Llogari të paguara: nga çfarë përbëhen ato?

cuentas

Llogaritë e paguara është një produkt bankar qëllimi kryesor i të cilit është promovimi i kursimeve midis klientëve. Shtë një model që është instaluar në sektor për një kohë të gjatë dhe që është konceptuar si një strategji në mënyrë që ata të munden operoni me institucionin tuaj financiar. Praktikisht të gjithë keni një produkt me këto karakteristika, megjithëse ofron identitetin e tij. Llogaritë e paguara janë aktualisht të pranishme në BBVA, Banco Sabadell, Santander, Caixabank, Evobank dhe një listë të gjatë të institucioneve të kreditit që ofrojnë këtë format kursimesh.

Një nga qëllimet e llogarive të paguara është që përdoruesit të mund të marrin një kthim të vogël të kursimeve të tyre. Kështu që pak nga pak kapitali juaj rritet nga kjo produkt bankar. Sidoqoftë, performanca e tyre aktualisht është në nivelin më të ulët në vitet e fundit. Si rezultat i politikës së uljes së çmimit të parave që Banka Qendrore Evropiane (BQE) ka kryer për të dalë nga kriza ekonomike e krijuar në vitin 2017. Deri në pikën që çmimi i parave nuk vlen absolutisht asgjë. Domethënë, eshte ne 0% Si rezultat, tërheqja e llogarive të paguara ka rënë ndjeshëm në vitet e fundit.

Llogaritë e paguara aktualisht nuk ofrojnë më shumë se 0,1% si rezultat i kësaj strategjie monetare. Aty ku vetëm llogaritë me pagesë të lartë janë në gjendje të tejkalojnë këto nivele të ulëta. Edhe pse në këmbim të plotësimit të një grup kushtesh, siç do të mund të shihni më poshtë. Në çdo rast, ato nuk kanë arritur nivelet e viteve të para të këtij shekulli ku ju mund të zyrtarizonit në mënyrë të përsosur një llogari kursimi me një normë interesi mbi 1%. Ose edhe nga super llogaritë e njohura që gjenerojnë kthimin më të mirë të kursimeve të përdoruesve.

Llogaritë: sa ofroni?

dinero

Sigurisht, llogaritë e paguara nuk formohen më si një instrument për të rritur kursimet. Nëse jo, përkundrazi, është një automjet bankar që shërben për të mbajtur lidhje me bankën tonë. Nga ku mundesh faturat e banesave shtëpiake (gaz, energji elektrike, ujë, etj.), bëni një transferim ose thjesht merrni listën tuaj të pagave. Nga ana tjetër, nga kjo lloj llogarie bankare do të jeni në gjendje të kontraktoni një seri tjetër të produkteve bankare, edhe falas. Nga kartat e kreditit ose debitit tradicionale te depozitat me afat të caktuar ose planet e ndryshme të kursimeve.

Llogaritë e paguara aktualisht janë një produkt i domosdoshëm bankar, por kjo vështirë se ju sjell ndonjë lloj interesi. Të paktën derisa politika aktuale monetare të ndiqet nga organi rregullator Evropian. Por edhe kështu, llogaritë e paguara nuk janë uniforme, por ju mund të zgjidhni midis modeleve të ndryshme që plotësojnë profilin tuaj si përdorues i bankës. Nuk është për t'u habitur, ky është një nga kontributet e mëdha që llogaritë e paguara janë zhvilluar për disa vite. Përtej shërbimeve ose përfitimeve që ju ofron në çdo kohë.

Llogari me pagesë të lartë

interes

Formatshtë formati më i favorshëm i kursimeve për interesat tuaja si klient i bankës. Ndër arsyet e tjera sepse është produkti që ju jep më shumë interes për momentin. Performanca juaj mund rritet në rreth 1%, por në përputhje me një seri kërkesash themelore. Një nga më të zakonshmet është se nuk do të keni zgjidhje tjetër përveçse të drejtoni listën e pagave, pensionin ose të ardhurat e rregullta për të përmirësuar përfitimin tuaj. Në raste të tjera, ata madje do t'ju kërkojnë të lidhni faturat e tjera të shtëpisë ose madje edhe sigurimin e blerjes. Të ashtuquajturat llogari me shpërblim të lartë bazohen në këtë strategji.

Oferta aktuale e këtyre llogarive me këto karakteristika shumë të veçanta ka rënë në vitet e fundit. Deri në pikën që të kemi disa propozime bankare shumë specifike. Aty ku mund të imponojnë edhe a Bilanci minimal në të njëjtën gjë që do të jetë mjaft e kërkuar. Nga ana tjetër, angazhimi i klientit është gjithashtu i pranishëm në marketingun tuaj. Përmes kontraktimit të produkteve të tjera bankare (fondet e investimeve, planet e pensioneve ose sigurimet). Epo, ndërsa lidheni më shumë me bankën tuaj të zakonshme, interesi i gjeneruar nga kjo lloj llogarie do të rritet.

Interesi nën inflacionin

Karakteristikë e asaj që janë paguar llogaritë është se ato nuk ju lejojnë të rikuperoni rritjen e çmimit. Sepse ato janë nën koston e jetës. Në këtë kuptim, duhet të mbahet mend se Indeksi i Çmimeve të Konsumit (IÇK) rritur me 0,1% në mars krahasuar me muajin e kaluar dhe tashmë ka arritur nivelin e saj më të lartë që nga nëntori i kaluar, me 1,2, sipas të dhënave më të fundit të siguruara nga Instituti Kombëtar i Statistikave (INE). Kjo në praktikë do të thotë që llogaritë e paguara nuk janë fitimprurëse nga asnjë këndvështrim. Nuk është për t'u habitur, ju po humbni para muaj pas muaji si rezultat i kësaj tendence monetare.

