Çfarë është kuponi?

bonus

Nëse jeni të lidhur ngushtë me botën e investimeve dhe parave, nuk ka dyshim se keni dëgjuar në më shumë se një rast se çfarë është një lidhje. Shtë një nga format më të zakonshme të investimeve për t'i bërë kursimet fitimprurëse. Sidoqoftë, nuk është një produkt shumë i thjeshtë pasi ka aplikime të ndryshme siç njihen nga investitorët me më shumë përvojë në treguesit financieros. Deri në pikën që për lidhjen flitet shumë lehtë, por ndonjëherë nuk është tepër e qartë për mekanikën e saj për të investuar kursimet tona.

Së pari, nuk do të ketë zgjedhje tjetër përveç referimit në përkufizimin e përgjithshëm të këtij termi ekonomik. Epo, obligacioni është mbi të gjitha një instrument i fuqishëm financiar i borxhit i përdorur nga entitetet private dhe qeveritare. Lidhja është një nga mënyrat për të materializuar borxhe, letra me vlerë me të ardhura fikse ose të ndryshueshme. Prandaj, jo domosdoshmërisht duhet të vijë nga tregjet e kapitalit, siç besojnë disa investitorë të vegjël dhe të mesëm në këtë moment.

Në çdo rast, dhe në mënyrë që ta kuptoni shumë më mirë, është një aktiv financiar që renditet në treg dhe që mund ta punësoni në çdo kohë për t'i bërë aktivet e akumuluara fitimprurëse. Por siç tregon kuptimi i tij, ajo mund të vijë nga tregje të ndryshme dhe kështu ju keni shumë mënyra për të kanalizuar investimet. Nga blerja e lidhjeve periferike në një shportë të bono të integruara në një fond investimesh. Sigurisht, në këtë kohë ju keni shumë strategji për të hapur pozicione në këtë aktiv të rëndësishëm financiar. Më shumë sesa mund të mendoni nga fillimi. A doni të dini disa nga më themeloret dhe njëkohësisht efektive?

Bono: lëshuar nga shteti

Kjo është forma e investimit që lidhet më shumë me këtë produkt financiar. Pothuajse gjithmonë kur flasim për obligacione, natyrisht, nuk i referohemi kësaj forme shumë universale të investimeve. Përtej qasjeve të tjera teknike dhe mbase edhe themelore. Epo, një obligacion përbëhet nga një siguri borxhi që mund të lëshohet nga shteti (qeveritë kombëtare, provinciale, komunale, etj.). Convenientshtë e përshtatshme që ju ta mbani mend atë tani e tutje, sepse bashkësitë autonome të vendit tonë janë edhe emetues të këtij produkti financiar. Katalonia, Madridi, Asturias, Vendi Bask, Galicia, La Rioja ...

Forma e saj e investimit është disi komplekse që me rritjen e rrezikut të obligacionit, përfitimi i këtij produkti financiar rritet. Megjithëse do të rrezikoni të humbni të gjitha paratë nëse komuniteti lëshues nuk mund t'i paguajë ato ose thjesht deklarohet i pazotshëm. Kjo është një nga arsyet kryesore pse rendimenti i obligacioneve rajonale nuk është gjithmonë i njëjtë. Me disa ndryshime shumë të rëndësishme nga njëra te tjetra, edhe pse në përgjithësi ato lëvizin brenda një interval që shkon nga 1% në 6% afërsisht Në çdo rast, duke u bërë një alternativë e vërtetë për investimin që keni në këtë moment të saktë.

Lidhjet shtetërore, më tradicionalet

SHBA

Përkundrazi, obligacionet qeveritare janë një nga ato forma më konvencionale të investimeve që prej shumë vitesh. Qëllimi i një profili përdoruesi mjaft konservator ose mbrojtës, ashtu si prindërit ose gjyshërit tuaj në raste të tjera kur nuk kishte aq shumë larmi të produkteve financiare. Në këtë kuptim, natyrisht nuk mund të harrosh se kjo klasë e obligacioneve në emetim paraqitet nën maturime të ndryshme. Midis atyre që bien në sy janë ato të destinuara për 3, 5 dhe 10 vjet dhe që janë në ankand me një rregullsi gjatë të gjitha viteve financiare. Sidoqoftë, është një produkt investimi që gjeneron aktualisht një përfitim të ulët, nën 1,5% dhe si pasojë e situatës aktuale ekonomike në zonën e euros.

Një nga avantazhet e mëdha të marrjes së pozicioneve në të ashtuquajturat bono qeveritare është se ato janë pjesë e një procesi që nuk është aspak kompleks. Alsoshtë gjithashtu shumë i sigurt pasi që përfitimi i tij është i garantuar që nga fillimi. Me karakteristikat që interesat e lidhjeve kombëtare ata do të shkojnë në llogarinë tuaj të kontrollit paraprakisht. Kjo do të thotë, në të njëjtën kohë kur i regjistroni dhe ndryshe nga llojet e tjera të produkteve financiare ose bankare që do të duhet të prisni skadimin e tyre për t'i mbledhur ato. Si për shembull ndodh në depozitat me afat. Isshtë një faktor që inkurajon disa investitorë të zgjedhin për to në kontrast me modelet e tjera të investimeve.

