Indeksi i Buffet

Indeksi Buffet parashikon rënie në tregje

Pas krizës që po godet dhe fundosja e PBB-së së të gjitha vendeve, aksionet duket se kanë marrë një drejtim kundërintuitiv. "Përshtypjet" e parave nga Bankat Qendrore duket se kanë inkurajuar rimëkëmbjen e tregjeve të aksioneve. Sidoqoftë, ka shumë zëra që ngrihen duke paralajmëruar për këto reagime të pazakonta dhe madje irracionale. Nëse jo, disa sektorë duket se janë rikuperuar më mirë sesa pritej, dhe të tjerët jo aq shumë. Kjo formë e rimëkëmbjes ka bërë që disa analistë të parashikojnë se rikuperimi do të ketë formën K, dhe jo në L, V, ose sesi janë sugjeruar shkronja të ndryshme të alfabetit për të shpjeguar se si do të vinte. Në formën e K, synohet të shpjegojë polaritetin që do të ekzistojë midis sektorëve, një nga fituesit është sektori i teknologjisë. Por a është i vërtetë ky rikuperim?

Shumë investitorë, si analistë teknikë ashtu edhe analistë themelorë, u mungojnë sjelljet e caktuara të një grupi të veçantë të aksioneve. Këto janë për disa të tilla si Zoom Video Communications, rritja e të cilave që nga fillimi i vitit vlera e të cilave ishte $ 68 arriti disa ditë më parë 478 $ për aksion, një rritje pak më shumë se 600%. Një shembull tjetër i shkëlqyeshëm ka qenë Tesla, aksionet e të cilit shkuan nga 84 dollarë në fillim të vitit (përfshirë Splitin) në tregtimin mbi 500 dollarë disa ditë më parë, një rritje prej 500%. Farë po ndodh? A mund të kenë qenë ata vërtet fitues apo janë mbivlerësuar? Pa hyrë në analizën financiare të kompanive, performanca e tregut të aksioneve të të cilave ka qenë shumë mbi mesataren, ne mund të zgjedhim të kemi një vizion disi më global se ku ndodhen tregjet. Për këtë do të përdorim «Indeksin e Buffet», për të cilën do të flasim sot.

Çfarë është indeksi i bufesë?

Shpjegimi i asaj që është indeksi shuplakë

Indekset më të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara janë të njohura për të gjithë komunitetin e investimeve. Midis tyre kemi Nasdaq 100, i cili përfshin 100 aksionet më të rëndësishme në industrinë e teknologjisë, Dow Jones Industrial Average 30, i cili mat evolucionin e 30 kompanive më të mëdha publike të kufizuara, dhe S&P 500, ku ka qenë më i shumti përfaqësues i ekonomisë së Amerikës së Veriut dhe grupe rreth 500 kompani me kapital të madh. Sidoqoftë, ka disa indekse të tjerë që nuk janë aq të njohur, por jo më pak të rëndësishëm. Indeksi mbi të cilin mbështet formula e nxjerrjes së indeksit Buffet është indeksi Wilshire 5000.

Wilshire 5000 është indeksi në të cilin renditen të gjitha kompanitë e shquara, duke përjashtuar ADR-të, ndërmarrjet e kufizuara dhe kompanitë e vogla. Mund të gjendet nën tik-tak "W5000". Wilshire, gjithashtu ka pasur një rikuperim të jashtëzakonshëm si analogët e tij. E gjithë kjo në një kontekst ku bllokimet, ndalesat në dyqane dhe rrënimi ekonomik për shkak të ndërprerjes së ciklit ekonomik "natyral" janë ndërprerë. Të gjitha këto ngjarje janë përkthyer në rënie shumë të rëndësishme dhe jo të papërfillshme në PBB-në e ekonomive të ndryshme.

Rasti i veçantë që na shqetëson në këtë artikull dhe që ka shkaktuar alarmet është se indeksi Buffet, i cili mat raportin e kapitalizimit total të Wilshire 5000 ndaj PBB-së (Prodhimi i Brendshëm Bruto) i Shteteve të Bashkuara është në nivele jashtëzakonisht të larta. Kështu, ky indeks ka funksionuar deri më sot si një parashikues i shkëlqyeshëm i rrëzimeve më të rëndësishme të tregut të aksioneve. Një shembull, rëndësia e madhe që mori në flluskën dot-com. Për ta kuptuar atë, le të shohim se si llogaritet.

