Што се даночни засолништа?

даночни рајови Ако постои жешка тема во општеството, тоа не е ништо друго освен даночни раеви. Особено, од гледна точка на оданочување што е оној кој најмногу влијае на даночните обврзници. Бидејќи тоа е пред сè манифестен чин на солидарност и што има минимален дел од општеството како главни протагонисти на оваа акција, колку што е малку неправилно. Бидејќи, од друга страна, не смееме да заборавиме дека не постои единствен даночен рај, туку многу повеќе отколку што мисли националното јавно мислење.

За да се разбере ова сложено даночно прашање, нема ништо подобро од тоа да знаете во целата своја длабочина што е неговото значење. Па, даночните раеви во основа се нација или географска област што се издвојува по својата ограничена или особено по својата низок данок. И дека тие се користат од дел од општеството што сака да види намалени даноци што мораат да ги плаќаат според законот на нивните земји. Доволно е да се запамети дека според различни меѓународни организации во моментов има околу 50 даночни раеви распространети низ целиот свет, дури и во земји кои не се засегнати од самите читатели.

Друго од значењата на даночните раеви што може подобро да се разберат од корисниците е дека тие се територии со даночни закони, но се многу лабави за корисникот. реално плаќање на данок. Каде што дури може да се наметне и како легален престој за физички или правни лица. Со единствена цел да плаќаат помалку даноци, што е на крајот на денот за што станува збор. Ова е една од причините зошто е контроверзно прашање како и неколку други. Бидејќи, покрај тоа, многу пари се во игра во таканаречените даночни раеви. Која е темата за која се дебатира сега. Надвор од други правни размислувања, па дури и од етичка гледна точка.

Даночни раеви: што барате?

Постои едно нешто многу јасно во рамките на овие специјални дестинации и дека она што се следи пред сè е да плаќате помалку пари отколку што треба формализира во својата земја. Што и да е, тоа влијае на сите земји во светот и може да влијае на шпански, американски, јапонски граѓани или која било друга националност. Од ова општо сценарио, постои фактор што мора да го земете во предвид од сега па натаму. Ова е она што се однесува на неказнивоста што може да ја имаат овие неетички практики за кои некои луѓе се одлучуваат во нивната главна желба да заштедат повеќе пари на нивните лични или семејни сметки.

Од друга страна, влијанието врз кое има општи сметки на една земја. До точка да не собираме милиони и милиони евра секоја година. Тоа е реалност што се открива, за жал, секоја година. Не е изненадувачки, тоа е непобитен реалност што може да се види на ден-за-ден. Од ова загрижувачко сценарио што се развиваат во сите земји во светот. Затоа што не е монопол на една земја, туку напротив, апсолутно од сите. Од најбогатите до најмалку развиените низ меѓународната географија.

Кои се овие даночни центри?

оданочување Во тоа време доаѓа темата што ја очекуваат сите читатели и која не е друга од земјите или географските области кои објективно се сметаат за даночни раеви. Па, претходно рече дека тие достигнуваат бројка од 50 дестинации, има некои повпечатливи од другите и дека од сега може да ве изненадат на посебен начин.

Бидејќи всушност, на крајот на 2017 година министрите за економија и финансии на Европската унија наметнаа црна листа на даночни раеви што е составена од 17 земји, меѓу кои се Панама, Тунис, Јужна Кореја, Обединетите Арапски Емирати или Монголија, меѓу некои од најрелевантните. Напротив, Шпанија има своја листа, поригорозна во која ги вклучува и другите земји. Поточно, на списокот има 48 земји и денес добар дел од нив продолжуваат во оваа ситуација. Во секој случај, излегоа Андора, Холандски Антили, Аруба, Бахами, Барбадос, Обединети Арапски Емирати, Јамајка, Малта, Тринидад и Тобаго, Панама, Сан Марино и Сингапур.

