Што е тоа Сикав?

сикав Кога се повикуваме на sicav, не насочуваме пред сè кон модел на инвестиција. Во многу случаи поврзани со лица со поголема куповна моќ и кои ги користат овие алатки за инвестирање заработат вашите заштеди многу поефикасно и со низа предности за вашите лични интереси. Бидејќи всушност, таканаречениот sicav не е производ за ниту еден граѓанин, како што ќе видите отсега. Оттука и полемиката со овие модели, бидејќи тие не уживаат прекумерна популарност кај малите и средни инвеститори поради нивните посебни карактеристики.

Но, време е да знаете што е всушност сикав. Па, тоа е фундаментално еден вид институција за колективни инвестиции од корпоративна природа, чија ексклузивна цел е собирање средства, средства или права на јавноста за управување со нив и инвестирајте ги во стоки, права, хартии од вредност или други инструменти, финансиски или не. Тоа одговара на кратенката за компаниите со инвестиции во променлив капитал.

Сепак, полемиката што ја започнаа овие финансиски производи е токму заради нивното оданочување. Или да го кажам тоа со подобро разбирање заради ниското оданочување. До тој степен што во многу случаи, добар дел од корисниците се прашуваат дали овие модели на инвестиции се навистина легални или се усогласат со прописите инвестиции во Шпанија. Не е изненадувачки што СИЦАВ секогаш се поврзуваат со милионери, претприемачи и луѓе со голема куповна моќ воопшто.

Оданочување на сицав

стапки Кога зборувате за овој финансиски производ, вашата прва врска е секогаш од даночна гледна точка. Бидејќи всушност, извршените операции тие плаќаат само 1% во данок на добивка. Ова е една од главните разлики во однос на оние направени од мали и средни инвеститори кои, напротив, плаќаат даноци на добиената капитална добивка. Преку кој било инструмент за инвестиции: дивиденда, купување и продажба на акции на акции на берза или други воопшто. Со забележителна разлика помеѓу она што треба да го платите помеѓу еден или друг формат на инвестиции.

Од ова сценарио, секогаш е пожелно да ги претплатите компаниите за инвестирање во променлив капитал. Но, се разбира, ова е многу тешко за просечните корисници. Меѓу другите причини затоа што тие имаат многу тешки и рестриктивни услови. Значи, крајниот резултат е дека нема да можете да ја договорите оваа класа производи наменети за инвестирање. Во секој случај, ќе ви биде погодно да знаете што барања што ќе ти наметне за учесник во овие толку елитистички фондови.

Барања на овој финансиски производ

 • Компанија со овие карактеристики мора да одговара на низа барања, кои се следниве:
 • Оваа класа на компании мора да биде формирана од најмалку сто акционери што е она што на крајот одредува дека тоа е сивак.
 • Потребен ви е придонес во форма на минимален капитал почетни 2.4 милиони евра.
 • Многу важен детал за неговата резолуција е тоа што мора да биде надгледуван и контролиран од Национална берзанска комисија (CNMV).
 • Инвестициите направени преку овој необичен модел на инвестиции ќе бидат обвинети за Данок на корпорација од 1%.
 • Иако по официјализирање на трансакцијата, тогаш таа ќе се оданочи како поврат на подвижниот капитал помеѓу 21% и 27%. Тоа е, исто како и купувањето и продажбата на акции на берза и воопшто други финансиски производи.

Предности на сивац

Ако во следните неколку дена ќе влезете во компанија за инвестиции во променлив капитал, треба да ги знаете сите придобивки од оваа акција. Се разбира, тие се повеќе отколку што можете да замислите од самиот почеток и не се ограничени само на ниско оданочување.

 • Тие нудат оданочување во Шпанија, т.е. 1% наместо 30% на нормалниот данок на корпорација.
 • Е ви овозможи да извршите а поисцрпна контрола на инвестициите бидејќи во оваа смисла е многу сличен на традиционалните инвестициски фондови.
 • Друга од неговите придобивки е тоа што можете да се повлечете и пренесете одредени износи на пари, без никаков вид на провизии или други трошоци во неговото управување.
 • Голема новина во однос на другите модели на управување е тоа што ќе бидете во позиција да зголемување или намалување на вашите инвестиции.

Можете ли да инвестирате во овие компании?

