A mund të tërhiqni para para vdekjes së një të afërmi?

A mund të tërhiqni para para vdekjes së një të afërmi?

Humbja e një familjari është një situatë shumë e trishtueshme dhe në atë moment është e vështirë të mendosh për diçka tjetër përveçse të kujtosh figurën e atij personi që është larguar. Megjithatë, para vdekjes, kur të afrohet ai moment, shumë munden të marrë vendimin për tërheqjen e parave nga llogaritë e atij personi. Por, a mund të tërhiqen paratë para vdekjes së një të afërmi?

Siç e dini, kur një i afërm vdes, llogaritë bllokohen dhe derisa të përfundoni të gjitha procedurat (dhe të kalojë një kohë) nuk mund t'i keni ato para. Por, çka nëse e hiqni më herët? A mundet? A ka pasoja? Ne ju shpjegojmë gjithçka.

Çfarë ndodh me paratë kur një person vdes

Çfarë ndodh me paratë kur një person vdes

Fatkeqësisht, qeniet njerëzore ende nuk jetojnë përgjithmonë. Dhe në ditën e fundit, shumë mund të largohen nga llogaritë bankare me bilanc pozitiv. Këto mund të jenë për trashëgimtarët, por marrja e këtyre parave nuk është aq e lehtë sa të shkosh në bankë dhe t'i nxjerrësh pas varrimit.

Nëse ai person që ka vdekur ishte i vetmi pronar, llogaria do të bllokohet dhe, përveç tarifave mujore që debitohen direkt, pjesa tjetër e parave nuk mund të aksesohet. Në fakt, vetëm nëse dikush pretendon paratë dhe sjell edhe dokumentet e nevojshme për t'i zhbllokuar, si testament apo testament të fundit, urdhri që ata kanë është ta bllokojnë atë llogari për 20 vjet.

Nëse llogaria ka dy pronarë (një pronar dhe një tjetër bashkëpronar), mund të tërhiqni një pjesë të parave, por jo të gjitha. Banka do të lejojë vetëm tërheqjen e 50% të kapitalit total. që është në atë llogari, ndërsa përqindja tjetër është e bllokuar në pritje të atij dokumentacioni.

Dallimi midis pronarit dhe të autorizuarit

Shumë herë, kur një person nuk mund të shkojë në bankë, ose të kryejë procedura, cakton një person tjetër të cilin e autorizon të kryejë aktivitete të caktuara në emër të tij, një prej tyre që ta përfaqësojë atë në një bankë për të tërhequr para, për t'u marrë me problemet. , etj.

Sidoqoftë, kjo i autorizuar, që është një person që ka fuqinë për të kryer veprime në emër të një tjetri, në fakt nuk konsiderohet mbajtës, por dikush që nuk zotëron llogarinë.

Nga ana tjetër, mbajtësi, ose mbajtësit, sepse mund të jenë disa, janë njerëz që janë pronarë të atyre parave, dhe të cilët, për rrjedhojë, mund t'i disponojnë ato.

A mund të tërhiqni para para vdekjes së një të afërmi?

A mund të tërhiqni para para vdekjes së një të afërmi?

Përgjigja e shpejtë do të ishte Po. Para vdekjes së një anëtari të familjes, një person ose persona mund të tërheqin paratë nga ajo llogari. Në fakt, ka disa arsye pse mund të bëhet. Por nëse thellohemi pak në të gjithë këtë temë, ka disa aspekte për t'u marrë parasysh.

Pse tërhiqen paratë para vdekjes së një familjari

Të kesh një kokë kur i thua lamtumirë një anëtari të familjes nga shkuarja në bankë për të tërhequr para nuk është diçka "normale". Por mund të ndodhë dhe në fakt zakonisht ka situata përmes të cilave mund të ndodhë.

Një nga të parat është për shkak të mbulon shpenzimet mjekësore, varrimin etj. Me fjalë të tjera, nëse janë shpenzime që kanë të bëjnë me varrimin ose detyrimet tatimore, atëherë mund t'i përdorni ato para.

Një arsye tjetër pse paratë tërhiqen para vdekjes është sepse Shmangni taksën e trashëgimisë. Megjithatë, e vërteta është se nuk do të shmanget, në fakt, mund të përballeni edhe me një gjobë për ta bërë këtë.

Dhe është se, kur llogaria bllokohet, shikohen lëvizjet e mëparshme, si nga banka ashtu edhe nga Thesari, dhe mund të ndodhë që të vendosin një gjobë mjaft të lartë për këtë.

Kërkesat për tërheqjen e parave

Nëse ende dëshironi të tërhiqni para para vdekjes së një të afërmi, duhet plotësojnë një numër kërkesash të cilat janë:

të jetë i autorizuar

Kjo do të thotë, ju duhet të jeni në gjendje të tërhiqni para nga ajo llogari. Në këtë rast, ka disa banka që vetëm me ato të autorizuara mund t'ju lejojnë të tërhiqni para; të tjerët kërkojnë që ata të jenë bashkëpronarë të llogarisë.

ju vetëm duhet të paraqitni ID-në tuaj dhe një dokument ku pronari i asaj llogarie ka autorizuar një person tjetër për të vepruar në emrin tuaj.

Nëse tashmë jeni bashkëmbajtës, atëherë mund ta shpërfillni këtë sepse do të jetë njësoj sikur të kishit llogarinë tuaj bankare dhe do të mund të tërhiqni ose depozitoni pa problem.

Komunikojini pronarit dhe trashëgimtarëve

Përveç tërheqjes së parave, është e nevojshme që informohen si mbajtësi ashtu edhe trashëgimtarët e asaj tërheqjeje të parave. Edhe kur ai person është trashëgimtar, nëse të tjerët nuk ishin në dijeni, ndodhin gabime që mund të jenë shumë të rënda.

Përveç këtyre dy kërkesave, duhet të merret parasysh një limit prej 3000 eurosh. Është maksimumi që mund të tërhiqet pa e informuar Agjencinë Tatimore. Nëse tërheq më shumë para, Thesari mund të kërkojë arsyen pse i keni tërhequr ato.

Zhblloko llogarinë bankare të një të ndjeri

Zhblloko llogarinë bankare të një të ndjeri

Në rast se nuk keni tërhequr para para vdekjes së një të afërmi, fakti që banka e bllokon nuk do të thotë që nuk mund t'i aksesoni ato para. Po ti mundesh. Por, për këtë, kushti i parë që duhet të plotësoni është të jeni trashëgimtar i atij të ndjerit. Domethënë, dikush tjetër nuk mund ta ketë nëse nuk është emërtuar në testament.

kjo trashëgimtari ose trashëgimtarët duhet të paraqesin një sërë dokumentesh të cilat janë:

  • Certifikata e vdekjes nga Gjendja Civile, për të vërtetuar se pronari ka vdekur vërtet.
  • Certifikata e Testamentit të Fundit të Regjistrit të Testamenteve të Fundit.
  • Kopja e testamentit. Nëse nuk ka, një kopje të deklaratës së trashëgimtarëve.

Kur çdo gjë paraqitet, banka do të sigurojë vërtetësinë e këtyre dokumenteve dhe do të verifikojë se personi që ka paraqitur dokumentet (ose personat) janë ata që kanë pushtetin mbi paratë. Që nga ai moment llogaria zhbllokohet dhe atëherë ne mund të tërheqim paratë, t'i transferojmë ato në një llogari tjetër dhe/ose të mbyllim llogarinë e të ndjerit.

A është tani më e qartë për ju nëse mund të tërhiqni para para vdekjes së një të afërmi?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.