Што е стагфлација?

стагфлацијаСе разбира, стагфлацијата е една од економски термини кои станаа порелевантни во последниве години од многу лесно разбирливи причини. Но, дали навистина знаете што значи овој збор што се чини дека е многу комплициран? За да не се сомневате отсега, треба да знаете дека стагфлацијата не е ништо повеќе и ништо помалку од економската состојба на земјата која се карактеризира со економска стагнација додека растот на цените и платите опстојува. Како што можете да предвидите, тоа е сценарио што се чувствува во Шпанија од време на време, без да се оди понатаму.

Стагфлацијата е едно од најлошите сценарија, не само за економијата воопшто, туку исто така вклучува и пазари на акции. Бидејќи обично има штетни ефекти и на едните и на другите, како што ќе видите преку овој напис. Нешто што мора да се земе предвид е дека стагфлацијата не е инфлација и покрај сличностите меѓу двата збора, не многу раце. Тоа е нешто поразлично и од одредена гледна точка многу покомплексно и опасно. Не залудно, добар дел од економски политики во светот се направени да ја генерираат оваа деликатна ситуација.

Со други зборови, стагфлацијата е еквивалентно на зголемувањето на цените со значителен економски пад. Сигурно со овие зборови многу подобро ќе разберете од што се состои овој поим. Иако можеби се уште не сте го чуле. Но, треба да знаете дека ќе ви биде многу важно да управувате со вашите лични средства или дури и да ги развивате своите инвестиции. И во однос на отворени позиции на берзата како да ги затворите. Во зависност од интензитетот на стагфлацијата, доколку се појави во економијата на една земја.

Стагфлација: нејзините опасности

работа Ова ниво во економијата не е најдобрата вест за интересите на една земја, што и да е. Од повеќе причини, но пред се многу лесно разбирливи. Не мора да бидете голем експерт во економијата. Се разбира не. Бидејќи стагфлацијата е голема опасност за граѓаните на која било земја. Од една страна, затоа што тие ги осиромашуваат работниците и дека цената на нивните пари вреди сè помалку. Не залудно, зголемувањето на трошоците за живот ги става во многу покомпромитирана ситуација секој пат. Со ризици што не можат да претпостават одредени плаќања што ги имаат во нивниот живот.

И од друга страна, кога економијата на една земја не расте, се отвораат низа ризици врз самите граѓани. Тоа е, како што економијата расте помалку работните места се помалку и како последица на овој тренд, потрошувачката постепено се намалува. Со која економијата е потопена во се повеќе негативна јамка. До тој степен што може да создаде навистина експлозивна ситуација и тоа може да се рефлектира во она што се случи во светот во текот на минатиот век, кога се разви големата депресија. Нешто што е најлошо од можните сценарија што може да потекнува од појавата на стагфлација.

Дали е лесно да се појави?

И покрај тоа што многу граѓани можат да мислат, стагфлацијата не е не е малку веројатно сценарио во една земја. Треба да се запомни дека тоа се случи во Шпанија во првите години од економската криза, околу 2012 и 2013 година. Каде што шпанското општество мораше да ги трпи сите свои последици во форма на невработеност, поскап живот и недостаток на парични ресурси за социјална проекти. Накратко, тоа е многу непожелно сценарио од која било гледна точка и од перспектива на сите економски струи. И од либералите и од повеќето интервенционисти. Бидејќи единственото решение е да се излезе од стагфлацијата во однос на другите аспекти на економијата. Затоа што е на крајот од денот.

Друг од најрелевантните аспекти на стагфлацијата е нејзиниот искривувачки елемент, не само во она што е национална економија. Наместо тоа, таа исто така влијае на политиката со појава на нови сили кои можат да предизвикаат пазарите на акции да се повлечат надолу, па дури и со голем интензитет, како што се случи во овие многу посебни сценарија. До тој степен што можат да се појават ситуации од голем исклучок и да завршат на штета на секојдневниот живот на граѓаните. Ова е факт што станува очигледен кога ќе се појави страшната стагфлација.

