Што е аванс на плата и како работи?

побарајте аванс за плата

Предност на плата или аванс на плата е право на вработен што е вклучено во Статутот на работниците, во членот број 29, каде се споменува дека „работникот и со негово овластување, неговите законски застапници, ќе имаат право да примат, без пристигнување на денот определен за плаќање, на сметка за веќе завршената работа “.

Оваа постоечка опција за работниците предвидува и колективни договори како дел од нивните статути што треба да се спроведат; Првото нешто што треба да се разгледа е дека оваа опција не значи дека работникот има право да бара да им бидат исплатени за следните шест месеци работа, но дека ова опцијата го разгледува само барањето за износот што одговара на последниот работен период а тоа сè уште не е обвинето. Покрај тоа, треба да се забележи дека не може да надмине еквивалент на 90% од заработената плата до моментот на поднесување на барањето.

Со цел подобро да го разбереме ова, ќе ставиме пример во кој работник кој има месечна плата од околу 1000 евра, го прави барањето за аванс на плата На десеттиот ден од месецот, според она што беше претходно кажано, работникот има право да побара најмногу 90% од износот што му одговара до тој ден, во овој случај, тој е еквивалентен на околу 299 евра.

ова аванс на сметка, според законот, тој секогаш се одзема од платниот список што одговара на следниот месец на што е направено ефективно; Понатаму, овој аванс на плата не може да се бара редовно, бидејќи оваа состојба претставува исклучок од општиот режим во врска со времето на порамнување на платата, што е законски поддржано. Ова се должи на фактот дека оваа состојба претпоставува корекција на државната каса на компанијата.

Сепак, она што е објаснето погоре е најстрогиот случај што може да се најде, бидејќи во пракса Колективните договори според кои се регулираат аванси во секоја компанија или во секој сектор се пофлексибилни. На овој начин има некои компании кои дозволуваат други видови авансиЕден случај се однесува на платите што сè уште не се заработени и за идните работни места што сè уште не се извршени, во овие случаи регулативата обично гласи: „во кој не само што е напреднат датумот на исплата на платата, туку истото пресметување на правото“.

Прописите што ги имаат овие договори се обично случаи на примена, обично поврзани со Вонредни трошоци или итни и оправдани потреби на апликантот, Некои аспекти од историјата, исто така, обично интервенираат, како што се годините на работа на компанијата или позицијата што ја зазема апликантот.

Прописите што постојат поради пактите генерирани помеѓу компанијата и работникот, исто така, се важни фактори од тогаш законски нема што да спречи барање на поголема сума како аванс и договорете се како да го одземете или да го вратите, сепак, ова всушност може да изгледа повеќе како заем отколку аванс.

Заеми на работници

заем за плата

Разгледаат некои други конвенции заеми на работници. Некои други договори не ги разгледуваат и нивното одобрување зависи повеќе од политиката на компанијата и за нив ќе се преговара поединечно.

Овие заеми всушност се многу слични на заеднички кредит и нејзината главна разлика со авансот на плата е дека во овие прилики парите што му се даваат на работникот мора да бидат вратени, со или без камата. Тоа е во овие случаи кога компанијата дејствува како финансиски субјект, кој со целта на гарантирање на враќање на парите поставува услови како што се крајниот рок за враќање, износот што треба да се плати, меѓу другите

Компанијата е исто така онаа која утврдува дека работникот ги исполнува сите барања, тогаш работникот мора да пополни формулар што обично ќе го достави одделот за човечки ресурси и на тој начин да може да го направи формалното барање. После и двајцата компанијата и работникот го потпишуваат договорот за заем.

Сметководственото управување со овие заеми е малку посложено, бидејќи компаниите не се 100% финансиски субјект. Во повеќето случаи компанијата поставува помал интерес отколку што обично се среќава на пазарот; Токму поради ова, финансискиот субјект смета дека разликата ја зема предвид перформансите за работникот. Затоа, оваа разлика мора да биде декларирана во соодветната даночна пријава.