Раеви како егзотични дестинации

Во секој случај, еден аспект што е особено впечатлив е тој што се однесува на некои егзотични дестинации кои се сметаат за големи даночни раеви во моментот. Секако, нивните имиња се на усните на сите и не е многу тешко да се знае што Фиџи, Соломонските острови, erseyерси или Островот на Мен се некои од новонастанатите раеви во рамките на оваа комплексна листа на дестинации наменети за затајување данок. Генерално преку мрежата на одредени компании, но која може да ја користат и лица со големо богатство.

Од друга страна, многу е погодно да знаете дека според извештајот изработен од невладината организација Интермон Оксфам покажува дека парите што се пренасочуваат кон овие дестинации се зголемиле во последните години на 24 милијарди евра. Оваа огромна бројка потврдува дека таканаречените даночни раеви всушност придвижуваат скоро третина од светскиот домашен производ (БДП). Пари, тогаш, кои не можат да се користат на крајот за истражување, социјални ресурси, здравство или други области од големо значење за даночните обврзници во секоја од државите погодени од ова фискално зло.

Што нудат овие места?

луксембург Нема сомнение дека овие страници нудат решение за фискалните проблеми на поединци кои имаат поголема куповна моќ на своите лични сметки. Не е изненадувачки што ова е стратегија што се користи за привлекување пари на најмоќните економски во светот. Од ова општо сценарио, даночните раеви несомнено нудат најбезбеден пат за нивните стратегии за даночно планирање. Правилно спроведено преку стратегиите на некои бескрупулозни финансиски советници. До тој степен што ги советуваат своите клиенти да одат во овие делови на земјината топка каде даночното оптоварување е многу помало. Или поточно, е целосно задоволително да ги заштитите вашите финансиски интереси.

Од друга страна, најчеста формула за примена на оваа стратегија се таканаречените оф-шор компании. Колку што дозволуваат формалните барања да се утврдат за многу неколку часа за да се има подобар даночен третман од сега па натаму. И дека тие се оперативни од каде било во светот, вклучително и од Шпанија. Тоа се многу, поточно, прекумерни пари што одат на овие платформи со цел плаќаат многу помалку пари тоа до сега. Во оваа смисла, некои информации во медиумите упатуваат на голема среќа што ја одбрале оваа затајувачка стратегија. Со многу релевантни имиња кои се на усните на сите читатели.

Разлики помеѓу овие земји

Во секој случај, несомнено е дека не сите даночни раеви се исти. Не помалку, бидејќи постојат суштински разлики меѓу нив. До тој степен што тие се натпреваруваат за да привлечат добар дел од големото капитал од целиот свет. Каде што некои дестинации специјализирани за оданочување на деловните активности се истакнуваат по нивната посебна важност, како што се Jерси, Панама или Либерија. Додека напротив, има и други кои даваат модели наречени мешани и чиј главен извор на референца е остров како што е Кајман. Иако, се разбира, списокот може да биде многу долг и нешто здодевен читател поради неговата должина.

Ниту, банкарските раеви можат да бидат заборавени, како во специфичните случаи на Луксембург или Швајцарија, кои се наменети за различни типови деловни активности или групи на луѓе. Дури и ако е од места што се во рамките на Европската унија, и покрај поплаката од различни социјални агенти. Од друга страна, тоа се етички осудени, иако добар дел од неговото работење и трансакции се легални уште од самиот почеток. Во она што стана една од најголемите дебати во последните години. Тоа го должам на лошата репутација што ја имаат даночните раеви во моментов.

Што е со шпанските компании?

ibex Конечно, еден од аспектите што најмногу ги интересира шпанските даночни обврзници е ефектот што го има врз компаниите котирани на пазарите на акции. Па, во оваа смисла, и според Опсерваторијата за одговорност на компаниите, 86% од 35 најголеми шпански компании, кои се наведени во националниот селективен индекс, Ibex 35, тие имаат некаков вид подружница во даночните раеви. Нешто што тие го извршуваат од нивните деловни стратегии и тоа е факт што им е достапен на сите даночни обврзници, иако со одбивање на многу од нив. Во секој случај, даночните раеви се една од најжешките теми на усните на поголемиот дел од општеството. Надвор од друга серија на социјални размислувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.