компании Прашањето што ќе си го поставите во моментот е дали можете да влезете да го инвестирате расположливиот капитал во некоја од овие компании. Па, ако е навистина точно дека станува збор за инвестиција за големи богатства, немате затворена врата. Бидејќи можностите се отворени така што приватни инвеститори како вас исто така можат да влезат за да учествуваат во некоја од овие компании. Како? Па, преку друг механизам, како што е купување акции на СИЦАВ во Алтернативна берза (МАБ).

Тоа е начин за да можете да се одлучите за оваа нова алтернатива во инвестициите од нешто поскромен пристап или ако сакате со тоа големи ограничувања што се однесува до вашиот резултат. Да ви дадам идеја за тоа каква би била оваа инвестиција, би било многу слично на тоа како често правите со заеднички фондови. Со речиси никаква разлика во однос на резултатите од инвестициите. До тој степен што некои менаџери пласираат некои од своите средства под овие трговски константи. Со единствено барање да се чека да се достигне бројката од сто учесници.

Ако овој услов не е исполнет, нема да можете да ги претплатите акциите сè додека ги опфаќа сите инвеститори што ги бараат овие специјални инвестициски фондови. Надвор од оваа карактеристика, тие се наведени како и секој друг фонд, во зависност од портфолиото на кое се засноваат. Со сите видови на финансиски средства, од оние од акции до фиксни приходи. Без да заборавиме на кое било време алтернативните или барем нетрадиционалните компоненти. Во оваа смисла, нема значителни разлики во однос на поконвенционалните инвестициски фондови. Да се ​​биде еден од форматите што можете да ги ангажирате неколку години и чиј тренд очигледно се зголемува поради неговата голема побарувачка.

Тие не се само за богатите

Традиционално, овој финансиски производ секогаш бил поврзан со големи среќа. Многу е вообичаено овие луѓе да ги вложиле своите заштеди и лични средства во таканаречените компании за инвестирање во променлив капитал. Но, овој тренд значително се промени во последните години. До тој степен што вие самите сте во позиција во моментот да работите со оваа класа на алатки за инвестирање. Не залудно, иако добар дел од овие производи се контролирани од луѓе со најголема куповна моќ во светот, некои сакаат Торенова или Белвер Работи скоро како инвестициски фонд. И во позитивно и во негативно. До точка на решавање како некои од најпопуларните производи што отсега ќе можете да ги најдете во Шпанија.

Сепак, постојат некои мали разлики што треба да ги земете предвид во однос на нивните модели на управување. Од една страна, во Сикав инвеститорите се конституираат како акционери на самата компанија. Како последица на оваа правна фигура, тие имаат право на глас на состаноците и затоа многу релевантна моќ за донесување одлуки. Нешто што не се случува ако ги претплатите средствата што се прилагодени на овие карактеристики. Од друга страна, во фондови слични на компаниите за инвестирање во променлив капитал, методот на внесување е различен. Тоа е, вие го формализирате учеството кога можете, а не кога сакате.

Профили на ризик на овие формати

ризици Компаниите со варијабилни инвестиции во капитал можат да одржуваат профил на висок ризик во зависност од составот на нивното портфолио. Главно затоа што тоа ќе зависи од изложеноста на пазарите на акции. Со флексибилна одлика што може да око помеѓу 35% и 80% на портфолиото за инвестиции. За да се ублажи овој ефект, овој дел од портфолиото може да се минимизира преку доминација на фиксниот приход. Со пропорција што може да достигне до 80% од изложеноста. На овој начин, ризиците ќе бидат повеќе нијансирани отколку во претходниот пример.

Sicavs може да се прилагоди на профилот на секој инвеститор. Не постои единствен и непренослив модел заснован врз реалните потреби што ги имаат овие луѓе. Мислам, имаш многу модели за избор за да можете поефикасно да го искористите семејството и личните средства. Во оваа смисла, исто како и со друг инвестициски фонд или други финансиски производи. Не е изненадувачки што една од главните разлики помеѓу двата модели на управување лежи во основа во нивниот даночен фактор.

Од друга страна, компаниите со инвестиции во променлив капитал можат да одржуваат други сосема различни модели на инвестиции. На пример, обврзници поврзани со инфлација, новите фиксни приходи во какви било валути, па дури и во некои случаи во поретки финансиски средства како што се заеми или дури т.н. висок принос. Со други зборови, имате многу алтернативи за да ги инвестирате вашите заштеди во вакви финансиски производи. Со поголема флексибилност во вашето секојдневно управување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.