Што е SWAP?

трампа SWAP е акроним за договор што сè уште е малку познат од одредени агенти во светот на парите. Поточно, тоа се однесува на финансиски договор помеѓу две страни кои се согласуваат да разменат парични текови фјучерси според претходно утврдена формула. Тоа е нешто сложен производ и на кој голем дел од корисниците кои работат на финансиските пазари не се навикнати да работат. Една од неговите најрелевантни карактеристики е дека SWAP може да се изврши за размена на текови во други меѓународни валути. Во овој случај, мора да наведете кои се двете валути, а исто така и нивната последователна пресметка.

Еден од најважните аспекти на овој финансиски договор е дека за почеток мора да има економска вредност. Ваш предуслов е правилно да го разберете бидејќи ќе биде одлучувачко да се влезе или излезе од него, под услов обврски од двете страни на овој монетарен процес. Од ова општо сценарио, овој многу посебен договор за кој зборуваме се карактеризира како фундаментален затоа што е дериват.

Навистина, во основа SWAP е финансиски дериват во кои идните размени се поврзани со каматните стапки. Токму во овој дел може да ги направите операциите профитабилни и да добиете профит во отворени движења, иако на многу покомплексен начин отколку преку повеќе традиционални финансиски производи. Не е изненадувачки што ваквите договори меѓу две страни се наменети за многу специфичен кориснички профил и секако не се сите чувствителни на овој многу посебен начин на работење.

SWAP: кои се неговите цели?

dinero Како прво, треба да имате предвид дека овие финансиски договори имаат основни цели и дека тие ќе бидат оние кои најдобро ќе објаснат како тие работат. Дали сакате да ги познавате за подобро да ја разберете нивната структура? Па, едно од нив е тоа ги минимизира осцилациите на каматните стапки. Ова во пракса значи дека ризикувате помалку да претпоставите интереси што се злоупотребливи или барем јасно експанзивни. Од оваа гледна точка, тоа е многу корисен производ за вашите деловни интереси, па дури и од перспектива на инвестиции.

Друг аспект за кој SWAP се истакнува е затоа што неговата примена значително ги намалува кредитните ризици. Ова е нешто што ќе ви се случи со одредена фреквенција со линиите за финансирање што сте ги договориле досега. Па, ова не ви се случува со овој финансиски дериват или барем со ист интензитет. Затоа што, исто така, имплицира дека во операциите што ги развивате досега ризици за ликвидност тие ќе бидат значително помалку. Не е изненадувачки, многу е тешко да немате парична поддршка. Затоа, додадена вредност на таканаречените SWAP е што тие ќе создадат поголема безбедност за вас во секоја од извршените операции.

Класи на финансиски деривати

Ако овие специјални финансиски производи се карактеризираат со нешто, тоа е затоа што тие се пофлексибилни од другите. Што навистина значи ова? Па, нешто едноставно како што имате неколку модели за работа од сега па натаму. Вие не се соочувате со херметички и хомоген модел кој е ограничен само на една цел. Ако не, напротив, ќе најдете неколку видови на овие многу специјални производи, како што ќе можете да видите подолу. Не залудно, има уште многу апликации од кои можете да замислите од почеток.

Се разбира, најчестиот SWAP од сите е оној поврзан со каматна стапка. До точка што многу пати кога и да зборуваме за овој дериват се повикуваме на ова финансиско средство. Од ова општо сценарио, нема сомнение дека тековните текови се разменуваат, во иста валута и на датуми договорени од страните. Ова е нејзината главна разлика во однос на другите врски што ќе ги видите подолу. Иако сите се во рамките на договорот што го претставува овој финансиски дериват во овој момент.

Размени на стоки

злато Тоа е уште еден модел кој станува се поголема важност и кој исто така го исполнува своето оригинално име како што е размена на стоки. Во овој конкретен случај, неговото работење е прилично слично на каматната стапка за која зборувавме порано. Иако тие се низа благодарници што го карактеризираат овој нов финансиски договор. За да ги разберете малку подобро, ќе ви кажеме дека оваа трансакција е размена на пари заснована на цената на златото. Точно е дека споменавме жолт метал, но тој може да биде друга суровина. На пример, сребро, масло, платина или кое било друго финансиско средство од овие многу посебни карактеристики.

