Фармамар чека одобрување на Аплидин

ФармамарНа берзата има низа вредности кои во основа зависат од одобрувањето на нејзините производи. Ова е специфичен случај на Фармамар и што го прави да помине како една од најнестабилните хартии од вредност на шпанскиот континуиран пазар. До тој степен што нивните разлики во цената се навистина многу високи. Надминување на нивоата над 5% на многу трговски сесии. Овој фактор прави добар дел од најагресивните инвеститори да гледаат на тоа да отворат позиции и да се обидат многу да ги заработат своите заштеди кратко време. Но, токму поради оваа причина тоа е едно од обложувалниците за национални акции што повлекува поголеми ризици во движењата.

Еволуцијата на цените во Фармамар оди во зависност од пласманот на вашите производи. На овој начин, со оглед на очекувањата дека некои од нив можат да бидат ослободени на пазарите, нивната проценка значително се цени на финансиските пазари. Како последица на оваа акција, не е изненадувачки што нивните акции може да преценат околу 10% на истата трговска сесија. Бидејќи тоа создава големи очекувања за раст кај инвеститорите. Се разбира, повисоко отколку преку другите поконвенционални вредности на домашните акции.

Од ова општо сценарио, не помалку точно е фактот дека ако овие очекувања не бидат исполнети, процесот може да биде тотално различен. Со амортизација над нормалното а тоа може да ве натера да изгубите добар дел од финансиските придонеси за неколку дена или дури неколку часа. Не е изненадувачки, стабилноста на нејзините цени не е точно една од заедничките именители што ги претставува оваа вредност толку карактеристична за шпанската берза. Бидејќи е ризично како малку други, и каде што можете да заработите многу пари, но од истата причина, оставете многу евра на патот.

Фармамар чека вести

вести Во моментов, оваа компанија е една од најжешките во однос на проценката на нејзините цени. Бидејќи се чека одлуката за одобрување на еден од неговите најрелевантни лекови во секторот. Е за Аплидин кој е наменет за процеси на мултипен миелом и кој беше презентиран во октомври 2016 година. Па, во овој период неговите активности се ценети како последица на неговото дефинитивно одобрение за маркетинг. Во оваа смисла, некои шпекулативни инвеститори отворија позиции во вредноста за да се обидат да ги направат движењата профитабилни.

Но, последните денови бокал со ладна вода ги потресе малите и средни инвеститори. Причината се должи на фактот што компанијата за биотехнологија неодамна и соопшти на Националната комисија за пазар на хартии од вредност (ЦНМВ), врз основа на прелиминарната проценка на Комитетот за лекови за човечка употреба на ЕМА (Европска агенција за лекови), дека не се очекува поволна одлука за вашиот маркетинг на Аплидин. Ова ги генерира позициите на продавачите кои им се наметнуваат на овие на купувачите.

Е мора да почекаме до крајот на годината

Во секој случај, нема цврста одлука и во оваа смисла ќе мораме почекајте до последните денови од годината да се потврди што ќе се утврди во врска со оваа дрога. Помеѓу втората и третата недела од декември ќе се знае што ќе се случи со неговата можна комерцијализација, и во едната и во другата насока. Во секој случај, нема сомнение дека тоа ќе има огромно влијание врз проценката на вашите цени. До точка што не е многу непропорционално да се мисли дека тие ќе можат да одат многу повисоко од сегашната цена. Или напротив, пропаста ако одлуката не им се допадне на инвеститорите. Сега ќе биде само прашање на време да се знаат овие важни новости за интересите на Фармамар.

Сепак, тоа е вредност што се развива под гласините кои се собираат на берзите. И во оваа смисла, попуст на едното или другото сценарио со некакво очекување. Со многу насилни движења и делумно далеку од какво било нормално дејствување на финансиските пазари. Токму во овие берзански предлози може поефикасно да се примени популарна поговорка кај малите и средни инвеститори, што се однесува на „треба да купувате со гласини и да продавате со вести“. Па, токму оваа акција треба да ја примените со оваа особено одредена вредност на шпанските акции.

