Keni nevojë për një program kontabël për kompaninë tuaj?

programi i kontabilitetit për kompaninë tuaj

Kontabiliteti për një biznes është një nga dhimbjet më të mëdha të kokës. Ju jo vetëm që duhet të siguroheni që të gjitha të ardhurat dhe shpenzimet përkojnë, që të mbahet një regjistër i fitimeve ose humbjeve, ose që të ketë shënime të përditshme për gjithçka që shitet dhe blihet. Dhe nëse nuk keni një programi i kontabilitetit për kompaninë tuaj gjërat mund të ndërlikohen shumë, veçanërisht kur ajo fillon të rritet.

Por Pse është kaq e rëndësishme të kesh një program kontabël? Pse është më e mira edhe nëse keni një NVM ose biznes individual dhe jeni i vetëpunësuar? Ne ju japim arsyet për këtë më poshtë.

Çfarë është kontabiliteti në një kompani

Çfarë është kontabiliteti në një kompani

Kontabiliteti. Nëse është një lëndë që e keni dhënë në një kurs, do ta dini se, që nga fillimi, ajo shihet si diçka shumë e ndërlikuar. Kur në fakt nuk është kështu. Sidoqoftë, shumë konsiderojnë se drejtimi i një biznesi nuk është aq i vështirë dhe se nuk kanë nevojë për programe të sofistikuara për të kapur lëvizjet ekonomike. Gabim i madh.

Në këtë rast, është e rëndësishme të theksohet se Kontabiliteti ju ofron jo vetëm një rekord të të ardhurave dhe shpenzimeve që ka një kompani, por edhe të mallrave dhe aktiveve që zotërohen. Dhe e gjithë kjo ka një ndikim në paraqitjen e llogarive të rregullta dhe të qarta për të përmbushur të gjitha detyrimet që ekzistojnë me Agjencinë e Taksave.

Përveç kësaj, kjo nuk është çështje vetëm e kompanive të mëdha. Kompanitë e vogla duhet të shqetësohen gjithashtu për të ditur se cila është gjendja e biznesit, në mënyrë që të parashikojnë nëse, për ndonjë arsye, nuk shkon mirë (dhe të mos investojnë para që, në fund të fundit, nuk do të rikuperohen dhe mund t'ju vendosin në borxh) ose, Përkundrazi, ishte aq mirë sa të mund të mendonit të rriteshit.

Arsyet për të përdorur softuerin e kontabilitetit për biznesin tuaj

Arsyet për të përdorur softuerin e kontabilitetit për biznesin tuaj

Nëse po pyesni tani nëse është më mirë të heqni sistemin tuaj të parë të kontabilitetit dhe të kaloni në softuer të kontabilitetit, këtu janë disa arsye për të hequr ekuilibrin në njërën anë.

Ju do të jeni në gjendje të kontrolloni të gjitha lëvizjet

Imagjinoni që në kompaninë tuaj të keni një libër rekord ku po shkruani të gjitha lëvizjet financiare që kryhen. Ju mbyllni biznesin, shkoni në shtëpi dhe, papritur, ju kujtohet se nuk keni shkruar diçka. Ju e shkruani atë në një copë letër për ditën tjetër ... Dhe e harroni, por gjithashtu shkruani lëvizje të tjera që nuk i kujtonit. Dhe meqë nuk e keni librin në dorë, nuk mund ta bëni në momentin që do ta mbani mend. Përfundim? Se në fund të fundit do të humbni ato letra të vogla dhe do të harroni të shkruani gjithçka.

Me një program kontabël për kompaninë tuaj që nuk ndodh, sepse programi ju lejon të hyni në mënyrë dixhitale, kudo që të jeni, për të gjitha të dhënat e biznesit tuaj, në një mënyrë të tillë që, nëse mbani mend diçka në shtëpi, nuk duhet të prisni të shkoni në kompani për ta vendosur atë, ju mund ta bëni atë aty.

Dhe e njëjta gjë ndodh për të konsultuar të dhënat, qoftë bilancet, raportet, shikoni statusin për të marrë vendime në lidhje me investimet, etj.