Nëse ajo që dëshironi me të vërtetë është të përmirësoni bilancin tuaj të kapitalit tuaj, do të jetë shumë më mirë nëse i drejtoheni një produkti tjetër bankar që është më fitimprurës për momentin. Megjithëse duhet të merrni përsipër një rrezik më të madh në ekspozimin e kontributeve tuaja financiare. Por nga llogaritë e paguara nuk do ta arrini këtë qëllim. Për një bilanc prej 50.000 euro do të keni vetëm një shpërblim të vogël midis 10 dhe 15 euro. Deri në pikën që do të pyesni veten nëse ia vlen vërtet të regjistroheni në këtë produkt që synon kursime. Ose keni nevojë për një klasë tjetër të automjeteve bankare për të përmbushur këtë kërkesë që kanë të gjithë kursimtarët spanjollë.

Ata janë të lehtë për tu punësuar

qira

Pavarësisht nga gjithçka, këto lloj llogarish kanë në favor të tyre se ato janë shumë të thjeshta për t'u zyrtarizuar dhe nuk kërkojnë një njohuri të thellë të tyre. Me formate të ndryshme në varësi të profilit të përdoruesve që ju paraqitni në çdo kohë. Llogaritë për studentët, punëtorët e vetëpunësuar, pensionistët ose nëpunësit civilë janë disa nga më të rëndësishmet që bankat kanë për momentin. Ju mund t'i abononi ato nga një euro e vetme dhe përfitimi i tyre do të fillojë të llogaritet nga fillimi. Edhe pse siç ju kemi thënë tashmë në këtë artikull me një normë interesi nën nivelet e ulëta historike.

përgjithësisht nuk përfshijnë komisione as shpenzime të tjera në administrimin ose mirëmbajtjen e tij. Me të cilën nuk do t'ju kushtojë asgjë për ta punësuar dhe gjithashtu mund të merrni karta krediti ose debiti falas. Nga ana tjetër, llogaritë e paguara nuk kanë ndonjë afat të përhershëm. Nëse jo, përkundrazi, mund t'i anuloni ato në kohën që e konsideroni të përshtatshme. Kjo strategji është shumë e shpeshtë duke pasur parasysh shumësinë e madhe të propozimeve që institucionet e kreditit kanë zhvilluar. Aty ku është krejt normale të kalosh nga një llogari e paguar në tjetrën në një hapësirë ​​të shkurtër kohe.

Rreziku për të qenë në të kuqe

Në çdo rast, llogaritë e paguara mbartin një rrezik dhe kjo është që ju të mund të tërhiqeni shumë. Sepse në fakt, kjo situatë do të gjenerojë ndëshkime serioze që mund të dëmtojnë interesat tuaja personale. Në këtë kuptim, numrat e kuq në bilancin e llogarisë rrjedhëse mund t'ju bëjnë të paguani më shumë para sesa mendohej fillimisht. Sepse nuk mund të harrosh që qëndrimi në të kuqe mund të të paguajë shtrenjtë. Ku për një mbitërheqje prej vetëm disa eurosh për disa ditë mund të përfundoni duke u larguar për më shumë se 50 euro. Ekziston një arsye shumë e lehtë për tu kuptuar që e shpjegon atë: komisionet janë më të larta se interesat.

Në çdo rast, llogaritë e paguara ju ofrojnë një mekanizëm për të shmangur këto situata të pakëndshme. Si për shembull, përmes debiti direkt i listës tuaj të pagave. Disa subjekte ju lejojnë të keni një mbitërheqje për vlerën totale të të ardhurave tuaja të rregullta. Në këtë mënyrë, nuk do të duhet të paguani asnjë komision nëse i tejkaloni këto kushte në bilancin e llogarisë suaj kontrolluese. Bankinter, përmes llogarisë së saj të pagave, ju mundëson të zgjidhni këtë zgjidhje për problemet tuaja. Edhe me alternativën e punësimit të një depozite me afat të caktuar me një përfitim deri në 5%.

Në çdo rast, është shumë e përshtatshme të kesh një llogari të paguar të pajtuar, sepse është një automjet bankar për të hyrë në lloje të tjera të produkteve financiare. Dhe nëse i plotësoni kushtet e kontratës, pa qenë e nevojshme që tani e tutje të keni ndonjë shpenzim monetar. Me përparësinë e madhe që keni një ofertë e gjerë në këtë klasë të produkteve bankare. Si nga ana tjetër, kjo ju ndodh në modele të tjera të ofruara nga institucionet financiare.

Sepse për të përfunduar, ju nuk mund të funksiononi këto ditë pa marrë parasysh këto karakteristika. Ju do të jeni në gjendje të dilni nga më shumë se një telashe dhe ata madje do t'ju padisin nga disa site për të ekzekutuar pagesa ose operacione kredie. Për shembull, për të zyrtarizuar pasqyrën e ardhshme të të ardhurave ose për të marrë subvencione të papunësisë, midis disa prej operacioneve më të rëndësishme. Në çdo rast, nëse ekziston një produkt thelbësor, kjo është padyshim llogaritë e paguara. Megjithëse sigurisht që nuk do t'ju marrë me qira shumë euro si interes mesatar. Të paktën në këto momente në të cilat po jetojmë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.