Што е хипотека

што е хипотека

Еден од банкарските производи најпознат за сите е оној на хипотекаНа Тоа е форма на финансирање поврзано со имот што се карактеризира со аванс на сума пари, која подоцна треба периодично да се отплаќа со камата.

Но, што е навистина хипотека? Какви карактеристики има? Дали има многу видови? Од сите овие прашања, и многу повеќе, е она за што зборуваме понатаму.

Што е хипотека

Според Банката на Шпанија, хипотеката е:

„Кредит чие плаќање е загарантирано со вредноста на имотот“.

Од своја страна, РАЕ (Кралската шпанска академија) го дефинира како:

„Вистинско право што оданочува материјални добра, подложувајќи ги на одговорност за исполнување на паричната обврска“.

Поедноставно кажано, хипотеката е а Договор помеѓу заемодавач (кој обично е банка) и корисник во кој заемодавачот има право да го чува даночното средство што ги гарантира парите што ви ги позајмуваат.

На пример, замислете дека сакате да купите куќа, но немате доволно пари да платите за с. Така, одете кај заемодавател или банка што се согласува да ви ги даде тие пари во замена за гаранција (или хипотека) на куќата што ќе ја купите. За возврат, ќе мора да ги вратите парите што ви ги позајмил плус камата во одреден временски период. Ако не, тој договор го овластува заемодавецот да го чува вашиот дом.

Можеме да кажеме дека хипотеката е гарантно право, бидејќи гарантира дека должникот ќе плати и, во спротивно, доверителот ќе има недвижен имот што ги гарантира парите што му ги платил на тој должник.

Домашен заем наспроти хипотека

Домашен заем наспроти хипотека

Овие термини често се сметаат за исти, односно се однесуваат на истото. А сепак, вистината е дека тоа не е така. Од една страна, хипотеката е безбедносно право во кое дејствуваат должник и доверител. Но, од друга страна, хипотекарен заем се парите што банката или банкарскиот субјект му ги позајмува на купувачот за да може да го врати дома.

Со други зборови, додека хипотекарниот заем е оној што го дава банка или банкарски субјектВо случај на хипотека, доверителот не е банка, туку лице. Оваа хипотека мора да биде регистрирана во Имотен регистар бидејќи, ако не е направено, нема да има вредност ниту би можело да се бара исплата на износите.

Елементи што сочинуваат хипотека

Елементи што сочинуваат хипотека

Кога зборувате за хипотеки, мора да земете предвид одредени елементи што се дел од овој концепт. Се:

 • КапиталНа Тоа е сума на пари што се бара од доверителот и која мора да се врати преку рати или периодични плаќања.
 • Интерес Тоа е дополнителен процент што мора да се плати за да се добие потребната сума на пари. Ова може да биде од различни видови.
 • Термин. Времето кога треба да ги вратите парите што сте ги позајмиле на должникот заедно со каматата.
 • ХипотекаНа Тоа е гаранција за плаќање што му овозможува на лицето или банката што ги позајмува парите да има право на имотот на недвижниот имот ако има неисполнување на обврските.

Видови хипотеки

Хипотека може да биде од различни видови. И таму е различни класификации кои ни нудат различни терминологии. Така, најчестите се:

Според каматната стапка:

 • Хипотеки со фиксна стапка. Се карактеризира затоа што каматата што мора да се плати покрај парите што ви ги позајмува нема да се промени во текот на целото време кога е договорено да се врати износот.
 • Хипотеки со променлива стапка. За разлика од претходните, тука има варијација на каматната стапка, која може да биде поголема или помала.
 • Мешани хипотеки. Тие се оние што ги комбинираат двата вида на интерес, односно фиксни и променливи. На овој начин, едниот дел од каматата е фиксен, додека другиот дел ќе има варијација според референца што обично е Еурибор.

Според видот на надоместокот:

 • Постојана такса. Тоа е најчестата хипотека бидејќи она што треба да го плаќате месечно останува константно, без да се менува оваа месечна исплата.
 • Оклопна такса. Тоа е месечна исплата што, иако ја одржува фиксната такса, она што се менува е терминот. На пример, ако се зголеми интересот, терминот се зголемува; и обратно.
 • Конечна такса. Во овој случај, конечната рата е повисока од вообичаените бидејќи има процент од долгот (приближно 30%) што секогаш се плаќа на крајот.
 • Само интерес. Тие се карактеризираат бидејќи хипотеката не е амортизиран капитал, туку се плаќа само камата.
 • Зголемување на уделот. За разлика од првиот, во овој случај надоместокот се зголемува годишно. На овој начин, почнувате да плаќате малку, а потоа одите нагоре.

Според клиентот:

 • Младинска хипотека. За лица под 30-35 години.
 • Хипотека за нерезиденти. Тоа се оние чиј втор престој е во странство. Со други зборови, клиентот не живее во Шпанија преку целата година.
 • За групи. Постојат различни видови, од државни службеници, големи компании ...

Според видот на имотот:

 • Хипотека за банкарски катови.
 • За јавни или приватни VPO. Се повикуваме на официјално заштитено домување.
 • За урбани и рустикални добра.
 • За земја.
 • Со цел да се стекне со првиот дом.
 • За финансирање на втор престој.

Според неговата природа:

 • Суброграција на заем за инвеститорот. Тоа значи дека се претпоставува хипотекарен заем од финансиска институција.
 • Суброгирање на доверителска страна. Кога има подобрување на условите на хипотеката.
 • Обединување. Кога долговите се групираат во еден единствен за да можат да ги платат со поголеми предности.
 • Обратна хипотека. Се фокусира на постарите лица на таков начин што ја ставаат под хипотека куќата во замена за примање месечен приход.
 • Валутна и мултивалутна хипотека. Воопшто не се препорачува затоа што, на долг рок, се должат с and повеќе пари.

Барања за барање хипотека

Барања за барање хипотека

Во зависност од компанијата или банката, барањата за хипотека се менуваат, бидејќи секој бара да исполни неколку работи. Но, генерално, она што тие ќе го побараат ќе биде:

 • Дека имате заштеди за покривање на најмалку 30% од куќата.
 • Дека имате приход за да можете да ги платите таксите.
 • Имајте стабилна работа.
 • Нема лоша историја на кредити, заеми и хипотеки.
 • Обезбедете препораки (ова не е задолжително, некои ги бараат, а други не).

Ако ги исполнувате сите услови, можете да го побарате. За да го направите ова, најдобро е да отидете во банка или компании кои се посветени да нудат хипотека на клиенти на кои им се потребни.

Дали сега ви е појасно што е хипотека?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.