Si llogaritet Indeksi i Buffet-it?

Si llogaritet indeksi i bufesë

Mënyra se si llogaritet Indeksi i Buffet-it është shumë e thjeshtë në të vërtetë. Bëhet fjalë për marrjen vlerën totale të kapitalizimit të Wilshire 5000 dhe ta ndajmë atë me PBB të SHBA. Numri që rezulton është shprehja e përqindjes së marrëdhënies në fjalë, dhe për ta shprehur atë si përqindje, e cila është mënyra se si jepet në të vërtetë, ajo shumëzohet me 100.

Për të interpretuar drejt rezultatin, duhet kuptoni se çfarë po na tregon përqindja. Për të pasur një udhëzues dhe / ose referencë, marrëdhëniet e mëposhtme janë të mjaftueshme.

  • Një përqindje më pak se 60-55%. Do të thoshte kjo çantat janë të lira. Sa më e ulët përqindja, aq më e madhe është nënvlerësimi që ata kanë.
  • Një përqindje rreth 75%. As e shtrenjtë, as e lirë, është mesatarja historike. Tregu do të ishte mjaft i ekuilibruar. Nëse mjedisi është i mirë, rezervat ka të ngjarë të kenë një udhëtim lart në këtë skenar. Nga ana tjetër, nëse mjedisi bëhet më armiqësor, çmimet më të ulta do të ishin të mundshme.
  • Një përqindje më e madhe se 90-100%. Ka nga ata që preferojnë linjën e viteve '90, dhe të tjerët linjën 100. Por si mund të nxirret, në këto skenarë çantat fillojnë të shtrenjtë. Sa më e lartë përqindja, aq më të mbivlerësuar janë ato.

Kur ndodhi përplasja e dot com, çantat ishin në 137% dhe ranë në 73% (mesatarja historike e saj mund të themi). Në krizën financiare, rezervat ishin rreth 105% dhe ranë në 57% (domethënë, ato ishin nënvlerësuar).

Pas parashikimeve… Ku jemi tani?

Ku mund të shkojnë tregjet globale të aksioneve?

Wilshire 5000 ka një kapitalizim aktual prej rreth 34 trilionë dollarë. Disa ditë më parë ai madje shkroi me kapital mbi 36 trilionë! Kjo në perspektivën e PBB-së së SHBA që aktualisht është për shkak të rënies së ekonomisë në 19 trilionë na jep një vlerë prej 174% (34 trilionë pjesëtuar me 19 trilionë shumëzuar me 5). A vlerësohen aksionet e aksioneve? Përgjigja apriori dhe pa dyshim do të ishte po. Asnjëherë më parë, as në flluskën dot-com me vlerësimin e saj rreth 137%, ato nuk kanë arritur rekordin aktual prej 174%. Çfarë po ndodh dhe çfarë mund të presim?

Sinqerisht, pas viteve të përvojës së investimeve, ndonjëherë është e vështirë të parashikosh se çfarë do të ndodhë, por kur të ndodhë, ne gjithmonë kemi pasur ku të shikojmë. Veryshtë shumë e mundur që indeksi Buffet të na paralajmërojë, si në rastet e mëparshme, të një rrëzimi në të ardhmen të tregut të aksioneve. Sidoqoftë, paraqitja e një brezi të ri të investitorëve dhe spekullatorëve, i njohur aktualisht si Robinhood për shkak të shfaqjes së aplikacioneve që lejojnë investime me kosto të ulët, disi formojnë klimën financiare të tregjeve. Kjo, shtuar hyrjeve të forta të parave në tregjet dhe ekonomitë nga Bankat Qendrore, gjithashtu ngre shqetësime në lidhje me një rritje të inflacionit, i cili kur kalon në ekonomi, do të fryjë çmimet, duke zvogëluar marrëdhënien midis PBB-së dhe të ardhurave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.