Hua personale

Çfarë është një kredi personale

Ka raste kur nuk keni para të mjaftueshme për diçka që ju pëlqen. Ose për të shkuar diku. Ose studioni. Kjo është kur ju peshoni idenë e një kredie personale që ju ndihmon të përmbushni atë që dëshironi. Por a është vërtet një ide e mirë?

Sot duam të flasim me ju rreth çfarë është një kredi personale, karakteristikat që e përcaktojnë atë, kërkesat për ta kërkuar atë dhe disa këshilla para tij.

Çfarë është një kredi personale

Një hua personale i referohet a kontrata që kemi nënshkruar me një institucion financiar (një bankë) me të cilën ne premtojmë se, në këmbim të dhënies së një shume parash X, do ta kthejmë atë muaj pas muaji përmes një tarife, përveç kujdesit për interesat dhe shpenzimet e derivuara.

Me fjalë të tjera, është një mënyrë për të huazoni para nga një bankë, ose një person, duke synuar vetveten, domethënë që paratë përdoren për diçka që lidhet me personin (blerja e një makine, pushimet, etj.).

Karakteristikat e huasë personale

Karakteristikat e huasë personale

Ndër karakteristikat e zakonshme të një kredie personale mund të gjesh, si e para prej tyre, faktin që përdoret kryesisht për mallra dhe shërbime të konsumit. Kjo është, qëllimi juaj është të kujdeseni për shpenzimet e diçkaje që dëshironi të bëni, qoftë blerja e diçkaje, shkuarja në një udhëtim, studimi, etj.

Tani, një tjetër karakteristikë e tij ka të bëjë me shumën e saj, pasi që kreditë personale nuk janë zakonisht shumë të larta. Në fakt, bankat kanë një kufi parash që mund të "huazojnë" përmes një kredie personale. Për më tepër, ai person, duke kërkuar këtë shërbim, duhet përgjigjuni me të gjitha pasuritë tuaja, të tashmen dhe të ardhmen, si dhe angazhimin për të përmbushur detyrimet që ka. Këto janë: kthimi i shumës që është huazuar dhe pagesa e interesit dhe komisioneve të parashikuara në kontratë.

Kredia personale është gjithashtu ajo që kanë një normë më të lartë interesi, ose janë më të shtrenjta në përgjithësi sepse, meqenëse nuk ka asnjë aktiv që "garanton" paratë e huazuara, një mënyrë që bankat duhet të sigurojnë mbledhjen është të kërkojnë një shumë më të madhe të ripagimit. Sidoqoftë, ato janë më të shpejta për tu përpunuar.

Si mund të marr një kredi personale

Nëse, pasi keni lexuar të gjitha sa më sipër, keni marrë vendimin për të aplikuar për një kredi personale, duhet të dini se cilat janë kërkesat më të zakonshme që do t'ju kërkojë banka. Besoni apo jo, nëse shkoni me të gjitha dokumentet e mundshme, mund ta shpejtoni procesin dhe, megjithëse më vonë ata duhet ta studiojnë atë dhe është e mundur që mos ju jap përgjigje deri 24-48 orë më vonë, ose edhe disa ditë më vonë, është gjithmonë më mirë sesa të presësh për të mbledhur të dhënat.

Këto janë si më poshtë:

  • Të jetë në moshë madhore (nuk do të jeni në gjendje të kërkoni një kredi personale nëse nuk jeni mbi 18 vjeç).
  • Keni një DNI ose Pasaportë që nuk ka skaduar dhe që pasqyron se ju banoni në Spanjë.
  • Keni një llogari bankare në Spanjë, idealisht në të njëjtën bankë ku kërkoni kredi personale.
  • Demonstroni një aftësi paguese ekonomike. Kjo arrihet përmes një fature bankare që shërben për të vërtetuar që keni të ardhura periodike dhe se, për këtë arsye, do të jeni në gjendje të merrni përsipër kthimin e parave që ata do t'ju huazojnë.