Kthimi i lidhjeve kombëtare

Lidhur me normën e interesit të gjeneruar nga ky produkt shumë elementar në investime, kjo varet nga cikli ekonomik. Kjo do të thotë se në periudhat kur normat e interesit janë të ulëta, siç ndodh për shembull në këtë moment, përfitimi i tij do të jetë qartë i pakënaqshëm për interesat tuaja personale. Ndërsa përkundrazi, në periudhat kur tendenca është krejtësisht e kundërt, do të keni më shumë mundësi për të përmirësuar këto kufij të ndërmjetësimit. Dhe në këtë mënyrë, merrni 2%, 3% apo edhe 4%. Edhe pse tani jemi shumë larg nga kjo situatë.

Nga ana tjetër, lidhjet e këtyre karakteristikave kanë evoluar në mënyrë të pabarabartë që nga viti 2000. Duke arritur pak mbi 5% të jetë pothuajse në territorin negativ, siç po ndodh vitet e fundit. Edhe pse në kohën e punësimit të tyre, norma e interesit me të cilën i keni lidhur përmes ankandit do të jetë gjithmonë në fuqi. Në çdo rast, është një mënyrë e pakomplikuar për të marrë një fitim të vogël, pa pasur nevojë të ndërmerrni rreziqe. Nuk është për t'u habitur, ajo është një nga karakteristikat më të rëndësishme të të ashtuquajturave lidhje kombëtare ose shtetërore.

Lidhjet sovrane të vendeve të tjera

sovranët

Sigurisht, ju jeni në gjendje të regjistroni bono të këtyre karakteristikave dhe që ato vijnë nga kombe të tjera ose zona gjeografike. Për shembull, lidhje periferike që vijnë nga Italia, Greqia ose Portugalia. Ata janë ata që kanë udhëtimin më të gjatë për sa i përket përfitimit të tyre. Por rreziqet janë të mëdha sepse ato vijnë nga ekonomi më të paqëndrueshme dhe ata mund të humbin shumë para në operacione dhe natyrisht më shumë sesa mund të parashikoni që nga fillimi. Duhet të dini se si janë kushtet ekonomike të vendit lëshues sepse tani e tutje mund të merrni më shumë se një surprizë.

Nga ana tjetër, lidhja më e sigurt kombëtare është gjermane dhe që njihet më mirë si bund. Nuk është për t'u habitur, ajo ju ofron siguri maksimale që përfaqësohet nga aftësia paguese e ekonomisë së saj. Edhe pse në këmbim, përfitimi i tij nuk është shumë i lartë për shkak të kësaj karakteristike të obligacioneve kombëtare. Në këtë kuptim, një produkt tjetër themelor janë obligacionet e Shteteve të Bashkuara dhe kjo është në një pjesë të mirë të portofolit të investitorëve të vegjël dhe të mesëm. Ose përmes blerjes së tij të drejtpërdrejtë ose përmes fondeve të investimeve bazuar në të ardhurat fikse.

Bono të korporatave: më shumë përfitim

kompanitë

Në anën e kundërt janë të ashtuquajturat bono kompanie ose të njohura më mirë si të korporatave. Ky modalitet në tregjet me të ardhura fikse u lejon atyre të përmirësojnë përfitimin e tyre, edhe pse me një rrezik në operacione. Në këtë format është më e lehtë të marrësh interes afër 5%. Ata vijnë nga kompani dhe jo domosdoshmërisht duhet të renditen në tregjet e kapitalit. Një nga përparësitë e tij më të rëndësishme është se ju keni një gamë të gjerë propozimesh të këtyre karakteristikave dhe mbi lidhjet kombëtare ose rajonale. Të jesh në gjendje të zgjedhësh midis kompanive të linjave të ndryshme të biznesit.

Brenda këtij segmenti, një nga obligacionet më përfaqësuese janë të konvertueshme. Në rast se nuk e dini, ato janë ato që mund të shkëmbehen për aksione të sapo emetuara në një vlerë të caktuar tashmë më parë. Shtë një propozim origjinal për të kombinuar të ardhurat e ndryshueshme dhe fikse, në mënyrë që në këtë mënyrë të rritet niveli i interesit që do t'ju ofrojë ky lloj i produkteve financiare. Në masën që përfitimi është gjithashtu më i lartë, aq më të mëdha janë rreziqet që duhet të ndërmerrni me këtë klasë investimesh më të sofistikuara.

Përfundimisht, nuk mund të harrosh për një model që ka fituar një rëndësi të madhe në vitet e fundit, siç janë bonot e hedhura. Deri në pikën e ofrimit të një rendiment i lartë pasi konsiderohen tituj me rrezik të lartë. Ata nuk janë shumë të rekomanduar për të punësuar pasi që përmes tyre ka shumë më shumë që mund të humbni sesa të fitoni. Ashtu si të ashtuquajturat obligacione të borxhit të përhershëm, të cilat në të gjitha rastet nuk parashikojnë kthimin e kapitalit kryesor, por përkundrazi propozojnë pagimin e interesit për një kohë të pacaktuar.

Siç e keni parë, ka shumë bono që janë në dispozicion në tregjet financiare. Nga të gjitha modalitetet dhe natyra dhe që mund të shërbejnë në kohë të caktuara për t'i bërë kursimet tuaja fitimprurëse. Ose individualisht ose në kombinim me produkte të tjerë financiarë. Kjo do të varet nga profili që ju paraqisni si një investitor i vogël dhe i mesëm në çdo kohë. Si një nga alternativat klasike të kursimit.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.