Kur tarifohet pagesa shtesë: kushtet dhe sa

Kur tarifohet pagesa shtesë?

Pagesat shtesë ato janë një nxitje për të gjithë punëtorët e punësuar sepse e di që të paktën dy herë në vit do të marrë dyfish rrogë. Kjo është nëse ato nuk përpjesëtohen gjatë dymbëdhjetë muajve. Por a e dini se kur tarifohet pagesa shtesë?

Sot duam t'ju ndalojmë të kuptoni se cilat janë pagesat shtesë, çfarë përfshijnë dhe kur tarifohen. Dëshironi të dini më shumë?

Cilat janë pagesat shtesë

Përpara se të dini se kur tarifohet pagesa shtesë, gjëja më normale është e di se çfarë po i referohemi me ato terma.

një pagesë shtesë Është një kënaqësi e jashtëzakonshme që merr çdo punonjës. Në fakt njihet në nenin 31 të Statutit të Punëtorëve dhe janë shuma ekonomike që i merr punëtori ekstra.

Po ashtu edhe vetë Statuti i Punëtorëve saktëson se do të ketë dy pagesa të jashtëzakonshme. Njëra prej tyre duhet të paguhet gjatë festave të Krishtlindjeve, ndërsa tjetra është më e hapur për negociata ose, në këtë rast, sipas asaj që përcaktohet në Kontratën Kolektive të secilit sektor (edhe pse është normale që të jetë në muajin qershor ose korrik).

Kur tarifohet pagesa shtesë?

Paga shtesë

Imagjinoni që keni listën e pagave të muajit tuaj. Në të do të figurojë rroga, por edhe nëse ka shpërblime, shtesa, shtesa, trevjeçare... Dmth përveç pagës bazë, mund të rritet nga vjetërsia, nga objektivat etj. Y shuma përfundimtare do të ishte ajo që do të merrte punëtori minus pjesën e sigurimeve shoqërore që duhet të paguajë.

Tani, a tregon ajo listë pagash një ndarje të pagesave shtesë? Nëse po, do të thotë që me kalimin e kohës, Ata ju paguajnë një pjesë proporcionale të pagesës shtesë, në mënyrë që ju ta merrni atë përmes pagës mujore.

Një supozim tjetër që mund të gjeni është se, gjatë festave të Krishtlindjeve, kompania juaj ju paguan jo vetëm listën e pagave, por edhe dy pagesa të tjera të pagës suaj bazë. Jo, nuk e kishin gabim. Është e mundur të përcaktohet, nëse bëhet me Marrëveshje Kolektive, që pagesa e dy shtesave të jetë në të njëjtën datë, në mënyrë të tillë që në vend të dy pagesave shtesë, do të kishte vetëm një.

Së fundi, ne kemi supozimin më normal, është të mbledhë dy pagesa, një në muajin dhjetor dhe një tjetër të përcaktuar me Marrëveshje Kolektive.

Datat për të mbledhur pagesën shtesë

Këtë jua kemi thënë edhe më parë, me Statutin e Punëtorëve, një nga pagesat shtesë duhet të merret në muajin dhjetor. Dhe se tjetra është e vendosur me Konventë.

Gjëja normale në pothuajse të gjitha kontratat kolektive është se pagesat e jashtëzakonshme janë:

Një në korrik, që quhet pagesë shtesë verore, fokusuar mbi të gjitha tek punëtorët që kanë pak më shumë para për të mund të shkojnë me pushime. Konkretisht, përcaktohet se pagesa e kësaj duhet të bëhet nga data 25 korrik deri më 15 korrik.

Një tjetër në dhjetor, bonusi i Krishtlindjes, e cila është e fokusuar edhe për të shijuar pushimet e Krishtlindjeve me familjen në një mënyrë më komode. Ky, ndryshe nga tjetri, saktësohet se duhet paguar në periudhën 20-25 dhjetor. Por në realitet vetë marrëveshja mund të ndryshojë këto data.

Gjithashtu duhet pasur parasysh se një gjë është kur e paguajnë dhe tjetër kur merren paratë. Për shembull, nëse kompania juaj ju bën transferimin më 20 dhjetor, përderisa është nga kanali "normal", do të thotë që ju duhet ta merrni atë midis datës 21 dhe 22. Por zakonisht nuk disponohet në të njëjtën ditë (përveç nëse është në të njëjtën bankë me kompaninë). Përveç kësaj, duhet pasur parasysh se, nëse bëhet të premten, transferta nuk do të arrijë të paktën deri të hënën në vijim.

Pse pagesa shtesë është më e vogël se paga ime?

Personi që pyet se kur tarifohet pagesa shtesë

Një nga dyshimet e shumë punëtorëve kur është fjala për të parë se ata janë paguar pagesa shtesë është fakti se kjo shumë mund të ndryshojë nga paga normale. Për shembull, nëse paga juaj është 1300 dhe paga juaj shtesë është 1000. A do të thotë kjo se kompania ka bërë një gabim?

Në fakt mund të mos jetë.

Dhe është se shumë herë ne priremi të mendojmë se një pagesë shtesë është një pagë normale, por këtu ju duhet të hiqni dietat, shpërblimet, shtesat, etj.. dhe drejtohet nga paga bazë, ai që figuron në kontratën tuaj të punës ose ai i parashikuar për punën që bëni.

Përveç kësaj, mund të ndodhë që ju t'i bashkoheni kompanisë më vonë më 1 janar dhe për këtë arsye Ju nuk merrni pagesat e plota shtesë, por një proporcion bazuar në ditët që keni qenë duke punuar në kompani, prandaj mund të ketë një vlerë më të ulët se një pagë normale.

A paguhet gjithmonë pagesa shtesë?

Në pritje për të mbledhur pagesën shtesë

Pavarësisht se në Statutin e Punëtorëve thuhet se pagesa shtesë është e drejtë e punëtorëve, ekziston një supozim që mohon mbledhjen e asaj pagese për një grup të caktuar: punëtorë të ulët.

Një shkarkim konsiderohet si pezullim i kontratës së punës, që do të thotë se, nëse jeni në pushim mjekësor, ju nuk keni të drejtë për atë pagesë shtesë përveç nëse me Marrëveshje Kolektive thuhet diçka tjetër (që mund të ndodhë).

E njëjta gjë mund të ndodhë me lejen e mungesës, qoftë për kujdesin e fëmijëve, pozicionin ose për një arsye tjetër; duke supozuar një pezullim të kontratës së punës, pagesat shtesë do të anuloheshin. Dhe do të rifillonte në momentin që ata të ktheheshin në punë (por nënkupton gjithashtu se ata do të merrnin një pjesë të pagës shtesë në kohën kur paguheshin).

Siç mund ta shihni, çështja e ekstrapagesës është mjaft interesante dhe në të njëjtën kohë një moment shumë dyshimesh për punëtorët, jo vetëm sepse ata e dinë se kur bëhet pagesa shtesë, por edhe nëse shuma që depozitohet nga kompania. është e duhura ose ka disa të dhëna që janë të gabuara. A ka qenë e qartë për ju data në të cilën ata janë akuzuar?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.