëshironi të dini gjithçka për të dërguar CV-në tuaj dhe të keni një mundësi pune në kompaninë tuaj? Epo, hidhini një sy kësaj.

Amazon jep punë në botë

kukulla amazon

Puna në Amazon nuk është vetëm online. Në fakt mund të jetë fizik. Dhe gjithashtu, ju mund të jeni në Francë, Spanjë, Itali, Japoni, Kanada, Mbretërinë e Bashkuar, Kinë... Me fjalë të tjera, është praktikisht në çdo vend të botës.

Prandaj, po flasim për një kompani që ju ofron të punoni nga shtëpia ose në zyrë, apo edhe të shpërndani në të gjithë qytetin.

Çfarë pune keni në Amazon

Më parë ju kemi thënë se Amazon është një kompani që jo vetëm kërkon dërgues që të jenë përgjegjës për shpërndarjen e paketave që kërkojnë klientët. Ka shumë punë për të cilat duhet të dini për të parë nëse ato do t'i përshtaten trajnimit dhe përvojës suaj.

Konkretisht, bëhet fjalë për logjistikën, marketingun, menaxhimin e të dhënave, shërbimin ndaj klientit, programuesit, dizajnerët e harduerit, financat, kontabilitetin, fotografët, këshilltarët ligjorë...

Me pak fjalë, ka një numër të madh pozicionesh pune në të cilat kandidatura juaj mund të përshtatet mirë.

sa paguan amazon

Në këtë pikë nuk mund t'ju ofrojmë një përgjigje të qartë dhe koncize, sepse nuk ka një të tillë. Duke ofruar kaq shumë punë të ndryshme, dhe në vende të ndryshme, pagat janë të ndryshme.

Për shembull, një shkrimtar teknik që punon nga shtëpia nuk është i njëjtë me një programues softuerësh që sigurohet që ueb-i të funksionojë pa probleme.

Në rastin e dërgesave, thuhet se ata paguajnë mesatarisht 54 euro për grup prej 4 orësh. Prandaj, nëse punojnë 8 orë në ditë, do të fitonin 112 euro. Duke e shumëzuar me 20 ditë do të ishte 2240 euro, që nuk është aspak keq. Mirëpo, në publikimet e tjera kemi parë se paga nuk do të ishte aq, por gjysma.

Sa i përket pozicioneve të tjera, do të varet shumë nga përvoja dhe vetë pozicioni. Një nëpunës do të fitojë shumë më pak se një menaxher.

Çfarë kërkesash duhet të kem për të punuar në Amazon?

kartat amazon

Dëshira për të punuar në Amazon mund të jetë ëndrra juaj, veçanërisht pasi në vetëm pak vite ai është bërë ndoshta vendi ku blini më shumë dhe ku shumica e njerëzve duan të shesin produktet e tyre. Por jo gjithmonë mund të hyni në punët e kompanisë.

Dhe kjo është se, së bashku me kandidaturën tuaj, dhjetëra e qindra njerëz aplikojnë për një punë të vetme dhe ndonjëherë trajnimi dhe përvoja juaj nuk është adekuate për këtë.

Në përgjithësi, ajo që ju rekomandojmë nëse dëshironi të punoni në Amazon është si më poshtë:

  • Kontrolloni me kujdes ofertën e punës. Në të, është e mundur që ata t'ju tregojnë për kërkesat që kërkojnë te kandidatët. Nëse i takoni të gjithë, ose të paktën shumicën e tyre, do ta dini se do të kaloni një peshore. Për t'ju dhënë një ide, nëse jeni punonjës magazine, një nga kërkesat që do t'ju kërkojnë është që të ngrini 20 kilogramë. Por nëse do të aplikoni për një pozicion shërbimi ndaj klientit nga shtëpia, atëherë do t'ju duhet vetëm një lidhje e qëndrueshme në internet dhe shpejtësi e mirë kur shkruani ose me marrëveshjen.
  • Sa herë që mundeni, vini bast për gjuhët. Për shembull, imagjinoni që pozicioni i punës është shërbimi ndaj klientit në Spanjë. Dhe rezulton se personi ku duhet të shkosh flet frëngjisht, anglisht ose rusisht. Nëse e keni atë plus, Amazon do t'ju shohë si një person më të rëndësishëm sepse ju i jepni atyre diçka më shumë që mund t'u nevojitet në të tashmen ose në të ardhmen. Në këtë drejtim, vini bast në anglisht dhe në ndonjë gjuhë tjetër përveç spanjishtes.

