Spotofy го подготвува своето IPO

СпотофиПостојат многу и разновидни изненадувања што акциите ги имаат за нас за оваа нова година. Иако една од најочекуваните од страна на малите и средни инвеститори е онаа што има врска со компаниите што ќе одат на земја на берзите. Тие секогаш имаат многу посебна привлечност кон отворени позиции и заштедите може да се направат профитабилни. Традиционално овие корпоративни движења Тие беа многу профитабилни за корисниците што дојдоа. Со приноси над 10% во повеќето случаи. И, како би можело да биде поинаку, во 2018 година овие движења ќе бидат присутни и на финансиските пазари.

Една од операциите што предизвикува најголеми очекувања кај инвеститорите е онаа чиј референтен извор е Spotify. Бидејќи, всушност, тоа е пред да го заврши своето ИПО. Процесот е добро напреднат како и платформа за стриминг на музика Веќе ја доставивте целата потребна документација до Комисијата за хартии од вредност на Соединетите држави. Со намера неколку недели да биде во позиција да биде наведена на акциите на Newујорк. Тоа ќе биде, без сомнение, еден од најочекуваните моменти за корисниците на берзата. Иако засега, нема да има друг избор освен да се оди на другата страна на Атлантикот за да се отворат позиции во оваа нова вредност.

Намерата на компанијата е да започне со трговија во првиот квартал од годинава. Но, со забелешка што е многу важно да се земе предвид во овој момент. Не е ништо друго освен дека операцијата ќе се спроведе без прибегнување кон а јавна понуда за продажба (OPV). Оваа акција ќе има двоен ефект. Од една страна, тоа може да им наштети на инвеститорите кои сакаат да отворат позиции бидејќи нивните цени може да бидат помалку конкурентни отколку преку ИПО. Додека напротив, тоа ќе значи заштеда на трошоците за компаниите. Суштински поврзана со провизии до инвестициски банки.

Spotify охрабрува други компании

желбата Оваа изведба на музичката платформа за стриминг може да има нокаут-ефект врз другите компании кои сакаат да тргнат по истиот пат. Меѓу нив, се издвојуваат добар број компании од новите технологии или со интензивен однос со нив. Тоа е специфичен случај на Uber кој исто така размислува да излезе во јавноста оваа година. Иако тоа е кинескиот индекс каде ќе се случат најголемите изненадувања во овој поглед. Со слетување на нови берзански предлози што ќе влезат во нејзините главни индекси на капитал. Во она што ќе се формира како нова деловна можност за штедачите.

Одлучноста на Spotify да се пробие до берзата може да поттикне други слични компании да го имитираат неговиот пример. Несомнено е дека тоа ќе биде нов поттик од сега да продолжите со инвестициите. Особено, за некои од овие операции тие можат да бидат многу профитабилни за вашите интереси. Засекогаш во зависност од цената во која започнуваат нивните постапки. Тоа ќе биде еден од најважните клучеви за овие операции да бидат успешни или не меѓу инвеститорите. Како што се случуваше претходните години со шпанските акции.

ИПО на шпанскиот пазар

Меѓу можните ИПО во наредните месеци, има неколку имиња кои се на агендата на финансиските агенти. Една од најочекуваните операции на пазарот е онаа што би ја имал за свој протагонист Теста Резиденцијал, изнајмениот дом Сосими, кој произлезе од спојувањето на самиот Мерлин со Метровасеса. Покрај тоа, тој би бил лоциран во еден од секторите најсклони во последно време за вршење на вакви операции. Но, исто така, со поголем ризик во нив, како последица на високата нестабилност генерирана од оваа линија на деловни активности.

Банкарскиот сектор исто така ќе биде чувствителен во 2018 година за таканаречените ИПО. Преку долгоочекуваниот предлог на мали и средни инвеститори. Тоа би било една од најважните штедни банки од минатото, како и што е Уникаја. Во оваа смисла, таа веќе има дозвола од своите акционери да излезат во јавноста преку зголемување на капиталот. Во деловен сегмент, како што е банкарството, кое помина низ сериозни проблеми во текот на изминатата година. Не е изненадувачки, тоа ќе биде еден од вашите големи проблеми од сега да се наведува на пазарите на акции.

