Ky është ndryshimi midis huamarrësit dhe huadhënësit që ekziston

Dallimi midis Huamarrësit dhe Huadhënësit

Nëse doni të kërkoni ose jeni përfshirë tashmë në një hua, zhargoni që lidhet me të është diçka që duhet ta kuptoni. Megjithatë, shpesh ndryshimi midis huamarrësit dhe huadhënësit nuk është shumë i qartë, dhe janë dy terma që u referohen figurave të ndryshme.

Dëshironi të dini se çfarë është një huamarrës? Dhe një huadhënës? Nëse deri tani mendonit se ishte e njëjta gjë, ne do t'ju tregojmë se nuk është, dhe do të shihni se cilat janë ndryshimet midis tyre në mënyrë që të merrni parasysh gjithçka përpara se të zgjidhni atë që ju përshtatet më shumë.

Çfarë do të thotë të jesh huadhënës

personi që merr hua

Përpara se t'ju jepni dallimet, duhet të kuptoni mirë se çfarë i referohet secilit prej termave që hyjnë në lojë. Në këtë rast, huadhënës është ai person që ka para dhe mund t'ia japë hua personit tjetër.

Me fjalë të tjera, është ai që do të japë kredinë dhe do ta financojë me paratë e tij. Megjithatë, nuk është diçka që humbet, por duhet t'jua kthejë tjetri, duke e bërë kështu të përkohshme kredinë e parave.

Me këtë përkufizim, një bankë mund të ketë ardhur në mendje. Ose disa, sepse zakonisht janë figurat që janë përgjegjëse për dhënien e kredive dhe kryerjen e funksionit të tyre si huadhënës. Megjithatë, ka shumë lloje të tjera huadhënësish. Më të zakonshmet janë si më poshtë:

 • Subjektet bankare.
 • Subjektet financuese alternative. Këto janë më pak të njohura, por ato ekzistojnë.
 • individët. Sepse ata mund të veprojnë edhe si huadhënës.
 • Institucionet publike të kreditit. Një nga më të njohurit është ICO.

Përveç huadhënies së atyre parave, huadhënësi bën një fitim prej tyre. Dhe është se, përveç kthimit të parave që ju kanë mbetur, është normale që të merrni edhe interesa që kompensojnë humbjen e përkohshme të parave. Megjithatë, jo gjithmonë duhet të jetë kështu. Ndonjëherë, veçanërisht në rastin e individëve, ky lloj interesi mund të mos ekzistojë.

Çfarë do të thotë të jesh huamarrës

hua

Pas njohjes së plotë të figurës së huadhënësit, A keni ndonjë ide tani se kush do të ishte huamarrësi?

Huamarrësi do të ishte personi që merr paratë që huadhënësi i jep hua. Me fjalë të tjera, është ai që i kërkon ato para nga një person tjetër dhe i merr.

Por, pikërisht për këtë, ajo merr një sërë detyrimesh. Një prej tyre dhe më i rëndësishmi është fakti se Ju do të duhet të shlyeni paratë që keni kërkuar përveç, në shumë raste, disa interesa që janë kompensimi që merr huadhënësi për t'ju lënë paratë. Natyrisht, duhet të bëhet brenda një periudhe të caktuar dhe pa vonesë në çdo rast.

Për ta bërë këtë, ju duhet të nënshkruani një kontratë me huadhënësin që përcakton të gjitha kushtet që do të rregullojnë marrëveshjen që ata arrijnë, domethënë: sa para do të jepen hua, cili do të jetë interesi, afati i kthimit të ato para Si do të kthehen...

Ashtu si me huadhënësin, huamarrësi mund të jetë edhe person privat ose juridik (Unë kuptoj nga një kompani apo një shoqëri e tillë). Me fjalë të tjera, kushdo mund të kërkojë para, por vetëm nëse plotëson kërkesat e kërkuara nga huadhënësi mund t'i marrë ato.

Për shembull, imagjinoni se ekziston një person që dëshiron të kërkojë 6000 euro nga një bankë. Megjithatë, ai person nuk ka punë, apo asgjë në emrin e tij. Banka do të refuzojë kërkesën për t'ju dhënë paratë sepse nuk ka garanci që personi do të jetë në gjendje t'ju kthejë. Me fjale te tjera, Duke qenë se ata nuk kanë asgjë në emër të tyre që mund t'u garantojë huadhënien e parave, banka nuk ka besim se, nëse i japin hua, mund t'i kthejnë pasi rreziku është mjaft i lartë.

Cili është ndryshimi midis një huamarrësi dhe një huadhënës?

llogaritja e interesit të kredisë

Tani që i dini dy shifrat që hyjnë në lojë brenda kredive, ndryshimi midis një huamarrësi dhe një huadhënësi mund të jetë bërë më i qartë për ju. Por, si përmbledhje dhe përmbledhje, ne ju lëmë këtu të gjitha ndryshimet që mund të gjeni:

 • paratë: Në këtë rast, huadhënës është personi që ka paratë dhe ia jep tjetrit, huamarrësit. Nga ana e tij, huamarrësi është figura që ka nevojë për ato para.
 • detyrat: Edhe pse të dy kanë detyrime në marrëdhëniet që krijojnë, këto janë të ndryshme mes tyre. Në rastin e huadhënësit, detyrimi që ata kanë është të japin hua paratë që kanë përcaktuar në një kontratë. Përveç kësaj, ju duhet të respektoni gjithçka që është rënë dakord në atë kontratë, duke mos qenë në gjendje t'i ndryshoni kushtet me vullnetin tuaj të lirë (prandaj është e rëndësishme që të ketë një dokument marrëveshjeje ndërmjet palëve). huamarrësi është i detyruar të shlyejë paratë që i janë dhënë hua (me ose pa interes) siç shënohet në kontratë. Me fjalë të tjera, ai mund të kthehet muaj pas muaji ose në data specifike derisa të shlyeni borxhin tuaj me atë person ose subjekt. Sigurisht, mund të jeni edhe përpara afateve. Përveç kësaj, ju mund të tërhiqeni nga ajo kontratë e nënshkruar (përderisa nuk kanë kaluar 14 ditë nga nënshkrimi i saj).

Ne ju japim një shembull në mënyrë që gjithçka të jetë më e qartë dhe të kuptoni ndryshimin: Imagjinoni që, për ndonjë arsye, duhet t'i kërkoni një anëtari të familjes një favor për t'ju dhënë para hua. Flisni me atë person dhe arrini marrëveshje për 10.000 mijë euro. Për ta bërë këtë, ju nënshkruani një dokument në të cilin përcaktoni se kush kujt ia lë paratë. Dmth kush është huadhënësi (personi që i ka ato 10.000 euro) dhe kush është huamarrësi (personi që i duhen 10.000 euro).

Pasi të keni bërë:

Personi që ka 10.000 euro, Huadhënësi merr përsipër një rrezik duke ju dhënë hua paratë pa e ditur me siguri nëse ai do t'i rikuperojë ato. Përveç kësaj, ai e di se çdo x herë do t'i rikuperojë ato para (me ose pa interes).

Personi që ka nevojë për 10.000 euro, kredimarrësi, merr borxh për personin tjetër. Dhe për ta shlyer atë, duhet t'i ktheni paratë çdo x herë derisa të mbarojnë dhe gjithçka që ju është dhënë hua t'i kthehet personit që e ka bërë.

Siç e shihni të dy shifrat janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra dhe ndryshimi midis huadhënësit dhe huamarrësit në thelb qëndron në konceptin e secilit prej termave që hyjnë në lojë kur ka një hua parash. A është gjithçka më e qartë për ju tani?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.