Од друга страна, не можете да заборавите дека размените на стоки ја следат истата структура како и во претходниот модел. Тоа е, тој е одговорен за компензација на разликите во променлива цена (пазар) и утврдена цена (фиксна) во договорот. Ова е суптилен диференцијал што го прави овој финансиски производ непогрешлив. Иако е исто така многу точно дека е многу сложено да се работи со него. Особено ако немате соодветна обука за да обезбедите правилно работење. Бидејќи секоја погрешна пресметка може да направи да изгубите многу пари од сега па натаму. Не заборавајте од сега па натаму, ако не сакате да го направите чудното изненадување во вашиот живот.

Размени на берзански индекс

Се разбира, се соочуваме со еден од најиновативните договори од сите, поради импликациите врз инвестициите што ги има. Бидејќи навистина, ако овие иновативни производи се карактеризираат со нешто, тоа е затоа што тие ви овозможуваат да ги размените, на ист начин како и другите размени споменати погоре, перформансите на пазарот на пари за перформансите на берзата. На овој начин, перформанси на акциите се однесува на варијабли како разновидни и важни како збирот на добиените дивиденди или капиталните добивки, меѓу некои од најрелевантните.

Во секој случај, немојте да мислите дека се соочувате со повеќе или помалку традиционален модел, бидејќи навистина не е така. Наместо тоа, тоа е многу покомплексен договор отколку тоа може да создаде повеќе од еден проблем за вас ако не сте навикнати да работите со ваков вид иновативни финансиски производи. Не е изненадувачки, секој неуспех може да предизвика да оставите многу евра на патот отсега натаму. Во секој случај, тоа не е исто како купување и продавање акции на берза. Нема никаква врска со тоа бидејќи тие тргнуваат од тотално спротивна реалност.

Тоа е многу сложен производ

Во секој случај, ние гледаме суштински различен финансиски производ. Таму каде што нема сомнеж дека е наменето да се направат големи инвестиции. Ако сте мал и среден инвеститор, подобро е да заборавите на овој модел затоа што никогаш нема да го вработите поради неговите посебни карактеристики. Од оваа општа перспектива, се користи во сите случаи како да е осигурување против зголемувањето на каматните стапки. Така што на овој начин, клиентот може да се заштити финансиски од можни промени што можат да се појават во иднина и кои можат да влијаат на нивните инвестиции.

Во оваа смисла, она што го прави оваа класа на финансиски деривати е ве заштити, но треба да го примените правилно и секогаш за големи суми на капитал. Тоа не се прави за мали заштеди, како што се случува кај депозити на определено време, банкарски задолжница, па дури и кај повеќето производи засновани на пазари на акции. Не е изненадувачки, нејзината главна особеност се заснова на фактот дека нејзината цена произлегува од вредноста на друго средство што може да биде обврзници, валути, кредитен ризик или каматни стапки што се нарекуваат основни. Ова е приближно неговиот најрелевантен придонес во инвестицискиот сектор.

Точни информации за производот

брошури Конечно, не можете да заборавите дека финансиските институции мора правилно да го пријават овој производ. Бидејќи информирањето не е доволно и да ги обезбедиме потребните брошури, услугата на субјектот мора да оди понатаму. До тој степен што станува збор за производ кој не е чувствителен на сите инвеститори. Не многу помалку и поради оваа причина тие мораат многу експлицитно да ве предупредат за да не паднете во сериозна грешка за која ќе жалите неколку дена по вработувањето. Не е изненадувачки што зборуваме за финансиски производ со многу латентни ризици и кој е многу тежок за ракување, без оглед на неговиот модалитет.

Од друга страна, правните спорови исто така можат да се појават како резултат на лошите банкарски практики при неговата примена. До степен до кој некои од засегнатите бараат ништовност на договорот заради недостаток на согласноста. Како што се случи последниве години и тоа ги натера да бидат многу повнимателни при вработувањето. Бидејќи на крајот на денот, тоа имаше перверзни ефекти врз интересите на овие луѓе. Затоа што тие не беа финансиски производ наменет за нив. Затоа, претпазливоста треба да биде главниот заеднички именител на вашите постапки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.