Други деловни можности

мобиленДруг можен кандидат за подот е глобалниот гигант за експлозиви Максам. Може да доставите јавна понуда за продажба оваа година. До тој степен што веќе има многу инвеститори низ целиот свет кои веќе се заинтересирани за оваа можна операција. Се разбира, тоа не би било единствено од другите компании што минуваат низ оваа околност. Како на пример, Авиокомпанија Волотеа кои веќе во 2015 година сакаа да ги извршат овие движења на финансиските пазари. Но, дека на крајот тој мораше да се откаже од обидот да се интегрира на пазарите на акции.

Еден од најдобрите примери на оваа стратегија е она што се случи неодамна со телемокомот Мобиле, што беше едно од најголемите изненадувања во изминатата година. Со ревалоризација над 50%. Во која треба да погледнете дали сакате да добиете цена за вашите активности на берзата со примена на оваа специјална стратегија за инвестиции. Покрај повременото изненадување што ќе се појави во текот на оваа тековна година. Треба само да бидете свесни за специјализираните медиуми. Каде се детални некои од овие движења. Веќе ве интересира еден од нив да се претплатите на акциите на компанијата.

Стратегии за трговија со ИПО

интерес Јавната понуда за продажба бара многу специјална операција од ваша страна. Не само за влегуваат и излегуваат од финансиски пазари. Ако не, исто така и заради поголемо знаење дека мора да придонесете полесно да ги разберете операциите. И зошто да не, пошироката финансиска култура нема да ве повреди да ги развивате овие движења во капиталот. Тоа ќе биде многу корисен придонес што може да ви помогне да ги оптимизирате овие понуди што се презентираат секоја година на берзата. И како последица на ова, направете ги вашите лични или семејни средства попрофитабилни.

 • За да ги извршите овие операции со поголем успех, нема да имате избор освен да увезете серија настапи што ќе бидат многу практични во овие посебни поставки. Како на пример, следново што го изложуваме подолу:
 • Треба да проверите дали влезна цена е најоптимално. Бидејќи може да ви биде поисплатливо да купувате по пазарна цена. Тоа е, откако акциите започнаа да тргуваат на пазарите на капитал. Затоа, треба да ја анализирате операцијата многу мирно.
 • Не сите јавни понуди за продажба се способни да бидат претплатени. Само оние што се поповолни за интересите на мали и средни инвеститори. Во оваа смисла, многу е препорачливо да бидете многу селективни при изборот на најпрофитабилно ИПО од сите. Никогаш на неконтролиран начин.
 • Многу е вообичаено овој вид на берзанско работење да има А. потенцијал наопаку многу високо. Нормално под две цифри ако се насочени кон среден рок во нивната трајност. Не треба да брзате премногу да ги продадете позициите што ги отворивте во која било од компаниите што биле предмет на овие јавни понуди.
 • Не заборавајте дека некои од овие јавни понуди за продажба се овозможени под цена што обезбедува важна важност попуст на нејзината вистинска вредност на финансиските пазари. Овие се поинтересни да се претплатите бидејќи ќе бидете во подобра диспозиција да генерирате профит кога ќе ја финализирате операцијата.

Услови на трајност на ИПО

Друг аспект што треба да го процените е на кој рок на траење треба да бидат насочени овие операции со променлив приход. Тие ќе зависат од условите на ИПО, но обично не треба да ги напуштате позициите прерано ако сакате движењето да го направите профитабилно со поголеми гаранции за успех. И пред се со поставување цели што се целосно остварливи. Бидејќи сигурно, порано или подоцна, ќе имате награда за оваа стратегија за инвестиции.

Се разбира, не сите рокови секогаш ќе бидат исти, но вашиот список ќе ви го диктира кога ќе дојде време да се утврдат цените. Не е изненадувачки, овие понуди ви даваат а поголема флексибилност за тоа што треба да направите со купените акции. Бидејќи тие дури можат да ви послужат за да ги имате многу долго ако е потребно. Секогаш во зависност од профилот на мал и среден инвеститор за кој придонесувате. Тоа е фактор на кој треба да сметате од сега па натаму.

Во секој случај, не можете да заборавите дека има сè повеќе инвеститори кои го користат овој систем за да го изградат своето портфолио за инвестиции. Од кој било пристап во работењето на берзата. Ова дури може да биде ваш случај во дванаесет месеци што ги имате пред вас да развиете купување акции преку јавни понуди за продажба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.