Çfarë është SWOT: karakteristikat dhe elementët kryesorë për ta bërë atë

Çfarë është SWOT

Qoftë për të ndërmarrë, sepse keni një kompani, ose thjesht për markën tuaj personale, Një nga analizat më të rëndësishme që ju ndihmon të dini më shumë për biznesin tuaj është SWOT. Por çfarë është SWOT?

Nëse e keni parë gjithmonë, por nuk e keni kuptuar, nëse ju është kërkuar ta bëni atë, ose dëshironi të mësoni se si ta bëni atë dhe më pas mos u goditni me të për atë që nuk shkon, atëherë ne do t'ju japim ju të gjitha detajet dhe këshillat se çfarë është SWOT dhe si ta ndërtoni atë në mënyrë solide. Të fillojmë?

Çfarë është SWOT

Analiza SWOT

Analiza SWOT gjithashtu i njohur në Shtetet e Bashkuara dhe jashtë Spanjës si analiza SWOT, është një pikturë e ndarë në katër pjesë. Secila prej tyre përcakton se cilat janë pikat e forta, mundësitë, dobësitë dhe kërcënimet që ka një projekt.

Që ta kuptoni më mirë. Imagjinoni që keni një biznes në mendje. Ju dëshironi të shesni bluza të personalizuara nga përdoruesit. Forca juaj është e njëjtë, për të dhënë një produkt që do t'ju pëlqejë shumë klientëve. Mundësia juaj, një kamare që nuk është shumë e mbushur me njerëz dhe që mundëson ofrimin e personalizimit për klientët në mënyrë që ata të mund të dizajnojnë rrobat e tyre me çmime të arsyeshme. Tani, çfarë dobësish keni? Epo, po filloni, nuk keni turne dhe gjithashtu nuk ju njohin. Dhe kërcënime? Konkurrenca.

Përafërsisht, kjo është një analizë SWOT. Bëhet fjalë për identifikimin e asaj që është "e veçantë" në biznesin tuaj dhe në të njëjtën kohë çfarë mangësi apo probleme mund të keni apriori.

Në fakt emri i DAFO vjen sepse secili prej shkurtesave përmend atë që ju kemi thënë më parë: D, të dobësive; A, i kërcënimeve; F, për pikat e forta; dhe O, i mundësive.

Vizualisht, analiza SWOT përfaqësohet si një kuti e madhe që, nga ana tjetër, ndahet në katër të vogla. Ato zakonisht vendosen në rendin e mëposhtëm: Përparësitë, Dobësitë, Mundësitë, Kërcënimet. Dhe ka qenë rreth e rrotull që kur u zhvillua në vitet 60-70 në Shtetet e Bashkuara. Në fakt, ia kemi borxh M. Dosher, O. Benepe, A. Humphrey, Birger Lie dhe R. Stewart.

Rëndësia e SWOT është mjaft e madhe. Shumë kompani, investitorë etj. Ata kërkojnë këtë lloj analize sepse është një mënyrë objektive për të vlerësuar përfitimin ose jo të një biznesi. Dhe është që kur hartoni tabelën nuk duhet të liheni vetëm me një forcë, një dobësi... por duhet ta analizoni biznesin nga këto katër këndvështrime për ta njohur në thellësi, për të ditur se si. mirë është, por edhe e keqja.

Përparësitë, mundësitë, dobësitë dhe kërcënimet

analiza e projektit

Tani që e dini se çfarë është SWOT, ne duhet t'ju paralajmërojmë se ta bësh këtë nuk është e lehtë.. Mund të duket kështu, por në momentin e së vërtetës, për të marrë informacion për biznesin, nuk është kështu. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zbërthehet dhe të dihet se çfarë duhet të përfshihet në secilën kuti dhe si të analizohet biznesi në këtë drejtim.