Размислувања за барање аванс на плата

аванс на плата

Најверојатно, некогаш сте размислувале барајќи аванс за плата со цел да се соочиме со трошок што го надминува планираното или предвиденото. И, ова е нормално денес, бидејќи ако се земе предвид затегнатоста на економијата на секоја личност предизвикана од кризата, многу работници одлучуваат да донесат одлука за барање аванс или аванс на нивната плата од компанијата. На одреден начин, може да се каже дека станува збор за заем направен од компанијата во која гаранцијата за исплата е иста работа на работникот. И иако тоа е добар начин да се надминат финансиските тешкотии, секогаш мора да имате предвид договорите меѓу вработените и компаниите, покрај прописите со сегашниот закон за работни односи.

Начин што постои за да може да се добие А. аванс на плата без ова да повлекува непријатности што обајцата законот како аванс на платата бараат, е Кеш однапред. Овој формат може да се смета како да е заем даден како да е аванс на плата, бидејќи заемот е даден така што датумот на исплата и датумот на внесување на платниот список на работникот се совпаѓаат. Ова помага да се отстранат ограничувањата што постојат при барање аванс на плата. На одреден начин, може да се каже дека компанијата му доделува на работникот микро заем, именуван за износот на пари што се бара и рокот во кој мора да се плати; Сепак, и покрај тоа што е строго заем за да се соочи со некои финансиски тешкотии или некој дополнителен трошок што не го предвидел работникот, тој може да се третира како аванс на плата поради гореспоменатите услови, односно датумот на враќање и натпреварот за плата .

Целта за која се дизајнирани овие микро заеми е да можат да одговорат на финансиската потреба на некое лице за кое е потребно ограничено финансирање на време, конкретно и предмет на релативно многу краток рок на плаќање. Тоа е заем дизајниран да ги задоволи потребите на вработениот кој бара пари за да плати вонредни и итни природни трошоци. Иако авансот на платен список може да се дефинира како ефтина форма на финансирање, тој не се применува поради природата на финансиските потреби на работникот; Овој заем, иако не директно, сепак е аванс за плата што и се дава на компанијата (токму поради оваа причина може да се нарече аванс на плата), но со некои прописи и карактеристики се доста различни од оние што управуваат со авансот платен список, покрај тоа што има специфични карактеристики.

Аванс или заем

побарајте аванс на плата

Откако ќе го разликуваме авансот на плата од сметководствениот аванс, ќе продолжиме да го споменуваме предности и недостатоци за да можете да ја изберете најдобрата опција помеѓу двете. Предностите што ги има Кеш однапред подароци за аванс за плата побарана од компанијата се: брзината на одговор или непосредноста, приватноста и независноста што ги дава овој вид аванс се исто така предности. Па, при постојан напредок не е потребно да се даваат или даваат објаснувања на газдите, бидејќи за време на процесот сè се бара и овластува на дискретен начин. Штом кредитот е одобрен, соодветните пари се внесуваат на сметката на која било банка што работникот претпочита веднаш, што е предност на бирократијата која има процес на барање за авансно плаќање на платниот список во компанија. Овој поединечен аванс е заем што може да се амортизира или да се подмири однапред, дури и да ги намали трошоците на износот што се пресметува до датумот на плаќање. Сумирајќи, сметководствениот аванс на плата е дискретен, брз и ефикасен начин да имате аванс на плата без да давате објаснувања на компанијата и со многу побрз одговор.

Сега иако овој пат на авансот има неколку предности исто така има и недостатоци, но овие не се во однос на процесот како во случајот на предностите, туку од страна на вработените затоа што не треба да се заборави дека иако тие се заеми, тие мора да продолжат да се земаат како аванс на плата, па парите мора да бидат строго вратено плаќајќи го со следниот платен список што се наплатува, бидејќи ако тоа не се направи, трошоците што ги вклучува овој заем брзо ќе се зголемат.

Како последна точка ќе кажеме дека и покрај фактот дека оваа опција за аванс постои во компаниите, таа може да се користи само како извор за итни случаи, и оваа опција треба да се користи на прекумерен начин, бидејќи ако она што се бара е структурно финансирање, можете и треба да одат на поевтин извор на финансирање, со цел да заштедат што повеќе пари за време на процесот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Тамара сантана dijo

    тие треба да бидат кратки, многу ништо конкретно.