Çfarë është levave

levave

Fjala hua, është një fjalë që përdoret zakonisht për të shpjeguar një koncept që ka të bëjë me borxhin, megjithatë shumë njerëz mendojnë se kjo fjalë i referohet një procesi të vjedhjes fizike për shkak të injorancës. Për ta shmangur atë, sot ne do të flasim me ju se çfarë do të thotë ajo fjalë dhe si mund të përdoret në ekonomi, përveç se do t'ju tregojmë se cilat janë avantazhet dhe disavantazhet më të njohura.

Ky ose jo në botën financiare, është një term që duhet ta dini sepse do ta dëgjoni më shumë se një herë.

Çfarë është levave

Kur flasim aplikacion financiarNe po flasim për një fjalë që përcakton një proces borxhi për të financuar çdo lloj operacioni tjetër. Le ta shpjegojmë këtë pak më mirë: kur do të kryejmë a operacion financiar por ne nuk duam ose nuk mund t'i përdorim fondet tona plotësisht, kjo bëhet me fondet tona plus një hua.

Ky proces jep përfitime

kjo lloji i proceseve të levave financiare i jep shumë përfitime personit ose ndërmarrjes që dëshiron ta kryejë atë; Midis tyre, ai që do të shumëfishojë përfitimin, pasi po jep një investim më të lartë se ai që kemi; Sidoqoftë, mund të shkojë edhe keq dhe në vend që të keni përfitim të pritshëm, ju përfundoni pa ndonjë përfitim në atë operacion, por është një rrezik që drejtohet në çdo operacion financiar.

Ne do të japim një shembull në mënyrë që të kuptohet në mënyrë të përsosur

aplikacion financiar

Le të imagjinojmë për një sekondë që ne do të kryejmë një transaksion në bursë që do të na kushtojë 1 milion euro. Ne jemi të vetëdijshëm që shpresojmë se pas një viti, këto aksione do të kushtojnë 1,5 milion euro dhe më pas vendosim t'i shesim ato. Në këtë rast, ne kemi arritur 50% të kthimit total.

Nëse në të njëjtin operacion, ne kryejmë leva financiare. Në këtë rast, ne do të vendosnim vetëm 200 mijë dhe banka do të na linte 800 mijë (1: 3). Ne gjithashtu e dimë normën e interesit e cila është 10% në vit.

Në vit, aksionet janë me vlerë 1,5 milion euro dhe ju vendosni t'i shisni ato.

Ju i shisni ato dhe duhet të paguani atë që keni borxh. E para pa 80.000 euro në bankë me interes që ka gjeneruar kredia juaj dhe më pas kthejeni 800 mijë që ju ka huazuar banka. Le të kujtojmë se ne kemi fituar 1,5 milion dhe ne po bëjmë llogaritjet për këtë. Ne marrim nga ai përfitim 880 mijë që hyjnë në borxhe dhe 100 mijë fillestarë që nuk janë fitim sepse tashmë i kishim. Fitimi i mbetur që na ka mbetur është 420 mijë.

Në këtë moment po mendoni se duke investuar vetëm, keni fituar 500 mijë dhe tani keni fituar vetëm 420 mijë, por duhet ta kuptoni se në ato 500 mijë kishte 200 tuajin fillestar, kështu që përfitimi real ishte vetëm 300 dhe jo 420. Kjo është arsyeja pse Leva financiare funksionon dhe funksionon shumë mirë.

Rreziqet e huazimit financiar

Tani shkojmë në pjesën e dytë, sepse gjithçka që ju kemi shpjeguar është shumë pozitive dhe me një përfitim shumë të lartë, por nuk është ajo që ndodh gjithmonë.

Ne shkojmë në të njëjtën çështje, por me një skenar tjetër. Le ta imagjinojmë këtë në vend të rrisin përfitimin në 1,5 milion, ajo ka rënë ndjeshëm dhe është vendosur në 900. Këtu, që nga fillimi, ne e dimë se kemi humbur 100.000 euro nëse nuk kemi huazuar dhe nëse e kemi bërë kështu ne tashmë kemi humbur 180.000 euro.

Hereshtë këtu po vjen pjesa e keqe e levave, pasi që në rastin e parë, ne kemi humbur vetëm paratë tona dhe asgjë nuk ndodh; Sidoqoftë, në rastin e dytë, ne kemi humbur para dhe gjithashtu i detyrohemi para bankës, ne duhet t'i kthejmë bankës të gjithë shumën që ne kërkojmë plus interesin, i cili mund të trefishojë borxhet tona.

Në këtë rast, huazimi nuk është fitimprurës, por është diçka e rastësishme, pasi nuk është e mundur të dihet me siguri nëse aksionet do të rriten ose bien në një vit, edhe pse në disa raste nëse mund të keni ndonjë parashikim.

Ka më shumë skenarë katastrofikë në të cilët rezervat bien edhe më tej. Për shembull në 700. Në këtë pikë ne kemi humbur gjithçka që kemi investuar dhe gjithashtu kemi mbetur me një borxh të madh me bankën që me siguri nuk do të jemi në gjendje ta zgjidhim.