Dhe kjo është ajo që ne do të bëjmë më pas.

pikat e forta

Ne e fillojmë SWOT-in me pikat e forta. Këtu duhet të grumbulloni gjithçka që ofron biznesi juaj dhe ju bën të fortë. Vazhdojmë me shembullin e dyqanit të bluzave me porosi. Forca juaj është aftësia që klientët të bëjnë bluzën e tyre. Por si forcë mund të keni edhe në paketimin e veçantë, në termat që do të aplikoni, në ueb…

Me pak fjalë, duhet të përgjigjeni "Çfarë është ajo në të cilën mund të shkëlqeni ose të bëni më mirë se të tjerët?". Dhe këtu duhet të vendosni të gjitha të mirat që do të kishte biznesi juaj. Sigurisht, gjithmonë realiste. Për shembull, nëse thoni se do të bëni paketim të veçantë për secilin nga klientët tuaj bazuar në dizajnin e bluzës, mund të jetë e bukur. Jashtëzakonshme. Por realiste? A mund ta përballoni koston që do të ishte e barabartë me atë dhe a do t'ju kompensonte që kompania të mos zhytej?

Kur analizoni pikat tuaja të forta për biznesin, bëjeni gjithmonë me kokën mbi supe, pa menduar për fantazi ose që biznesi juaj ka kapital të pafund dhe nuk keni nevojë për përfitime. Kjo nuk do të thotë se nuk mund të bëhet. Mund ta konsideroni, sigurisht, por gjithmonë duke analizuar nëse është diçka fitimprurëse ose se mund t'ju bëjë të humbni shumë.

dobësitë

Pjesa e kundërt me pikat e forta janë dobësitë. Kjo do të thotë, nëse më parë vendosni gjithçka për të cilën jeni të mirë ose gjithçka që ka biznesi është e mirë, tani duhet të vendosni veten në anën tjetër dhe të flisni për të metat që ka.

Është diçka si kokat (gjithçka e mirë) dhe bishtat (gjithçka e keqe përpara jush). Dhe ne tashmë ju themi se ka shumë të këqija. Në çdo biznes.

Me shembullin që kemi tërhequr zvarrë, mund të kemi, aq keq, faktin që nuk kemi të gjitha përmasat e këmishave. Ose që ne kemi shumëllojshmëri, por madhësia është më e madhe ose më e vogël se ajo që nevojitet. Një tjetër dobësi e biznesit tuaj mund të jetë për shkak të mënyrave të pagesës. Ndoshta pranoni vetëm kartë krediti. Dhe shumë ngurrojnë ta përdorin atë, veçanërisht në një biznes që sapo e kanë njohur.

Këto dobësi duhet të shihen gjithashtu si pika të forta në kuptimin që janë gjëra që po ju pengojnë në biznesin tuaj tani, por ju mund t'i rregulloni ato dhe t'i ktheni në pika të forta me kalimin e kohës.

mundësitë

Analiza e biznesit

Mundësitë mund të analizohen si aftësi ose aftësi që mund ta përmirësojnë atë biznes. Për shembull, që keni një dobësi në pagesën e produkteve dhe si një mundësi që jeni në proces të prezantimit të një mënyre të re, më të sigurt pagese që nuk kërkon aq shumë telashe për klientët.

Këto nuk janë vetëm mundësi për të korrigjuar dobësitë, por edhe për të parë se si të përballet biznesi i secilit drejt një zgjerimi të mundshëm.. Për shembull, ne kemi biznesin e bluzave me porosi. Dhe një mundësi mund të jetë që ka më shumë veshje për të personalizuar: pantallona, ​​të brendshme, rroba banje... Të gjitha këto do të rrisin biznesin tuaj dhe janë mundësi për ta rritur dhe konsoliduar atë në treg.

kërcënimet

Më në fund, vijmë te kërcënimet, pra çdo gjë që rrezikon biznesin tuaj të mos ketë sukses. Dhe kjo do të thotë jo vetëm të analizosh konkurrencën, por edhe tregun dhe madje edhe biznesin tënd (po, mund edhe të vetësabotosh).

Le të shkojmë me shembuj. Biznesi juaj i bluzave me porosi. Si kërcënim do të keni dyqane dhe biznese të tjera që bëjnë të njëjtën gjë. Ndoshta politika e çmimeve është shumë më e lirë me ta sesa me ju.

Por përveç konkurrencës, çfarë kërcënimesh do të kishit me klientët? Për shembull, se ata zgjedhin përmasat e gabuara dhe kanë një përvojë të keqe; të cilët nuk dinë të ndjekin procesin për të bërë produktin e tyre...

A është më e qartë për ju tani se çfarë është SWOT?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.