Репсол останува под корекција на неговите цени

репсол Несомнено, една од вредностите што предизвикува најголеми очекувања кај малите и средни инвеститори е шпанската нафтена компанија „Репсол“. Тоа покажува секогаш многу активен во формирањето на нивните цени. Над останатите компании наведени во националниот селективен индекс како што е Ibex 35. Меѓу нив, големите банки и компании за електрична енергија кои пренесуваат многу титули на сите трговски сесии. Иако во овој случај, со посебна карактеристика како нејзината силна врска со цената на суровата. До тој степен што тоа е потекло на скоро сите негови движења.

Во секој случај, еволуцијата на акциите на Репсол во моментов се движи под силна загуби во нејзината цена. Како резултат на нагорен тренд кој трае многу месеци и што доведе до надминување на нивоата релевантни како 18 евра по акција. Од ова општо сценарио, не може да се исклучи дека по неодамнешното намалување на неговите цени, наскоро ќе заземе нов нагорен интензитет што ќе го однесе на нивоа близу 17 евра по акција. Вашите најнови стратегии за развој на деловните линии може да се исплатат за прилично кратко време.

Во секој случај, тоа е многу непостојана безбедност на шпанскиот селективен индекс. Каде што има многу разлики помеѓу максималните и минималните цени на истата трговска сесија. Но, дури и покрај оваа важна инциденца таа се зголеми 30% во текот на последните месеци. Значително поголем процент од оној генериран од други котирани компании со некаква важност. Таму каде што ризиците вклучени во нивното работење се поголеми, но со награда која е многу поволна за вашите интереси. Меѓу другите причини, бидејќи неговиот пораст е повертикален отколку во другите вредности.

Репсол се тргува по 15 евра

цена Тековната цена на акциите на националната нафтена компанија е малку над 15 евра. Откако покажа годишна варијација над 17%. Откако во овој период достигнаа максимална цена околу 16 евра. Поради оваа причина, кратењата што ги трпи во моментот се од сите логични гледишта. Во оваа смисла, вие не мора да се плашите за вашите отворени позиции. Сè додека не крши каква било поддршка од посебна важност, нема да мора да стравувате од ништо за вашето портфолио за инвестиции. Иако се амортизира во текот на овие денови или недели.

Репсол, пак, има а 4,8% принос на дивиденда. Не толку висока како во другите вредности на Ibex 35 (телекомуникации, електрична енергија, гасни компании, итн.), Но, ако сакате да ја разгледате оваа алтернатива во акциите на Шпанија. Бидејќи на овој начин, вие сте во позиција да создадете фиксен приход во рамките на варијаблата. Тоа ќе генерира дека секоја година имате фиксен и загарантиран приход. Над профитабилноста што ја нудат банкарските производи во овој момент (депозити на определено време, сметки со високи приходи или дури и програми за штедење). Каде што маргините повисоки од 1% ретко се надминуваат. Како последица на поевтината цена на парите.

Подобрете ги вашите деловни сметки

Друг аспект што не можете да го заборавите од овој момент е дека Репсол има многу солидни резултати. Бидејќи, всушност, шпанската нафтена компанија генерираше во текот на последниот квартал a нето добивка од 1.583 милиони евра во првите девет месеци од годината. Или што е исто, 41,3% повеќе отколку во истиот период од 2016 година, според резултатите доставени до Националната комисија за пазар на хартии од вредност (CNMV). Каде што бруто оперативната добивка изнесуваше 4.715 милиони евра во првите девет месеци од годината, 32,5% повеќе отколку во истиот период од претходната година. Резултати кои, накусо, им се допаднаа на финансиските пазари.

Од друга страна, исто така е значајно што Репсол ги користи цените во цитат за црно злато. Како и добрите очекувања со кои е наведен секторот. Во друга насока, исто така вреди да се спомене дека нејзината помала зависност од другите шпански компании. До тој степен што ужива поголема деловна и финансиска автономија. Нешто што може да ви помогне од сега да покажете подобар сметководител. И тоа ќе ви помогне да го направите вашиот капитал профитабилен со подобри очекувања за ревалоризација.

