Pushimet, orët e punës dhe pagat në Evropë

Produktiviteti i punës

Kohët e fundit gazeta amerikane Wall Street Journal ka bërë një raport në të cilin tregon një krahasim të pushimeve, orëve të punës dhe pagave në vende të ndryshme. Fakti i parë kurioz që vërejmë në të është se vendi me më shumë parti gjatë gjithë vitit është Japonia, me një total prej 16, ndjekur nga Koreja e Jugut me 15. Në Spanjë, festat kombëtare, pa llogaritur pushimet rajonale ose rajonale lokale, ka 9.

Sidoqoftë, Japonia ka 16 pushime kombëtare, po, por mesatarisht 17 ditë pushimesh në vit. Gjëja e jashtëzakonshme në lidhje me rastin është se japonezët nuk gëzojnë të gjitha këto ditë, pasi ata marrin vetëm gjysmën e pushimeve që u korrespondojnë atyre, një mesatare prej 8,6. Diçka që nuk ndodh, sigurisht, në vendet e tjera. Rusia është vendi me më shumë ditë pushimesh, përfshirë pushimet, me 40, pasuar nga Suedia dhe Italia me 36, Franca, Norvegjia dhe Brazili me 35, dhe Danimarka dhe Spanja me 34.

Në këtë temë të pushime pune (pa llogaritur pushimet) ka ndryshime në vende të ndryshme të Evropës. Në Gjermani ata kanë 29 ditë, në Austri, Finlandë, Francë, Greqi, Norvegji dhe Suedi 25 ditë, Belgjikë, Bullgari, Lituani, Hungari, Mbretërinë e Bashkuar dhe Zvicër 20 ditë, Spanja dhe Portugalia 22 ditë, dhe Hollanda dhe Ukraina 24 ditë.

Si ditë pune Greqia është vendi Evropian me më shumë orë në vit, 2.032. Pasohet nga Hungaria me 1.980 orë punë në vit, Spanja me 1.690, Danimarka me 1.522, Gjermania me 1.413 dhe Hollanda me 1.379 orë. Siç thekson The Wall Street Journal, ju nuk hiqni dorë nga më shumë orë për të punuar. Ajo që duhet të merrni parasysh është prodhimtari, e cila varet jo vetëm nga orët, por edhe nga mënyra se si organizohet puna, teknologjia dhe oraret midis faktorëve të tjerë.

Në Spanjë, konkretisht, produktiviteti për orë i spanjollëve është 107 pikë (mesatarja e Bashkimit Evropian është 100 pikë), larg nga 124,8 në Gjermani ose 132,5 në Belgjikë.

Në temën e salarios Po, ekziston një ndryshim më se i dukshëm midis Spanjës dhe disa vendeve evropiane. Paga minimale në vendin tonë qëndron në 753 euro. Më poshtë janë Greqia me 684 euro, Portugalia me 566, Turqia me 425, Kroacia me 405, Estonia me 355, Hungaria me 344, Republika Çeke me 328, Letonia me 320, Lituania me 290, Rumania me 191 ose Bullgaria me 174.

Në mes paga minimale Më të lartat në Evropë janë Luksemburgu me 1.921 euro, Belgjika me 1.502, Hollanda me 1.486, Irlanda me 1.462, Franca me 1.445 ose Mbretëria e Bashkuar me 1.217.

Në mes pagat mesatare, Spanja ka 26.027 euro, larg nga 71.611 euro mesatarisht në Zvicër, 67.144 në Norvegji ose 53.061 në Danimarkë. Më e ulta në Evropë është paga mesatare vjetore e Bullgarisë, me 4.590 euro, e ndjekur nga Rumania me 5.635 dhe Lituania me 7.269.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.