Diferenca midis kredisë dhe debitit

Diferenca midis kredisë dhe debitit

të dy llogaritë e kreditit dhe debitit, janë pjesë e jetës sonë të përditshme, dhe është se me kalimin e kohës, format e pagesës kanë ndryshuar, duke qenë preferuarat e kartave të kreditit dhe debitit. Një nga avantazhet e tyre kryesore është se ato na lejojnë të kemi praktikisht qasje të përhershme në paratë tona, duke lehtësuar kështu shumë nga proceset e pagesave që kryhen. Një avantazh tjetër që bankat na japin përmes këtyre llogarive është lehtësia me të cilën ne mund të menaxhojmë fondet tona.

Por edhe nëse e kemi shfrytëzuar këtë lloji i llogarive ekziston mundësia që ne nuk i dimë qartë ndryshimet që ekzistojnë midis këtyre dy llojeve të llogarive, si dhe mundësinë që ne të mos marrim maksimumin prej tyre. Kjo është arsyeja pse në këtë artikull ne do të trajtojmë qartë dhe shkurtimisht cilat janë ndryshimet që ekzistojnë.

Metodat e pagesës

Dallimi i parë për t'u përmendur është metodat e pagesës në të cilën ata na lejojnë të kemi qasje. Secila prej llogarive na jep mundësi të ndryshme, këto janë disa prej tyre.

Borxh

Le të fillojmë duke folur për llogaritë e debitit, të cilat lejojnë një pagesa që ngarkohet direkt në llogarinë tonë të kursimeve ose në llogarinë tonë të kontrollit. Në këtë mënyrë mund të konkludohet se kufiri i pagesës që mund të bëjmë është në përputhje me fondin e llogarisë sonë; Për të dhënë një shembull, duhet të themi se nëse kemi futur ekuivalentin e 100 eurove në llogarinë tonë, pagesa jonë maksimale e mundshme është 100 euro.

Në një mënyrë të caktuar pagesa mund të pajiset me të kartë debiti për pagesë në para, ku shpenzimi ynë maksimal është paratë që kemi në dispozicion. Pra, për të bërë një pagesë më të madhe, ajo që duhet të bëjmë është të rrisim fondet në llogaritë tona.

kredi

Në rastin e tarjeta de debito ne i referohemi një metode pagese në të cilën mbledhja e një blerje shtyhet deri në muajin vijues. Dhe është e rëndësishme të përmendet se kjo pagesë mund të bëhet edhe nëse llogaritë tona nuk kanë fonde.

Diferenca midis kredisë dhe debitit

Këtu duhet të sqarojmë 2 pika; e para është se mënyra e pagesës praktikisht po hyn në borxhe me bankën. Në këtë mënyrë, nga ne kërkohet që të paguajmë për blerjen në një afat të caktuar. Por që ne të mbulojmë pagesën e borxhit tonë muajin vijues duhet të kemi një nivel të caktuar të të ardhurave, këtu sqarojmë pikën e dytë.

Në mënyrë që banka të sigurojë që ne do të jemi në gjendje të paguajmë borxhi në kohë vendos një kufi për "kredinë" që na bëhet në kohën e kryerjes së pagesave. Dhe për të ditur se cili duhet të jetë ai limit, banka sigurohet që të studiojë qëndrueshmërinë e klientit, në mënyrë që të përcaktojë nëse klienti ka aftësi paguese financiare dhe cili është niveli i kësaj aftësie paguese.

kjo mënyra e pagesës Quiteshtë mjaft e dobishme kur merren mallra në një kohë kur nuk kemi para ose të jemi në gjendje të mbulojmë disa shpenzime të paparashikuara që nuk janë planifikuar në buxhet, por ajo që nuk do të ndryshojë është se paratë duhet të kthehen, dhe kjo mund të bëhet në 3 mënyra të ndryshme, le të shohim cilat janë këto.

 • Mënyra e parë paguaj kredinë është në fund të muajitKjo do të thotë që pagesa duhet të bëhet në një ditë të caktuar të muajit që pason kur është bërë blerja. Kjo do të thotë që, nëse blejmë diçka më 20 janar, pagesa duhet të mbulohet, për shembull, më 15 shkurt. Në mënyrë që të pajtohemi me këtë pagesë është e rëndësishme që të jemi shumë të qartë në ditën në të cilën pagesa në fjalë duhet të bëhet, përndryshe duhet të merret parasysh që do të tarifohemi me gjobë dhe mund të çojmë në sanksione.
 • Mënyra e dytë që mundemi bëj pagesën e kredisë Isshtë me anë të një përqindjeje, kjo do të thotë që çdo muaj që pason ne do të duhet të shpërndajmë para në mënyrë që të jemi në gjendje të mbulojmë koston totale të blerjes. Duke vënë një shembull nëse bëjmë një blerje prej 100 eurosh, gjatë 5 muajve të ardhshëm do të duhet të paguajmë 20 euro në mënyrë që të mbulojmë shumën totale; Për të siguruar që kjo nuk gjeneron një kosto shtesë, ne duhet të jemi të informuar mirë për kushtet që banka propozon për këtë lloj pagese.
 • Mënyra e tretë që ekziston për të bëj pagesën e kredisë është përmes një pagese fikse; Kjo metodë njihet edhe me termin rrotullues; dhe kjo është një metodë interesante që lejon përdoruesin të ketë kontroll më të madh mbi buxhetin e tyre, pasi që në këtë rast ne duhet të paguajmë një shifër që është vendosur tashmë. Në këtë mënyrë ne arrijmë të kontrollojmë shpenzimet dhe të parandalojmë që shpenzimet e paparashikuara të bëjnë një ndryshim të papritur të financave tona personale.

