Çfarë është distributori dhe çfarë funksionesh ka?

Marrëveshja e mbylljes së distributorit

Një nga punët më të rëndësishme sot atje është, pa dyshim, ajo e një distributori. Është personi që është përgjegjës për bartjen e produkteve ose të funksionojë si ndërmjetës midis fabrikave dhe kompanive që shesin produkte. Por a e dini vërtet se çfarë është një shpërndarës?

Më poshtë do të gjeni jo vetëm konceptin e kësaj, por do të thellojmë edhe se cilat janë funksionet e tij, llojet e distributorëve që ka si dhe detaje të tjera që duhet të dini.

çfarë është një shpërndarës

Distributori kontrollon stokun

Një shpërndarës është personi që ndërmjetëson midis një prodhuesi dhe një konsumatori, ose midis një prodhuesi dhe një kompanie tjetër që është ajo që e nxjerr produktin në shitje në mënyrë që të arrijë tek konsumatori.

Me fjalë të tjera, mund të themi se është ajo kompani, punëtor apo i vetëpunësuar që negocion me kompanitë për të furnizuar produkte që më pas u dërgohen kompanive të tjera që ata të përdorin ose t'u tregtojnë konsumatorëve.

Le të marrim një shembull. Imagjinoni një botues librash. Ajo prodhon libra, por ka nevojë që ato të shpërndahen nëpër librari. Kështu ai punëson shërbimet e një distributori që është i ngarkuar për të çuar librat në librari.

Për këtë punë, ngarkuar një përqindje ose një fikse. Ky është fitimi juaj.

Distributorët zakonisht punojnë për tregje lokale, dyqane, kioska, supermarkete, farmaci, dyqane online... Në fakt, ata janë shumë të pranishëm në baza ditore dhe pa to praktikisht askush nuk mund të merrte furnizime sepse puna e tyre është shumë e rëndësishme. (çoni mallin në vendet ku nevojiten).

Llojet e distributorëve

dërgimi i kamionit

Tani që e dini se çfarë është distributori, është koha që ju të mësoni rreth llojeve të ndryshme që ekzistojnë. Dhe ne mund të dallojmë tre grupe të mëdha:

 • Distributor i ushqimit. Është më i njohuri, veçanërisht nëse zakonisht shkoni në supermarkete dhe hipermarkete në kohën kur ata marrin mallrat. Ata profesionistë janë shpërndarësit. Funksioni i tij është të vërë kompanitë në sektorin e ushqimit në kontakt me klientët, si të fundit ashtu edhe të ndërmjetëm. Në këtë mënyrë, kur produktet mbërrijnë ato shiten ose konsumohen.
 • Distributor teknologjik. Ai është përgjegjës për shpërndarjen e burimeve teknologjike në mënyrë që kompanitë të punojnë.
 • Shpërndarësit e prodhimit. Ata janë të fokusuar në lëndët e para, pasi duhet të ndërmjetësojnë midis burimit të asaj lënde të parë dhe kompanive që kanë nevojë për të për të prodhuar produktet e tyre.

Sigurisht, ka më shumë klasifikime, por në këtë rast ato tashmë do të ishin pakicë.

Funksionet e një distributori

Transporti i produkteve

Nga gjithçka që ju thamë, është e logjikshme që tashmë keni një ide se çfarë është distributori, çfarë bën, çfarë llojesh ekzistojnë etj. Por në rast se keni humbur diçka, ja ku po ju lëmë se cilat janë funksionet kryesore të këtij profesionisti.

Informoni për produktet ose shërbimet

Funksioni i parë që ka një shpërndarës është të informojë për shërbimin e tij. Ai duhet të bindë kompaninë A dhe kompaninë B (kompania që do t'i besojë atij për të shpërndarë produktet e tyre dhe atë që do t'i marrë ato) se puna e tij do të jetë efikase dhe se ai nuk do të ketë asnjë probleme. Po kështu, duhet të jetë edhe konkurrues për sa i përket çmimit. Tema si përgatitja e porosive, faturave, promocioneve, stimujve etj. janë pjesë e këtij funksioni.