Последици од стагфлацијата

ефекти Сега ќе биде потребно да се провери кои се најштетните ефекти што ги предизвикува ова економско движење. Бидејќи тие се многу од разновидна природа, како што можете да видите од овој прецизен момент преку овој интересен напис. Бидејќи, всушност, може да се појават следниве ситуации што ве изложуваме подолу.

 • Како прво, има елемент исто толку релевантен како и тој што произлегува од ситуацијата со вработувањето. Во оваа смисла, стагфлацијата генерира a зголемување на цената кај сите добра, главно произлезени од потрошувачката.
 • El невработеноста се зголемува на сите нивоа како последица на понискиот пораст на компаниите. До достигнување на највисоките нивоа во овој економски параметар од прва големина.
 • Пазарите на акции исто така се погодени од ова движење бидејќи е многу склоно кон генерираат нестабилност и недостаток на доверба на пазарите. Сето ова се претвора во значителни падови на берзата и последователна амортизација на цената на хартиите од вредност.
 • Донесувањето одлуки, и од владите и од самите компании, стануваат многу посложена Тоа досега. Во однос на мерките што треба да ги преземат како точен момент за нивна примена. Со ризици од дури влошување на економското сценарио.
 • Штедачот гледа колку малку по малку вашите пари вредат помалку и имате повеќе проблеми правилно да ги заработите. Имате прекумерни сомневања за тоа каде треба да го поставите за да добиете повеќе или помалку прифатена каматна стапка.

Предности на стагфлацијата

И покрај тоа што некој може да помисли, стагфлацијата носи и позитивни аспекти на нејзиниот развој. Не е дека тие се многу, но барем може да има некоја друга корист при формирањето на овој економски параметар. Еден од овие случаи е претставен со а Даночен систем што е обично повеќе добронамерно, иако оваа ситуација не се јавува секогаш. Особено, да ги стимулира компаниите за да можат да имаат подобри резултати во сметководствените сметки. Од друга страна, намалувањето на данокот е уште еден елемент што се појавува во ова сценарио. Тоа е, ќе имате многу поповолен третман отколку да нема стагфлација.

Во секој случај, неговиот изглед никогаш не се препорачува, далеку од тоа, бидејќи недостатоците се многу повеќе од придобивките. Од која било гледна точка и во однос на компаниите и на самите граѓани, кои се повредени во нивните интереси од првиот момент. Ова е нешто што на сите економисти им е многу јасно и поради оваа причина сите нивни стратегии и политики ја имаат како главна причина што страшната стагнација не пристигнува. Затоа што ако А. висока инфлација тоа е навистина опасно, секако дека стагфлацијата ќе биде многу поопасна.

Карактеристики на ова движење

dinero Друг од најрелевантните аспекти што мора да се земат предвид отсега натаму за да се знае што е стагфлацијата се оние точки што ја дефинираат и секако со многу разновидна и разновидна природа. Овие, според тоа, се некои од нив:

 1. Опасноста дека економијата не може да расте, туку напротив цените на стоките и на сè воопшто ако растат. Понекогаш под голем и опасен интензитет.
 2. La изобличување на финансиските пазари е јасно и во оваа смисла малите и средни инвеститори се најпогодени од ова сценарио што се создава.
 3. Недвосмислено води до осиромашување, и на нацијата и на населението. Еден од најголемите ризици што произлегуваат од неговиот изглед и над другите економски варијабли.
 4. Друг од неговите најстрашни ефекти е што овој процес е придружен со а девалвација во оние активности во кои се троши девизи. Со последователното одложување на економската активност.

Не може да се заборави дека комбинацијата на инфлација и падот на економијата го има главниот ефект на економската рецесија. Поради оваа причина, вечната борба против стагфлацијата не е изненадувачка. Во многу наврати, без оглед на трошоците, бидејќи ќе треба да се направат големи жртви од населението погодено од овој економски термин. До точка да се каже дека тоа е едно од најлошите сценарија што може да се инсталира во економијата на една земја, бидејќи нејзините последици сигурно нема да бидат многу позитивни, како што предупредивте во овој напис. Вашата контрола е повеќе од кога и да е неопходна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.