Falimentimi: Kompanitë debitore rriten 1,7%

Falimentimi ka pasur një kthim në gjysmën e parë të këtij viti pasi në pesë vitet e fundit kishte një ndjeshmëri rënie në procesin e falimentimit. Si pasojë e përkeqësimit të disa prej të dhënave makroekonomike të ekonomisë spanjolle. Megjithëse lajmi i mirë vjen nga fakti që këto lloj procedimesh ligjore po zgjidhen me sukses në interes të kompanive. Përkundër faktit se numrat duket se tregojnë se po ndodh një ndryshim në trend.

Në këtë kontekst të përgjithshëm, numri i debitorëve të falimentuar arriti në 1.648 në tremujorin e parë të vitit 2019, që përfaqëson një 1,7% rritje në lidhje me të njëjtën periudhë të një viti më parë, sipas të dhënave më të fundit të mbledhura nga Instituti Kombëtar i Statistikave (INE) përmes Statistikave të Procedurave të Falimentimit (EPC) për tremujorin e parë të këtij viti. Sipas llojit të konkursit, 1.558 ishin vullnetarë (2,1% më shumë se në tremujorin e parë të 2018) dhe 90 ishin të nevojshëm (5,3% më pak). Duke marrë parasysh llojin e procedurës, ato të zakonshmet u ulën me 33,0%, ndërsa ato të shkurtuara u rritën me 6,2%.

Nga 1.648 debitorë të falimentuar në tremujorin e parë, 1.147 janë kompani (individë me veprimtari biznesi dhe persona juridikë) dhe 501 individë pa aktivitet biznesi, që përfaqëson përkatësisht 69,6% dhe 30,4% të totalit të debitorëve. Numri i kompanive të falimentuara u rrit 4,0% në tremujorin e parë të vitit 2019 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Sipas formës ligjore, 81,0% e kompanive të deklaruara të falimentuara janë shoqëri me përgjegjësi të kufizuar. 32,9% e kompanive të deklaruara të falimentuara janë në segmentin më të ulët të vëllimit të biznesit (deri në 250.000 euro) dhe janë kryesisht kompani me përgjegjësi të kufizuar.

Kompanitë e debitorëve me më pak të punësuar

26,1% e kompanive të deklaruara të falimentuara kanë tregtinë si veprimtarinë e tyre kryesore ekonomike dhe 14,1% pjesën tjetër të shërbimeve, sipas të dhënave zyrtare të kryera nga INE. Sa i përket numrit të të punësuarve, 53,2% e kompanive të deklaruara të falimentuara kanë më pak se gjashtë. Dhe, në mesin e tyre, 29,2% nuk ​​kanë asnjë të punësuar. 22,2% e numrit të përgjithshëm të kompanive të deklaruara të falimentuara në tremujorin e parë është 20 ose më shumë vjeç. Nga ana e tyre, 22,8% janë katër ose më pak vjeç. 28,4% e kompanive të deklaruara të falimentuara me katër ose më pak vjet antikitet janë në sektorin e tregtisë. Nga ana e tyre, 55,3% e të falimentuarve me 20 ose më shumë vjet vjetërsi pune i dedikohen tregtisë dhe industrisë dhe energjisë, sipas raportit zyrtar.

Katalonia dhe Komuniteti i Madridit zënë 47,1% të totalit të debitorëve falimentuar në tremujorin e parë të vitit 2019. Ndërsa përkundrazi, Extremadura paraqiti uljen më të madhe vjetore në tremujorin e parë (-42,1%) dhe Illes Balears rritjen më të madhe (92,6%), sipas të dhënave të fundit të mbledhura në Institutin Kombëtar të Statistikat (INE). Një tjetër nga të dhënat më të rëndësishme që zbulohet në këtë raport zyrtar qëndron në faktin se në vitin 2019 shkalla tremujore është 10,7%, është më e larta e periudhës së konsideruar.

Kompanitë e bursës së prekur

Një e dhënë tjetër tregon se sipas Regjistrit të Auditorëve Gjyqësorë dhe Mjekësisë Ligjorë (RAJ) të Institutit të Kontabilistëve të Zgjedhur të Spanjës, 90% e procedurave të falimentimit në Spanjë përfundojnë në likuidim. Ndërsa përkundrazi, rreth 70% konkludojnë sepse nuk ka mjaft asete në ndërmarrjet që mund të likuidohen. Në mënyrë që të përballen pagesa me kreditorët. Në një proces që mund të bëhet shumë kompleks dhe që kërkon punësimin e profesionistëve që dinë të kanalizojnë veprimet për të realizuar derivatet e këtij procesi të rregulluar gjyqësor.

Në çdo rast, është e përshtatshme të dihet se çfarë duhet të bëhet në këto raste, sepse çdo gabim mund t'u kushtojë shumë shtrenjtë kompanive që preken nga falimentimi. Kur nuk mund të harrohet që disa kompani që janë renditur ose vazhdojnë të renditen në indekset kryesore të kapitalit spanjoll e kanë kaluar këtë situatë. Një nga rastet më të njohura ka qenë ai i kërpudha që ndaloi tregtinë shumë vite më parë dhe më pas rifilloi rrugën e saj në tregjet financiare. Kështu që në këtë moment është duke tregtuar nën 0,20 euro për aksion dhe ku investitorët e vegjël dhe të mesëm kanë lënë shumë euro gjatë rrugës.

Si zhvillohet procesi i falimentimit?

Një nga hapat e parë që duhet të ndërmerret është prezantimi i një urdhri deklarimi dhe që zyrtarizohet para Gjykatës Ekonomike të krahinës ku debitori ka selinë e biznesit. Kjo është një nga arsyet kryesore pse të prekurit duhet të kenë praninë e një avokati dhe avokati. Sepse procesi i falimentimit mund të kanalizohet në një drejtim ose në një tjetër dhe nga i cili varet se çfarë mund të ndodhë me kompaninë. Nga njëra anë, fillon konkursi për të paraqitur një marrëveshje. Çfarë do të thotë kjo? Epo, kompania është akoma në biznes, siç bëri deri më tani. Në masën që ajo mban organet e saj të drejtimit ose menaxhimit.

Ndërsa nga ana tjetër, konkursi mund të hapet, por në këtë rast për të likuiduar kompaninë. Në këtë rast, aktivitetet e tyre do të pushonin. Ku figura e administratorit të falimentimit do të ishte përgjegjëse për likuidimin e biznesit në mënyrë që të paguante borxhet ndaj kreditorëve. Ashtu si organet e administratës sociale, ato do të zëvendësohen nga administratori. Me fjalë të tjera, ekzistojnë ndryshime shumë të rëndësishme midis faktit të zgjedhjes së njërit ose modelit tjetër në menaxhimin e konkurrencës procedurale. Dhe kjo është ajo që do të përcaktojë suksesin e këtij operacioni përmes kësaj figure ligjore.

Një nga hapat e parë që duhet të ndërmerret është prezantimi i një urdhri deklarimi dhe që zyrtarizohet para Gjykatës Ekonomike të krahinës ku debitori ka selinë e biznesit. Kjo është një nga arsyet kryesore pse të prekurit duhet të kenë praninë e një avokati dhe avokati.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.