Llogari kreditore

Llogaria e kreditit po shkon shumë mirë për kompanitë dhe përkthyes të lirë

Siç e dini, bankat ofrojnë lloje të ndryshme llogarish për t'u përshtatur më mirë me nevojat e njerëzve. Sigurisht, gjithmonë në përputhje me disa kërkesa të përcaktuara nga banka. Në këtë artikull do të flasim në mënyrë specifike për llogarinë e kredisë. Kjo po shkon shumë mirë për të vetëpunësuarit dhe sipërmarrësit, pasi u mundëson atyre të kenë akses në para për të bërë pagesa të caktuara që vijnë nga ngjarje të paparashikuara.

Nëse po mendoni të hapni një llogari krediti, ju rekomandoj të vazhdoni të lexoni. Ne do të shpjegojmë se çfarë është kjo lloj llogarie, për çfarë përdoret, cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e saj dhe si ndryshon nga një kredi. Shpresoj që ky informacion të jetë i dobishëm për ju.

Çfarë është një llogari krediti?

Për të pasur një llogari krediti paguhen interesa dhe komisione të caktuara

Përpara se të hyjmë në më shumë detaje, së pari le t'i përgjigjemi pyetjes kryesore: Çfarë është një llogari krediti? Epo, është një lloj llogarie bankare që lejon të vetëpunësuarit ose kompaninë në fjalë marrin një shumë të caktuar parash për të përballuar pagesa të ndryshme që lidhen me aktivitete tregtare. Kjo shumë është rënë dakord më parë me bankën.

Objektivi kryesor i kësaj marrëveshjeje ndërmjet bankës dhe subjektit në fjalë është që ky i fundit është në gjendje të zgjidhë çdo problem likuiditeti që mund të ketë sa më shpejt të jetë e mundur, qoftë për shkak të mungesës së të ardhurave për një periudhë ose për shkak të ngjarjeve të paparashikuara ekonomike, të cilat mund të rrezikojnë strukturën financiare të shoqërisë në fjalë.

Interesat dhe komisionet

Sigurisht, bankat nuk ofrojnë këtë lloj llogarie pa kërkuar asgjë në këmbim. Për t'i mbajtur ato Ju duhet të paguani interesa të ndryshme dhe gjithashtu komisione. Ne do të komentojmë së pari për llojet e interesit që lidhen me llogaritë e kreditit:

 • Interesat e kreditorëve: Interesi i kredisë aplikohet në rastet kur llogaria në fjalë ka një bilanc pozitiv. Me fjalë të tjera: Është ajo që duhet të paguani nëse përdorni më shumë para se sa është rënë dakord më parë.
 • Interesi i debitorit: Ky lloj interesi aplikohet për përdorimin e parave të marra hua nga subjekti bankar sipas kohës së disponimit.
Artikulli i lidhur:
Llogari profesionale: pa komisione dhe me më shumë shërbime

Përveç interesave që sapo përmendëm, ju duhet të paguani edhe komisione në lidhje me llogaritë e kreditit dhe këto ato mund të jenë mjaft të larta. Zakonisht, bankat paguajnë sa më poshtë:

 • Komisioni i hapjes: Në përgjithësi, komisioni i hapjes zakonisht varion ndërmjet 0,25% dhe 2% të kufirit maksimal të rënë dakord me bankën.
 • Komisioni i disponueshmërisë: Kjo është përqindja e aplikuar për paratë që mund të disponohen kur është koha për të shlyer interesin. Me fjalë të tjera: Është shuma që banka ngarkon për dhënien e ekskluzivitetit të përdorimit të shumës së kërkuar. Gjatë asaj kohe, ato para nuk mund të përdoren nga askush tjetër. Në përgjithësi, ky komision është nën 0,1%.
 • Komisioni për tepricën e tepricës: Jo të gjitha bankat e ngarkojnë këtë tarifë, por disa e bëjnë. Është e përshtatshme të informoheni paraprakisht dhe të lexoni mirë të gjitha kushtet.