Financimi

Në seksionin e mëparshëm me siguri e kemi njohur që kredia lejon financimin e blerjeve tona. Ky ndryshim midis kredisë dhe debisë është një nga më të njohurit, megjithatë ne do ta sqarojmë atë në një mënyrë më të drejtpërdrejtë.

Diferenca midis kredisë dhe debitit

Kur bëjmë një blerje me karta jonë e kreditit, ne disbursojmë shumën totale të blerjes sonë. Në një mënyrë të tillë që nëse do të kishim në dispozicion 100 euro në llogarinë tonë, dhe do të bënim një blerje prej 20 eurosh. Fondet tona totale do të ishin 80 euro. Përparësia kryesore e kësaj është se ne nuk kemi ndonjë borxh dhe gjithashtu shmangim interesin e mundshëm që gjeneron kredia.

Nga ana tjetër karta e kreditit do të na lejonte të bënim pagesën e së njëjtës llogari prej 20 eurosh, por mbi një bazë të shtyrë, mbase për 5 muaj ne do të paguanim 4 euro në muaj. Avantazhi kryesor i kredisë është se duke mos disbursuar shumën totale që kur është bërë pagesa, ne do të kemi fonde që mund të përdoren për të mbuluar shpenzimet që ishin planifikuar tashmë, dhe madje na jep mundësinë e shlyerjes së disa borxheve të tjera.

Veryshtë shumë e rëndësishme që të theksojmë që të dy kartat kanë të vetat avantazhet dhe disavantazhet, kështu që asnjëri nuk është në vetvete më i mirë se tjetri. Sidoqoftë, është shumë e rëndësishme që të mësojmë të kontrollojmë shpenzimet tona në mënyrë që të dimë se cili lloj pagese është më i miri për situatën tonë.

Le të marrim një shembull të vërtetë.

Si të ardhurat tona mujore Ato janë 600 euro, dhe në buxhetin tonë mujor ne kërkojmë 450 euro për të mbuluar nevojat tona si veshje, ushqim, shërbime, etj. Kjo na lë me 150 euro që mund t'i përdorim praktikisht për gjithçka që duam. Në radhë të parë, ne duhet të pyesim veten nëse është më mirë të shpenzojmë 450 euro përmes debitit, kjo do të na linte vetëm me një fond prej 150 eurosh, nga ana tjetër nëse financojmë 450 euro mund të na duhet t'i mbulojmë ato në 9 pagesa prej 50 euro në muaj.

Diferenca midis kredisë dhe debitit

Nëse vazhdojmë shembullin për 9 muajt e ardhshëm, kjo do të na japë si rezultat që ne kemi një fond prej 2700 euro, pagesa jonë mujore do të jetë 450 euro, dhe është në 10 muaj që financat tona stabilizohen; dhe gjithashtu, nuk duhet të harrojmë se çdo muaj po grumbullonim 150 euro që ishin falas, në këtë mënyrë kemi një fond falas prej 1500 euro, dhe kjo do të rritet me 150 euro çdo muaj pa ndikuar në financat tona.

Deri tani, financimi duket një mundësi e vlefshme, dhe në fakt është, sepse ne do të kishim jo vetëm kursimet tona prej 1500 euro, por një shumë prej 2700 euro, të cilat edhe pse tashmë janë të destinuara të mbulojnë shpenzimet tona mujore, mund të përdoren në rast emergjence.

Por, para se të vendosim nëse kjo është diçka e dobishme apo jo, duhet të mendojmë për tonën zakonet financiareEpo, mos harroni se shembulli është llogaritur duke supozuar që ne kishim zakone të mira për të kursyer 150 eurot e mbetura.

Për më tepër, supozuam se nuk kemi shpenzuar asnjë nga 450 në muaj, por e kemi kursyer që të jemi në gjendje të mbulojmë pajtimet. Pra, nëse nuk kemi zakone të mira kursimi, ose jemi njerëz që me siguri do t'i shpenzojmë ato para në vend që t'i mbledhim, është e mundur që fundi të mos jetë aq shpresëdhënës dhe që nuk do të vëmë në disa vështirësi financiare.

Interesi

Diferenca midis kredisë dhe debitit

Një tjetër ndryshim themelor që ekziston midis kredia dhe debi është se kredia zakonisht gjeneron a mbledhja e interesit nga institucioni bankar. Në përgjithësi, shuma e interesit varet nga afati në të cilin duam të mbulojmë pagesën, nëse është më e gjatë, interesat janë zakonisht më të larta edhe pse norma e interesit është e njëjtë.

Kjo e fundit është për shkak të faktit se ekziston një periudhë e përzierjes, kështu që për të qenë në gjendje të kryejmë llogaritjet në mënyrë korrekte, ne duhet të kërkojmë si normën e interesit ashtu edhe periudhat e përzierjes në të cilat duhet të bëjmë pagesat tona.

Nga ana tjetër, në llogari debiti Nuk ka interes, por në disa raste një komision mund të paguhet për të pasur llogarinë tonë në bankën në fjalë, kjo është gjithashtu shumë e rëndësishme që ne të kërkojmë këshilltarët tanë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zona e Qendrës së Biznesit dijo

  Përshëndetje: është një informacion shumë i plotë dhe shumë praktik për të njohur ndryshimin midis kredisë dhe debitit. Shembulli i blerjeve me kartelë është shumë sqarues. Pershendetje

 2.   Taylor dijo

  Curshtë kurioze që ne të përdorim termin "kartë krediti" në mënyrë të njëjtë si për kartat e debitit ashtu edhe për ato të kreditit. Faleminderit për sqarimin e ndryshimit. Të gjitha të mirat.