Kurseni para

Po, investimi në një program kontabël për kompaninë tuaj mund të jetë i rëndësishëm, por a nuk mendoni se do të paguajë së shpejti? Imagjinoni që të keni një rekord të përsëritur për çdo muaj, ose çdo javë. Duhet ta tregoni gjithnjë të njëjtën gjë, e cila ju merr kohë.

Në vend të kësaj, në program ju mund të automatizoni detyrat më të përsëritura dhe përfshini ato automatikisht. Kështu, ajo kohë mund të caktohet për gjëra të tjera në kompaninë tuaj, ose kohën tuaj të lirë.

Ju mund të kombinoni programe

Kontabiliteti është i lidhur ngushtë me departamentet e tjera siç janë Burimet Njerëzore (për çështjen e listës së pagave). Të kesh një program që mund të importojë dhe eksportojë të dhënat është mjaft e nevojshme për të kursyer kohë dhe për të ekuilibruar më mirë të dhënat. Dhe është se, nuk do të duhet t'i vendosni manualisht, përkundrazi, ato mund të merren automatikisht nga një faqe për t'u zbatuar në një tjetër.

Arsyet për të përdorur softuerin e kontabilitetit për biznesin tuaj

Ju do të mbani rrjedhën e parave në rregull

Në kuptimin që ju do të njihni në çdo kohë pagesat dhe të ardhurat që bëhen në kompani, në një mënyrë të tillë që, pothuajse menjëherë, të dini se çfarë ndodh në biznesin tuaj në baza ditore.

Kjo mundet gjithashtu paralajmëroni për jashtë kontrollit dhe shikoni se çfarë ka ndodhur para se problemi të mbetet pa u vërejtur dhe atëherë është më e vështirë të gjurmosh se nga ka ardhur mospërputhja në lojëra.

Ju do të keni 'prova' për Thesarin

Siç e dini, Agjencia e Taksave kërkon që kompanitë, si dhe të vetëpunësuarit, të paraqesin modele të detyrueshme me të cilat ata paguajnë taksat e tyre në baza tremujore. Por, çka nëse Agjencia e Taksave ju thërret ndonjëherë dhe dëshiron të shohë kontabilitetin tuaj? Nëse nuk e mbani siç duhet, mund të bëni që ata të dyshojnë tek ju dhe të fillojnë të hetojnë për të bërë llogaritë dhe, nëse nuk shtohen, të vendosin një gjobë.

Nga ana tjetër, me një program kontabël për kompanitë kjo do të jetë më e komplikuar sepse do të keni gjithçka të automatizuar dhe kjo do t'ju ndihmojë të shmangni gabimet Për më tepër, ju do të jeni në gjendje të dorëzoni taksat që keni shumë më herët (sepse nuk keni pse ta bëni çdo muaj ose çdo tremujor, por kopjoni dhe regjistroni ndërsa ndodhin të ardhurat ose shpenzimet).

Ju siguroni të dhënat

Më shumë se një herë mund të jeni ballafaquar që disku ku keni mbajtur gjithë llogaritjen është prishur ose nuk jeni në gjendje të gjeni informacionin. Do të ishte më e komplikuar nëse do të ishte manual dhe nuk do të mund të gjente letrat ose dokumentet ku keni shkruar gjithçka.

Duke e pasur atë në një vend "në Internet", ku mund ta përdorni nga vende të ndryshme, nuk do të keni atë problem humbjeje.

Përveç kësaj, ato do të jenë i sigurt në program dhe madje mund të shkarkoni të dhënat për të pasur skedarë rezervë për çdo rast.

Gjetja e një programi kontabël për kompaninë tuaj nuk është e vështirë. Ka shumë në treg dhe ju vetëm duhet të kaloni ca kohë për të parë se cila mund t'ju interesojë më shumë. Rekomandimi ynë është që të provoni disa prej tyre për të gjetur se cila i përshtatet më mirë asaj që ju nevojitet. A mund të na rekomandoni disa programe?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.