Në situata të tjera, ata gjithashtu mund të kërkojnë një foto për të provuar identitetin tuaj.

Kredi personale ose kredi

Kredi personale ose kredi

Kredia personale dhe kredia personale janë dy koncepte që shumë i konsiderojnë të njëjta, por sigurisht që nuk është e tillë.

Kur aplikoni për një kredi personale, huadhënësi, domethënë ai që ka paratë dhe jua jep, mund të mos ju japë të gjithë shumën e parave në të njëjtën kohë, por e bën siç ju nevojiten. Prandaj, interesi që paguani nuk është për të gjithë shumën e parave që kërkoni në kredi, por vetëm për atë që përdorni.

Për shembull, imagjinoni që të kërkoni një kredi personale prej 6000 euro. Sidoqoftë, nga ajo shumë, ju shpenzoni vetëm 3000 euro. Interesi që do të ktheni nga ajo kredi bazohet në ato 3000 euro, që është ajo që keni shpenzuar, jo në 6000 që keni kërkuar.

Nga ana tjetër, në rastin e huasë personale, shuma jo vetëm që ju jepet menjëherë, por, edhe nëse nuk i shpenzoni të gjitha, interesi që do të duhet të ktheni llogaritet në tërësi.

Gjërat që duhet të mbani në mend para se të kërkoni një kredi

Gjërat që duhet të mbani në mend para se të kërkoni një kredi

Para se të përfundojmë, ne do të dëshironim të flasim me ju në lidhje me vendimi për të kërkuar një hua personale ose jo. Gjëja normale është që kjo ide të peshohet shumë kohë përpara se të merret vendimi, por herë të tjera ka mënyra për t'i marrë ato para pa nënkuptuar një kontratë me bankën, përveç pagesës së komisioneve dhe interesave.

Dhe është se, në mesin e këshillave që mund t'ju japim janë:

Peshoni idenë e kredisë personale

Në varësi të shumës, duhet të vlerësoni nëse është i përshtatshëm për ju që ta bëni ose është më mirë të mendoni për mënyra të tjera të financimit, si dhe nëse është vërtet më e mira që mund të bëni.

Ndonjëherë dëshira për të pasur diçka, ose për të bërë diçka që nuk mundeni por është brenda mundësive tuaja janë të shumta, por pasojat nuk merren parasysh më pas. Prandaj, për aq sa është e mundur, duhet ta vlerësoni idenë.

Në këtë drejtim, A jeni në gjendje të shlyeni kredinë muaj pas muaji sipas një tarife? Nëse e keni të vështirë të siguroni mjete jetese, vendosja e një shpenzimi të ri mujor mund t'ju mbysë shumë më tepër, dhe mospagimi i huasë do të bëjë që të ngarkohet më shumë interes ose do të duhet të paguani për vonesën, e cila mund të jetë edhe më e shtrenjtë .

Mendoni për opsione të tjera

ndonjëherë, pyetja e një miku ose anëtarit të familjes mund të ndihmojë për të shmangur detyrimin për të paguar komisionet ose kostot e përpunimit ose interesin, por kjo duhet gjithashtu të jetë e qartë se do të jetë e nevojshme ta ktheni atë dhe kushtet për t'u kthyer mund të bien dakord privatisht me atë person.

Riorganizoni kontabilitetin tuaj

Ndonjëherë me një riorganizimi i kontabilitetit, apo edhe një ribashkim borxhi, ju mund të zgjidhni problemin për të cilin po mendonit të kërkoni një kredi personale. Në atë mënyrë, shpenzimet do të mbesin të njëjtat, por ju do të keni më shumë likuiditet që të jeni në gjendje të përballeni me atë që dëshironi.

Kjo nënkupton rishikimin e të ardhurave dhe shpenzimeve që keni dhe, në sekonda, vlerësimin nëse ato janë me të vërtetë të nevojshme ose në të vërtetë ata supozojnë diçka të panevojshme nga e cila mund të shpëtoni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.