Çfarë është zëvendësimi i hipotekës

zëvendësimi i hipotekës

Kur flisni për të bërë një zëvendësimi i hipotekës, Ne po flasim për një modifikim që bëhet në disa nga pikat ose faktorët e hipotekës sepse ne duam të marrim një entitet tjetër në të cilin ata na ngarkojnë më pak interes ose na japin mundësinë për ta paguar atë në shumë më pak kohë. Këto mund të jenë zëvendësim nga personi që i ka borxh paratë ose nga kreditori.

Çfarë ndodh kur zëvendësimi është nga pala debitore

Kur zëvendësimi ndodh te debitori ose midis individëve, ajo që bëhet është ndërroni mbajtësin e hipotekës. Kjo është normale kur bleni një shtëpi që është aktualisht e hipotekuar.

Banka nuk është e detyruar të pranojë debitorin e ri nëse nuk e sheh të arsyeshme

Banka ku do të transferohet hipoteka mund ose nuk mund të pranojë debitorin e ri. Para se të japë një përgjigje, banka do të duhet të bëjë një vlerësimi i rrezikut me këtë person të ri të jetë në gjendje të verifikojë nëse mund të arrihet apo jo. Në rast se debitori i ri është a konsumatori i rrezikut për njësinë ekonomike, ekziston një probabilitet i lartë që njësia ekonomike të mos ju pranojë si klient, kështu që do të duhet të kërkoni një njësi ekonomike që ju ofron kushte të ngjashme.

Kjo lejon marrin borxhin pa pasur nevojë të bëni ndonjë pagesë shtesë për këtë qëllim. Megjithatë, nëse do të duhet të paguani shumën shpenzimet e zëvendësimit. Këto shpenzime korrespondojnë me noterin, agjencinë, të dhënat dhe gjithashtu një komision zëvendësimi që jepet në kohën kur hipoteka do të fillojë.

Atëherë kemi zëvendësimi i kreditorit që mund të ndodhin edhe midis entiteteve. Në këtë rast, ajo që është bërë është ndryshoni hipotekën nga një bankë në tjetrën.

Falë kësaj, secili prej klientëve që duan të bëjnë një zëvendësimi i hipotekës Ata do të jenë në gjendje të përmirësojnë kushtet e kredisë në fjalë pa nënkuptuar që kredia duhet të anulohet ose edhe pa pasur nevojë të zyrtarizojmë një kontratë të re. Surrogacy është një nga mundësi më të mira për njerëzit Sidoqoftë që ata po kalojnë probleme ekonomike do të varet shumë nga koha kur ata e paguajnë atë dhe nga norma e tyre vjetore e interesit.

Këshilla për një zëvendësim të suksesshëm të hipotekës

zëvendësimi i hipotekës

Kur një klient nuk është i kënaqur me kushtet që i jep hipoteka e tij, ai zakonisht fillon të ngrejë kredinë mundësia e bërjes së një zëvendësimi të hipotekës. E cila bazohet në vendosjen e kredisë hipotekare në një bankë tjetër, të cilën tashmë e kemi parë që na ofron kushte më të mira.

Sidoqoftë, gjetja e një banke që na jep kushtet më të mira nuk është aq e lehtë. Këto janë këshillat që nuk duhet t’i harroni kurrë nëse doni që gjithçka të shkojë mirë në zëvendësimin tuaj.

Ju nuk keni pse të flisni me bankën tuaj të jetë në gjendje të bëjë një zëvendësim

Të jesh në gjendje të bësh një zëvendësim, nuk keni pse të kërkoni leje nga banka me të cilën keni hipotekën; Meqenëse në kontratën që ne nënshkruajmë me ta, nuk ka asnjë klauzolë që na thotë se duhet të qëndrojmë me të X kohë ose t'u themi atyre se ne duam të ndryshojmë bankat. Ajo që duhet të kemi në mendje është se nëse duam të transferohemi në një bankë tjetër duhet të kemi të paktën 3 vjet hipotekë të paguar. Njësia e re do të jetë përgjegjëse për të kontaktuar me njësinë e mëparshme për t'i thënë atyre që dëshironi të ndryshoni dhe anuloni borxhin tuaj me ta në më pak se 7 ditë.

Banka mund të na bëjë një kundër-ofertë

Shtë e qartë se çfarë banka nuk është e interesuar po humbet klientët. Kjo mund ta bëjë bankën tuaj, kur të zbulojë se dëshironi të ndryshoni njësi ekonomike dhe të keni një hipotekë të re në një bankë tjetër, një ofertë të re që ju të qëndroni me ta. Kjo kundër-ofertë mund të jetë e barabartë me atë që do të kemi në njësinë tjetër, por disa banka madje e përmirësojnë atë. Periudha e arsyeshme që njësia ekonomike duhet t'ju japë një ofertë të mirë është 15 ditë pasi të keni komunikuar planet tuaja për të shkuar në një entitet tjetër. Synimi për të përmirësuar ofertën duhet të bëhet gjithmonë nën një noter.

Të gjitha nënshtrimet kanë kosto shtesë

zëvendësimi i hipotekës

Në rast se nuk e dimë se si kryhen këto procedura, parashikojmë që ju të keni një Surrogacy mbart shpenzime që duhet t’i keni planifikuar në mënyrë që në fund të mos jetë më e shtrenjtë se sa prisni.

Në mes shpenzimet e zëvendësimit janë shpenzimet e shpenzimet e zyrës së noterit, regjistrimit dhe menaxhimit. Gjithashtu, mund të duhet të paguani një komision të vogël.