Përveç kësaj, Ju gjithashtu duhet të informoni për produktet që mund të shpërndani. Duhet të ketë një katalog për t'ua paraqitur kompanive përfundimtare në mënyrë që ata të shohin gjithçka që mund t'u ofrojë dhe të dinë se çfarë do të shesin, cilat janë karakteristikat e atij produkti dhe/ose shërbimi, etj.

Kontrolloni stokun

Një funksion tjetër i rëndësishëm për një shpërndarës është të kontrollojë stokun e produkteve. Për shembull, imagjinoni që shpërndani bimë. Dhe ka një lloj që tani është bërë modë dhe kërkojnë 100 kopje. Kur shkon për ta, rezulton se nuk ka asnjë. Jo vetëm që do të ndikojë në besueshmërinë tuaj, por do t'ju bëjë të dukeni keq.

Për atë, është e rëndësishme të mbani gjurmët e produkteve që shiten ose që mund të merrni, për të ditur gjithmonë se sa keni për të përmbushur kërkesat e klientëve tuaj.

Kontrolloni porositë e ndryshme

Në këtë rast, Kur një distributor merr një porosi, ai duhet të sigurohet që produktet që do të furnizojë janë në gjendje të mirë. dhe që gjithashtu ka stokun e nevojshëm për të përmbushur porosinë.

Përndryshe, do të duhet të anulojë porosinë ose t'i propozojë alternativa blerësit për të parë se çfarë mund të bëhet.

Po flasim për një temë të rëndësishme që lidhet me sa më sipër.

Dërgoni produktet në kohën e rënë dakord

edhe duhet të jetë përgjegjës për respektimin e afateved.m.th., t'i sjellë mallin klientit në kohën e duhur të rënë dakord me të për të përfunduar porosinë që është bërë.

Gjithashtu, në rast thyerjesh, problemesh, kthimesh etj. Ju gjithashtu duhet të merrni përgjegjësinë për të dhe të vendosni politikën ndaj klientit..

Si duhet të jetë një distributor?

Të jesh distributor nuk është e lehtë. Duhet të kesh aftësi për njerëzit, d.m.th. aftësia për të komunikuar me njerëzit, për të empatizuar me ta dhe për t'i bërë ata t'ju besojnë.

Por, përveç kësaj, ai duhet të ketë karakteristika të tjera si:

 • Jini të rregullt dhe të shpejtë. Meqenëse ju duhet të mbani një kontroll gjithëpërfshirës të të gjitha kompanive me të cilat mund të ushqeheni dhe të gjitha kompanive që mund të jenë të interesuara për atë që shpërndani.
 • Zgjidh probleme. Dhe do të ketë, të jeni të sigurt.
 • Organizoni në mënyrë perfekte produktet në magazina (ose keni kompani që mund t'ju furnizojnë me produktet sa më shpejt të jetë e mundur).
 • Kujtesë e mirë, për të kujtuar secilën nga marrëveshjet që nënshkruani dhe i njihni klientët tuaj (nga të dyja palët).
 • kanë një reputacion të mirë. Kjo është e rëndësishme sepse përndryshe ata nuk do t'ju besonin të punoni me ta.
 • Fuqia financiare, në kuptimin e aftësisë për të përballuar shpenzimet që mund të krijohen para se të mblidhen.
 • mbulojnë tregun. Me fjalë të tjera, plotësoni kërkesën në çdo pjesë të Spanjës ose, nëse është duke filluar, në pjesën ku vepron në atë moment.
 • mbulojnë problemet. Në kuptimin e parashikimit të problemeve të mundshme që mund të ndodhin për mallrat që duhet të shpërndahen. Kjo nënkupton menaxhimin e një "jastëku" për të përballuar këto shpenzime me humbje.

Tani e dini se çfarë është distributori. A e kuptoni rëndësinë e punës suaj


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.