Цената на барелот во 51 долар

нафта Не помалку важна е цената што црното злато ја поставува на финансиските пазари. Па, во овој поглед, многу е важно да се напомене дека во текот на првите девет месеци од годинава, суровата нафта Брент се тргуваше во просек со 51,8 американски долари за барел. Сепак, во други периоди од годината се случи да биде многу блиску до важните нивоа од 60 американски долари. Нешто што му помага на Репсол да ги гради своите позиции на пазарот на акции.

Како и да е, тоа е во рафинирање, хемиски и низводно, каде што компанијата предводена од Антонио Бруфау најмногу ги надева своите надежи. Не е изненадувачки, имате генератор на готовина во компанијата што може да биде многу корисен за вашите деловни сметки почнувајќи од следната година. Фактор што несомнено може да им даде ново на цените на националната нафтена компанија. Од ова сценарио презентирано од Репсол, воопшто не е исклучено дека може да достигне повисоки нивоа во наредните денови.

Тензиите во Саудиска Арабија

Арабија Политичките настани што се одвиваат во Арапски полуостров секако дека тие се многу важни за безбедноста во областа. Но, тие можат да имаат корист од интересите на Репсол да се искачи на позициите во понудата на неговите цени. Како последица на ескалацијата во вреднувањето на црното злато. Не е изненадувачки, што може да заврши на други земји во овој проблематичен регион во светот. Дури и без да се исклучи дека барел нафта може да достигне цени многу близу 90 американски долари. Нешто што би имало корист од очекувањата на оваа национална репер нафтена компанија.

Тензијата меѓу Иран и монархијата во Ријад е фактор што може да игра во прилог на интересите на шпанската нафтена компанија. Бидејќи може да се создаде тензија во областа што ја движи цената на црното злато на финансиските пазари. Во зависност од интензитетот на овие движења на многу запалива географска табла. Како што се случи во некои моменти од историјата. Не залудно, цена на нафтата над 70 долари за барел може да чини неколку евра во цената на акциите на Репсол. Со она што би биле во позиција да генерирате големи капитални придобивки од вашите инвестиции доколку имате отворени позиции во безбедноста.

Движења во акции

Во секој случај, секогаш имате на располагање низа стратегии за да излезете од инвестирање во оваа енергетска компанија. Бидејќи не можете да заборавите дека нестабилноста на цените е една од најчестите на пазарите на акции. За да избегнете несакани ситуации, многу е препорачливо да следите неколку многу корисни совети во овој момент. Како на пример, следново што ве изложуваме подолу.

 • Надминување на важното отпор од 16 евра дејството треба да означи многу јасно ниво на влез. Барем за тоа како да се изврши операција од не многу економски износ.
 • Ако сакате да заземете позиции во оваа вредност, мора да ги анализирате еволуција на црно злато на пазарите. Да се ​​работи со поголема безбедност и да се избегне некој друг проблем при неговото решавање.
 • Позитивниот аспект за вашите интереси што го споделува Репсол во моментот не се во тренд на опаѓање. Но, напротив, тие се во процес на корекција при проценката.
 • El потенцијал наопаку На среден и долг рок, неговите акции можат да бидат помоќни отколку во другите акции. Иако за ова мора да биде придружено со ескалација на цената на цената на барел нафта.
 • Размислувајќи повеќе ризикува операцијата нема да имате избор освен да ги зголемите мерките на претпазливост. И со влезните нивоа и со примена на налог за ограничување на загубите во материјализацијата на продажбата.
 • Можеби не сте го сфатиле тоа, но Репсол е тоа само национална алтернатива што го имате во овој многу специфичен сектор. Доколку одите на меѓународни пазари, понудата значително ќе се зголеми и дури можете да изберете која е наведената компанија што одговара најдобро на вашите интереси.
 • Ако работите тргнат наопаку, секогаш ќе имате ресурс дека има многу силна поддршка на нивоа близу до 10 евра по акција. Иако многу далеку од сегашните позиции што ќе ве спречат во поголема заштита на досега заземените позиции.
 • Друг од најкорисните совети лежи во фактот дека Репсол е компанија поддржана од интересите на државата. Да се ​​биде многу важен стратешки сектор за Шпанија. Во оваа смисла, треба да имате одредена самодоверба кога вложувате дел од вашиот капитал.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.