General Motors do të mbështesë ekonominë amerikane dhe Donald Trump

motorë të përgjithshëm

Ardhja e Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë nuk ka qenë pa polemikë. Disa muaj më parë presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara praktikisht i deklaroi një "lufte" Meksikës me deklaratat e tij. Por ky vend nuk ishte i vetmi që mori një "përdhunues" nga manjati.

Gjithashtu shumë kompani, veçanërisht në sektorin e automobilave, u "kërcënuan" në kohën kur Trump "ftoi" këto kompani shumëkombëshe për të prodhuar produktet e tyre në Shtetet e Bashkuara. Përkundrazi, atyre do t'u duhet të përballen me tarifa të rënda.

Duke pasur parasysh mundësinë e vendosjes së këtyre masave, Përgjigja e General Motors ishte e shpejtë. Prodhuesi më i madh në botë i automobilave, me seli në Detroit, ka njoftuar publikisht se do të bëjë një investim shtesë prej 1.000 miliard dollarësh në fabrikat e saj të prodhimit në SHBA.

General Motors gjithashtu ka disa vende në Meksikë, ku fillimisht kishin planifikuar të rrisnin prodhimin. Sidoqoftë, me ftesën e shijshme të Donald Trump, kompania ka ndryshuar mendje, duke transferuar kështu pjesën më të madhe të prodhimit në Shtetet e Bashkuara.

Michigan, pika më e madhe e prodhimit të automobilave

Pas vendimit të marrë nga drejtuesit e General Motors, selia e saj e vendosur në Detroit, Michigan, do të bëhet një nga fabrikat kryesore në botë në prodhimin e automobilave, për shkak të shumës shtesë që kompania do të investojë në prodhimin e makinave në United Shtetet.

Me gjithë këtë, General Motors vlerëson se do të krijojë rreth 7.000 vende të reja puneMegjithëse investimi do të shkojë gjithashtu në prodhimin e modeleve të reja të makinave, si dhe pajisjeve me teknologji të përparuar që do të përfshihen në to.

Në mënyrë të ngjashme, falë këtyre parave, një numër i madh i komponentëve do të rinovohen në mënyrë që automjetet e General Motors të azhurnohen plotësisht dhe të jenë më të mirat në treg.

Përveç kësaj, presidenti dhe CEO i njësisë ekonomike, Mary Barra shpjegoi se selia e Miçiganit do të zgjidhet për prodhimin e akseve të reja që do të jenë pjesë e gjeneratës së ardhshme të modeleve të marrjes.

Kjo iniciativë do të rrisë fuqinë punëtore aktuale me 450 punonjës, që do të thotë transferimin në Shtetet e Bashkuara të një numri të madh të vendeve të punës që ishin të vendosura në Meksikë.

Më shumë përfitime për Shtetet e Bashkuara

Realiteti është se vendimi i marrë nga General Motors do të përfitojnë veçanërisht nga ekonomia e vendit Amerikës së Veriut. Në 2016 kompania tashmë njoftoi se do të investonte në Shtetet e Bashkuara gati 3.000 milion dollarë për të kryer proceset e prodhimit të makinave të saj. Tani, ata kanë vendosur të shtojnë edhe 1.000 milion shtesë në këtë shumë.

Përveç kësaj, në deklaratat e tij, Barra kujtoi se në katër vitet e fundit, General Motors ka krijuar pothuajse 25.000 vende të reja pune, që do të thotë një investim prej rreth 3.000 milion dollarë në lidhje me pagat, si dhe pagimin e taksave, ndër të tjera aktivitetet ekonomike që kanë përfituar vendin që aktualisht drejtohet nga Donald Trump.

përfitimet për shtetet e bashkuara

Duke shtuar se nga njësia ekonomike, ajo ka zgjedhur rritjen në Shtetet e Bashkuara pasi ky komb e konsideron atë si tregun e tij lokal. E gjithë kjo ka shkaktuar një rritje të konsiderueshme të vendeve të punës në vend, pasi kompania ka bërë shkurtime të fuqisë punëtore të vendosur në rajone të tjera, në rreth 15.000 të punësuar.

Kjo ka çuar gjithashtu në një rritje të numrit të shitjeve dhe rritje në furnizuesit dhe shitjet në sektorin e automobilave në përgjithësi. Në mënyrë të ngjashme, aksionarët kanë përfituar nga marrja e këtij vendimi.

Sektori i automobilave do të rritet ndjeshëm

Realiteti është se me masat e reja të miratuara nga drejtuesit e General Motors, Shtetet e Bashkuara, në vitet e ardhshme, do të bëhen një nga vendet ku sektori i automobilave është në rritje.

Prodhimi i produkteve të kësaj kompanie në vend do të sjellë përfitime të mëdha ekonomike për shkak të shitjeve të këtyre automjeteve, ndër të tjera. Përveç kësaj, kjo do të ndihmojë në krijimin e një numri të madh të vendeve të punës midis qytetarëve të SH.B.A.-së, pasi pritet një rritje e konsiderueshme e fuqisë punëtore. duke arritur shumën e 5.000 të punësuarve më shumë.

Me pak fjalë, për të menaxhuar investimet tona në këtë vit 2017, nuk do të dëmtonte nëse do të merrnim parasysh rolin që gjithnjë e më shumë kompani do të adoptojnë duke i dhënë mbështetjen e tyre industrisë së Amerikës së Veriut nën mandatin e Trump.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.