Ju gjithashtu duhet të keni parasysh se duke paguar më pak çdo ms, koha e hipotekës mund të rritet.

Kur nuk doni të ndryshoni banka, keni edhe mundësi

Nëse nuk doni të ndryshoni banka, mund ta kryeni një novacion Përmes së cilës ju keni mundësinë të keni kushte më të mira, por pa pasur nevojë të ndryshoni bankat, gjë që do të kursente shpenzime shtesë.

Ekziston edhe një mundësi tjetër që është mungesa e hipotekës. Këtu, ne mund të paguanim vetëm interesin pa kontribuar me tarifa për një periudhë të caktuar kohe.

Zgjidhni sasinë dhe cilësinë në çdo kohë

Ju nuk doni të zvogëloni shumën. Shumica e njerëzve që kërkojnë këtë lloj zëvendësimi e bëjnë këtë duke kërkuar të paguajnë më pak çdo muaj, pa e kuptuar që shumë subjekte ofrojnë të paguajnë të njëjtën gjë por më gjatë. Ne jo vetëm që duhet të kërkojmë mundësinë për të paguar më pak, por për të paguar shumën e plotë në më pak vite. Kjo është shumë e thjeshtë, ajo që duhet të bëjmë është të gjejmë entitetin që na ngarkon interesin më të vogël.

Çfarë duhet të dini nëse doni të ndryshoni hipotekën tuaj ose nëse është e përshtatshme për ju të ndryshoni hipotekën tuaj

zëvendësimi i hipotekës

Nëse keni një kredi hipotekore që është më shumë se 5 vjeç, atëherë është një kohë e mirë për të kaluar në një entitet tjetër, veçanërisht nëse norma e interesit është më e lartë se 12%

Në rast se sapo keni kërkuar një hua ose keni një normë interesi më të ulët se 10%, ajo që rekomandohet është të mos bëni një zëvendësim edhe nëse keni më shumë se 4 vjet.

Para se të zgjidhni ndonjë subjekt, vlerësoni shumë mirë sigurimin që ju ofron dhe cilat janë mbulesat tuaja kredi hipotekore.
Nëse keni paguar hipotekën tuaj për më shumë se 10 vjet, ekspertët rekomandojnë që të mos bëni më asnjë ndryshim pasi që në këtë periudhë keni ndaluar pagimin e interesit dhe filloni të paguani kryegjën.

Cilat janë rastet në të cilat një kredi hipotekare mund të zëvendësohet

Mos harroni se të paturit e një kredia me një njësi ekonomike Kur bëhet fjalë për një hipotekë, kjo nuk të detyron të qëndrosh atje derisa të skadojë hipoteka. Nëse gjeni një subjekt që ju ofron kushte më të mira ose interes shumë më të ulët, mos e humbni mundësinë për të ndryshuar përveç në rastet kur hipoteka është paguar për më shumë se 10 vjet, pasi në këtë lloj çështje interesi pothuajse paguhet dhe ndryshon ne mund të simbolizojmë pagimin përsëri.

Cilat janë hapat para një zëvendësimi

Nëse ju si klient, ju keni një hipotekë por një njësi ekonomike ju ofron kushte më të miraKjo duhet të bëhet me shkrim me të gjitha kushtet që ju ofroi në fillim.Ky veprim quhet një "ofertë e detyrueshme". Theshtë njësia ekonomike ajo që ju bën ofertën e re, ajo e ngarkuar për të komunikuar me njësinë e mëparshme, dëshirën tuaj për të bërë ndryshimin dhe ata do t'i thonë njësisë ekonomike që brenda 7 ditëve, të dorëzojë shumën që i detyrohet hipotekës. Në këtë kohë dhe për të ruajtur një klient, njësia juaj mund t'ju japë një ofertë të re.

Nëse vendosni të merrni parasysh qëndrimin me entitetin tuaj

zëvendësimi i hipotekës

Në rast se mundeni konsideroni të gjallëroni zëvendësimin tuaj, kjo do të thotë që ju të pranoni kushtet e reja të entitetit tuaj, ju automatikisht qëndroni në të dhe oferta zhduket. Ka edhe raste në të cilat ne jemi të interesuar për një bankë, por pasi kemi analizuar çështjen tonë, banka e re në të cilën ne duam të lëvizim na refuzon për të qenë një klient i rrezikut.

Ju duhet të jeni shumë të kujdesshëm me lidhjet

Kur ndryshojmë bankat, diçka që duhet të kemi në mendje është se ata gjithmonë do të na ofrojnë lloje të tjera të produkteve si sigurimi që vjen me paketën dhe që në planin afatgjatë mund të na lidhë shumë më tepër sesa nuk do të donim me njësinë ekonomike . Shumë banka nuk ju japin mundësinë e bërjes së një zëvendësimi me to nëse nuk vendosni për këto produkte dhe disa i maskoni ato si një dhuratë, por ato me të vërtetë janë përfshirë tashmë në çmim.

Surrogacy ose novation, cila opsion është më e mira për ju?

Të dyja tingëllojnë shumë joshëse për shumë njerëz dhe është e vështirë të dihet se cili është vendimi me i mire per cdo rast. Për të ditur se cila na përshtatet më shumë, duhet të ulemi dhe të bëjmë një llogari të gjithçkaje. Ju duhet të kërkoni gjithçka që lidhet me novacionin dhe të vizitoni shumë subjekte të tjera për zëvendësim.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   DIANA BRAVO dijo

    M H NDIHMON SHUM MBI T GJITHA SE ISSHT ME FJAL TAS LEHT T TO KUPTOJ, URIMET E Mia