Natyrisht, ne i kemi anashkaluar kërkesat bazë, por ato janë të qenit të moshës madhore, të kesh leje pune dhe qëndrimi të ligjshëm në vend, të jesh i gatshëm për të mësuar dhe të jesh produktiv në punë.

Si të punoni në Amazon

kukulla me kuti amazon

Tani që keni më shumë informacion se si të punoni në Amazon, gjëja tjetër dhe ndoshta ajo që ka më shumë rëndësi për ju kur bëhet fjalë për të ditur se çfarë ju nevojitet për të pasur një mundësi pune në kompani, është të dini se si të përdorni ofertat e punës.

Për ta bërë këtë, është mirë të shkoni në faqen e internetit të empleo. Në të mund të gjeni vende të ndryshme të lira pune që kompania ka në Spanjë. Në ueb do të mund të gjeni mundësi për studentë (praktikë, bursë, etj.), punësim në qendrat e shpërndarjes dhe zhvillim softuerësh.

Por nëse ajo që dëshironi është të gjeni vende të lira pune në të gjithë botën, atëherë mund të hyni edhe në faqet e tjera të internetit të vendeve të lira. Për shembull, nëse doni të merrni një punë online në një vend tjetër (për sa kohë që ju përshtatet, sigurisht) ose sepse po mendoni të udhëtoni në një vend tjetër dhe të keni një punë sapo të mbërrini).

Një nga mënyrat për të gjetur vende të lira pune është përmes kategorive të punës, të cilat i ndajnë punët sipas punëve të ndryshme (administrim i bazës së të dhënave, mësimi i makinerive, arkitekti i zgjidhjeve, ligjor, shërbimi ndaj klientit, inteligjenca e biznesit, shkenca e të dhënave). , zhvillimi i harduerit, zhvillimi i të dashurit dhe shitësit, softueri zhvillimi, dizajni, ekonomia, financa dhe kontabiliteti, trajnimi dhe zhvillimi i lidershipit, menaxhimi i zinxhirit të furnizimit/transportit, menaxhimi i blerjeve, planifikimi dhe stoqet... Dhe shumë kategori të tjera për të gjetur vende të lira pune. Nëse shikoni nga afër, do të shihni se pranë kategoria do të shihni numrin e vendeve vakante që ka.

Sigurisht, shumica dërrmuese e tyre, nëse jo të gjitha, do të vijnë në anglisht.

Pasi të keni vendosur për vendin vakant për të cilin dëshironi të aplikoni, mund të dërgoni CV-në tuaj. Por për ta bërë këtë, fillimisht duhet të regjistroheni në ueb (me email dhe fjalëkalim) dhe aty do të menaxhoni CV-në tuaj si dhe opsionet e ndryshme.

Filtri i parë që do të kaloni do të jetë me Adecco, Manpower dhe kompani të tjera të punësimit të përkohshëm që janë kontraktuar për të inicuar përzgjedhjen. Për këtë gjëja më e sigurt është të bëni një intervistë me telefon. Nëse e kaloni, atëherë do të keni një intervistë të dytë ballë për ballë, në këtë rast me stafin e Amazon.

A keni më shumë pyetje se si të punoni në Amazon? Na pyesni dhe ne do të përpiqemi t'ju ndihmojmë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.