Si mund ta di kur duhet të vulos papunësinë?

Si mund ta di kur duhet të vulos papunësinë?

Kur jeni i regjistruar në një zyrë të INEM, SEPE, SAE apo sido që të quhet në komunitetin tuaj autonom, ju e dini që keni detyrimin të rinovoni aplikimin për punë çdo x muaj. Dhe kjo ndonjëherë të bën të pyesësh veten se si ta dish kur duhet të vulos papunësinë.

A ia bëni edhe ju vetes këtë pyetje? Nëse po, atëherë Ne do t'ju japim çelësat në mënyrë që të dini në çdo kohë kur duhet të vulosni goditjen. Shkoni për të?

Si mund ta di kur duhet të vulos papunësinë?

manekin me shigjeta që drejtojnë atë

Para se t'i përgjigjeni pyetjes, duhet ta dini këtë Janë personat që kërkojnë në mënyrë aktive një punë, si dhe ata që marrin pagesën e papunësisë, janë të detyruar të “vulosin papunësinë” çdo x muaj.. Kjo bëhet për të ditur nëse në atë kohë ata kanë mundur të gjejnë një punë tjetër ose nëse situata e tyre ka ndryshuar.

Më parë, për të vulosur papunësinë duhej të drejtoheshe në një zyrë punësimi ku, pasi prisje radhën, vulosej rinovimi dhe u caktua një takim për herën tjetër. Megjithatë, tani mund të bëhet online, duke lejuar që afati, që dikur ishte ai i zyrës, të zgjatet deri në 24 orë.

Tani, Si të dini ditën e saktë që duhet të vulosni papunësinë? Në këtë rast ka disa mënyra për të ditur:

  • Dokumenti Akreditues i Rinovimit të Kërkesës. Zakonisht quhet DARDE. Është një dokument që pasqyron se kur jeni regjistruar në zyrë si punëkërkues dhe do të shfaqet data në të cilën duhet të rinovoni.
  • Përdoruesi juaj i internetit. Nëse keni akses në internet për rinovim në internet, mund të jeni në gjendje të gjeni ditën e saktë që duhet të rinovoni kur të regjistroheni.

Në këto dy mënyra mund të zbuloni ditën e saktë në të cilën do të vuloset greva.

Çfarë ndodh nëse kaloni një ditë duke vulosur papunësinë

Më parë, nëse kalonit një ditë duke vulosur papunësinë tuaj dhe shkoni në zyrë, nëse kishit prova nuk kishte asnjë problem, por nëse jo, duhet të kishit fat që kushdo që ta rinovonte nuk e vuri re ose nuk e shpërfillte, jo pa të thënë. që të keni kujdes.

tani, Bëhet e ditur se Shërbimi Publik Shtetëror i Punësimit ofron një diferencë prej 15 ditësh për rinovim. DHENëse po, ju rekomandojmë që të konsultoheni me një zyrë sepse mund të ndodhë që çdo Komunitet Autonom të jetë i ndryshëm. Në fakt, normalja eshte qe te japin rreth 3 dite për të rinovuar, por jo 15 (këto ndodhën kur mbaruan kufizimet Covid, por ato mund të mos jenë më në fuqi).

Edhe, duhet të dini se ka pasoja mos vulosja e papunësisë. Nëse ju ndodh një herë, dhe po merrni gjithashtu një përfitim, mund të humbni deri në 3 muaj nga përfitimi.

Nëse ju ndodh tre herë, do të humbisni 6 muaj nga përfitimi i papunësisë. Dhe nëse ndodh për herë të katërt, atëherë përfitimi juaj do të tërhiqet.

Në rast se nuk merrni asgjë, mund të humbisni vjetërsinë që kishit në zyrë (që është e mirë për trajnime, për të përfshirë profilin tuaj në oferta të caktuara pune, etj.).

Mbani në mend se ato nuk duhet të jenë korrelative. Nëse ndërmjet një kundërvajtjeje dhe një tjetre nuk kalojnë më shumë se 365 ditë, ato do të konsiderohen në të njëjtën kohë. dhe ju mund të vini në rrezik përfitimin ose vjetërsinë tuaj.

Sa shpesh ripërtërihet greva?

tastierë dhe maus me valë

Në rast se dëshironi ta merrni parasysh, Vulosja e papunësisë është diçka që duhet bërë çdo 90 ditë, pra çdo 3 muaj afërsisht.

Kur ajo ditë bie ditë pushimi, e shtunë ose e diel, është normale ta zhvendosni atë në ditën tjetër të punës. Për shembull, nëse bie të shtunën, mund të vulosësh të hënën pa problem.

Këshillohet që ta bëni atë në të njëjtën ditë për të shmangur problemet. Dhe tani që mund të bëhet online është edhe më e lehtë.

Si mund ta mbyll papunësinë nga shtëpia

Dëshironi të vulosni papunësinë pa dalë nga shtëpia? Kjo është diçka që funksionon prej disa vitesh, por jo të gjithë mund ta bëjnë. Per te filluar, Ju duhet që zyra t'ju ketë dhënë fjalëkalimet për të hyrë në profilin tuaj (brenda Sistemit Kombëtar të Punësimit) dhe prej andej duhet të zgjidhni Komunitetin Autonom ku jetoni, të identifikoheni dhe t'i përgjigjeni saktë dy pyetjeve.

Pasi të jetë bërë Do të merrni një letër që do të konfirmojë rinovimin, përveç se do t'ju japë datën dhe orën për herën tjetër që duhet ta kaloni Përveç kësaj, është e rëndësishme t'i ruani këto dokumente në rast se ka probleme ose ju thërrasin sepse nuk e dinë që i keni kaluar. Në këtë mënyrë do të keni prova se keni bërë gjithçka.

Dhe a mund të rinovohet para datës?

kompjuteri në punë

Të dish se kur duhet të vulos papunësinë është e lehtë për t'u përgjigjur, por ka mundësi që tani të lind pyetja... Nëse ndonjëherë ju japin një diferencë ditësh për të rinovuar, a mund ta rinovoni më parë?

Përgjigja në këtë rast është negative. Pa leje vulos grevën përpara datës së përcaktuar në kartë. As për arsye të mirë. Në këto raste të referojnë ta bësh online, pasi është një procedurë që mund të bëhet kudo në Spanjë apo edhe në botë, për sa kohë që të kesh çelësat e aksesit, natyrisht.

Po sikur të humbas kartën?

Nëse e mbani mend datën në të cilën duhet të vulosni papunësinë, por nuk e keni kartën, mund të ndodhin dy supozime:

  • Që të shkoni në zyrën tuaj të punës dhe të diskutoni problemin. Ju mund ta bëni këtë në të njëjtën ditë kur duhet të bëni grevë ose më parë. Punonjësit do t'ju japin një kartë të re, qoftë me datën tjetër, qoftë me datën tjetër (në varësi të faktit nëse shkoni përpara vulosjes së grevës apo në të njëjtën ditë).
  • Vuloseni grevën në internet për të pasur prova se e keni kaluar atë. Megjithatë, në këtë mënyrë ju nuk keni një kopje të kartës suaj, por ju jep më shumë hapësirë ​​për të shkuar në një zyrë për të kërkuar një kartë dublikatë për shkak të humbjes së saj.

Kur vulosni kartën tuaj, është shumë e rëndësishme të mbani parasysh datën e vulosjes për të shmangur sanksionet që mund të jenë shumë negative në rast se jeni duke mbledhur një përfitim papunësie. A keni më shumë dyshime në lidhje me pyetjen se si ta di kur duhet të vulos papunësinë? Na lini në komente.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.