Të jesh në një rehati Me këtë lloj procesi, gjithmonë duhet të merret parasysh që duhet të bëhet një investim fillestar, por në të cilin ne e dimë se të ardhurat (kur bëhet fjalë për një kompani) do të jenë shumë më të larta. Kjo është mënyra e vetme në të cilën, edhe nëse një levë shkon keq, ju mund të jeni në një zonë të sigurt, pasi do të filloni të keni aftësinë paguese ndërsa kompania fiton.

Rrahja në financa.

leva financiare

Në botën e financave, çdokush e përcakton levën si një raport midis kapitalit që një person ka dhe kredisë që ai ka.

Sa jep zakonisht banka në një proces levave

Për t'ju dhënë një ide të vogël, për çdo euro që keni me kredinë tuaj, banka do të vendosë deri në 4 euro. Highlyshtë shumë e vështirë që një bankë t'ju japë më shumë, pasi që në rast se shkon keq, banka mund t'ju kthejë paratë, por me një% më të lartë, humbjet për personin do të jenë shumë të mëdha dhe rrjedhimisht edhe për bankën.

Nga vjen leva financiare?

Ky sistem u dha për herë të parë në vitin 2007 kur u krijua flluska e pasurive të patundshme në Shtetet e Bashkuara dhe Spanjë. Në këtë rast, mendohej se çmimet e shtëpive do të ishin gjithnjë në rritje, por një ditë ato filluan të bien dhe duheshin marrë masa ekstreme.

Kur duhet të shfrytëzohet financiarisht

Kushti për të ndodhur leva financiare është se kthimi duhet të jetë gjithmonë më i lartë se norma e interesit na jep borxh.

Pse duhet të përdoret në levave duke përdorur një borxh ose hua

Kur përdorim këtë metodë, kjo rrit kapitalin përfundimtar që do të fitojmë, pasi ajo përdoret për zgjerimin e operacioneve pa mbaruar kreditë.

Kush mund të përdorë levën financiare

Megjithëse çdo sektor mund të përdorë levave, është sektori financiar që shfrytëzon më shumë këtë metodë, pasi është sektori që ka nevojë për më shumë përfitim.

Jo të gjitha ndërmarrjet guxojnë të bëjnë leva financiare.Pse?

Në shumicën e levave, ekziston rreziku që gjërat të mos funksionojnë mirë, gjë që mund të shkaktojë kompania mund të falimentojë. Në shumë raste, interesi për kredinë që ata kanë dhënë dhe vetë kredia gjenerojnë humbje që nuk do të jenë në gjendje të mbulohen dhe ata e kuptojnë se do të kishte qenë më mirë të mos ishte përdorur kjo lloj metode.

Çfarë duhet të dinë kompanitë para se ta kryejnë atë

levave

Ne cdo lloji i levaveÇelësi është që të investoni më shumë para sesa keni për të arritur një kthim të shkëlqyeshëm, por gjithmonë duhet të keni aftësi paguese shtesë jashtë kësaj fuqie në rast se gjërat nuk shkojnë mirë. Kur themi që një transaksion është i shfrytëzuar, në të vërtetë kemi parasysh që një transaksion ka një borxh në mes (borxhin që kemi me bankën).

Kur përdorim shuma të mëdha parash në borxhe, zakonisht na duhet paguaj kamata me te larta rreth tyre, të cilat në planin afatgjatë mund të na bëjnë të kemi probleme me kthimin e parave në bankë ose të mos fitojmë aq sa kemi menduar fillimisht.

Pastaj, ju gjithashtu duhet të dini shkallën e levave që ato na japin. Për shembull, kur një bankë na thotë se do të na japë një levë prej 1: 2, na tregon se për çdo euro që vendosim, ata do të na japin 2 euro kredi. Kur të na thonë 1: 3, do të jenë 3 euro nga banka për secilën euro që vendosim.

Nëse e vendosim atë në 1: 4 me një shumë shumë të madhe parash, interesi që do të duhet t'i paguanim njësisë ekonomike do të ngrihej lart.

Leva e jashtme ose e brendshme

Kur flisni për a leva e jashtmeNe po flasim për levave që jepen nga një kompani që lëshon një borxh dhe bazuar në të ardhurat nga borxhi, mund të kryhen operacione që janë planifikuar tashmë më parë.

Kur ju flisni për leva e brendshmeBeingshtë thënë që një aksionar bën një hua personale në mënyrë që të përmirësojë levën e kompanisë në fjalë dhe në këtë mënyrë, paratë do t'i detyroheshin dikujt në kompani dhe jo palëve të treta jashtë saj. Në këtë rast, për aksionerin, ajo që është bërë është zhvlerësimi përmes një rritjeje të obligacioneve të kapitalit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andrew Cisneros dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm Susana, urime

 2.   darlina dijo

  A mund të më dërgoni shembuj të levave të jashtme dhe të jashtme. Kam nevojë për shpjegim, ju lutem, ndihmoni faleminderit