Për çfarë përdoret llogaria e kreditit?

Siç e kemi përmendur edhe më parë, llogaria e kreditit është shumë e dobishme për të vetëpunësuarit dhe kompanitë që të kenë para në dispozicion kur përballen me shpenzime të paparashikuara ose shpenzime fillestare, pra shpenzime që kanë përpara se të marrin të ardhura. Funksionimi i këtij lloji të llogarisë është shumë i thjeshtë: Banka i jep një shumë parash të rënë dakord klientit, i cili zakonisht është i vetëpunësuar ose kompani. Natyrisht, klienti duhet t'i kthejë ato para brenda afateve të përcaktuara. Zakonisht, afati është zakonisht nga gjashtë muaj deri në një vit.

Duke menduar për këtë, llogaria e kredisë është shumë e ngjashme me një llogari rrjedhëse, për sa kohë që bilanci i saj qëndron pozitiv. Ashtu si me llogarinë rrjedhëse, gjithashtu me kartën e kreditit mund të vendosni të ardhurat ose faturat e vendbanimit, të bëni transferta dhe operacione të tjera të shpeshta.

Avantazhet dhe disavantazhet

Llogaritë e kreditit kanë disa përparësi, por ato janë të vështira për t'u hapur

Më pas do të flasim për një temë kyçe të llogarisë së kreditit: Përparësitë dhe disavantazhet e saj. Sigurisht pika më e madhe në favor të saj është se kompania mund të ketë para për të mbuluar shpenzimet urgjente dhe të paparashikuara, siç mund të jetë për shembull një reformë. Por përveç këtij avantazhi të madh, ka të tjera që duhet të theksojmë:

 • Fleksibilitet më i madh në lidhje me interesat dhe kushtet e shlyerjes.
 • Rreziku minimal i mospagesës për punëtorët.
 • Më shumë gjasa për të paguar furnitorët dhe për të shmangur borxhin.
 • Operacioni bazë: Duket si një llogari rrjedhëse. Përmes kësaj lloj llogarie ju mund të menaxhoni edhe shpenzimet ditore të kompanisë.

Megjithatë, një llogari krediti gjithashtu ka një numër të metash Çfarë duhet të kemi parasysh:

 • Është shumë më e ndërlikuar të hapësh këtë lloj llogarie sesa një llogari rrjedhëse, për shembull.
 • Ju duhet të provoni se keni aftësi paguese financiare mjaft i lartë për të mbuluar shpenzimet. Për këtë arsye, kompanitë e sapokrijuara apo kompanitë që prej disa vitesh kanë numra negativë e kanë mjaft të vështirë të marrin një llogari krediti.
 • Kjo lloj llogarie Nuk rekomandohet për ata njerëz që janë dritëshkurtër (Nuk duhet të harrojmë se ata ngarkojnë një komision disponueshmërie, d.m.th. ata paguajnë vetëm sepse ajo shumë parash është në dispozicion për atë person specifik).

Cili është ndryshimi midis një kredie dhe një kredie?

Është normale që shumë njerëz të mendojnë se një kredi dhe një kredi janë e njëjta gjë, por në të vërtetë nuk është kështu. Dallimi kryesor midis këtyre dy koncepteve është destinacioni i parave. Zakonisht, paratë e marra përmes një kredie përdoren për të blerë një aktiv, si një shtëpi ose një makinë, ndërsa një llogari krediti përdoret për të mbuluar shpenzimet e përgjithshme që i përkasin një kompanie. Duhet të theksohet gjithashtu se paratë merren me një lëvizje nëse kërkohet një kredi. Nga ana tjetër, në një llogari krediti nuk duhet të marrim gjithçka menjëherë.

Siç mund ta shihni, një llogari krediti është një opsion i mirë për kompanitë dhe përkthyes të pavarur. Pra, nëse mendojmë të krijojmë një kompani, ia vlen të kërkojmë informacion për kushtet e kësaj lloj llogarie nga banka të ndryshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.