Забележителен пад на цените

Цени Првиот ефект на овие коментари е дека овој лек нема да биде продаден за борба против туморските процеси. Таму каде што дури и нејзиниот список е привремено суспендиран за да ги брани интересите на малите и средни инвеститори. Во секој случај, во првите минути повеќе од 20% се оставени во формирањето на нивните цени. Како последица на оваа амортизација, цените на „Фармамар“ во моментов се 2,457 евра по акција. Ниво што подразбира влегување во тренд на опаѓање на краток и среден рок. Со негативните импликации што може да ги има за вашите интереси.

Од друга страна, не можете да заборавите дека до пред неколку дена, нејзината цена беше над нивоата од 3 XNUMX евра. До степен да ги комплицира надежите што голем дел од инвеститорите ги имаа во овој предлог торба. Не е изненадувачки што оваа цена стана нов отпор што ќе мора да се надмине со цел оптимизмот да се врати на финансиските пазари. Дека во секој случај, може да се уништи ако на крајот лекот не се одобри во последните недели од декември. Значи, не е изненадувачки што се вметнуваат сомнежи во одлуките што од сега ќе треба да ги носат малите и средни инвеститори.

Станува збор за античка Зелтија

Можеби Фармамар не е референца за добар дел од малопродажните инвеститори. Но, ако им кажеме дека е стариот Зелтина сигурно вашето мислење значително ќе се разликува. Бидејќи не може да заборави дека галициската биотехника беше добро позната од најагресивните корисници на финансиските пазари. Со многу високо ниво во нивното вработување да ја искористат огромната нестабилност што ја создадоа нивните цени. Каде што еден ден нивните акции може да пораснат за 10%, а следниот ден да паднат со ист интензитет или дури и под повисоки проценти. Во секој случај, тоа беше многу популарна хартија од вредност меѓу некои агенти или финансиски посредници.

Напротив, и покрај неговото обновување, нејзините постојани се исти како и пред неколку години кога се викаше Зелтија. Каде можам да цитирам? над 6 евра по акција. Тоа е, половина од она што вреди во моментот. Бидејќи е точно дека неговиот потенцијал за ревалоризација може да биде поголем отколку во другите класи на шпански акции. Но, сè додека очекувањата создадени на финансиските пазари се исполнети. Не е изненадувачки што една од неговите најрелевантни карактеристики се состои во тоа што е многу тешко да се утврди кој е трендот на неговите цени. Нешто што боли огромно за да можете да развиете какви било стратегии за инвестирање.

Што можете да направите со оваа вредност?

храброст Многу е тешко обезбедување да се тргува со вашите позиции и ќе бидат потребни поголеми мерки за заштита. Ова е една од причините зошто не е многу препорачливо да ги распределите сите ваши заштеди на овој облог на капитал. Покрај тоа, таа е наменета само за многу кратки рокови од време. Каде што можете да ги соберете нахаканите движења и блиските позиции во најкус временски период. Исто така, многу е наведено дека не станува ваша главна инвестиција. Ако не напротив, станува секундарен облог што ги надополнува најважните. Особено, поради ризикот генериран од неговото работење. Без оглед на стратегијата што ја применувате отсега.

Во секој случај, сите операции во Фармамар мора да бидат многу брзи. И во однос на набавките и продажбата. Moreе биде попотребно од кога било да се прилагодат цените. Бидејќи мала разлика може да значи многу евра во прашање. До степен до кој може да ја одреди еволуцијата на инвестициите. Во оваа смисла, мора да имате многу ладна крв за да управувате со нивните постапки. Со поголем интензитет отколку преку другите видови хартии од вредност. Секоја грешка во направените пресметки може да предизвика повеќе од еден проблем и тоа ќе ве натера да жалите за донесената одлука.

Во тоа време, најдобрата одлука што можете да ја донесете е да почекате додека не биде дефинитивно јасно што ќе се случи со комерцијализацијата на овој лек против тумор. На овој начин, ќе избегнете да имате повеќе од еден проблем во вашите односи со берзата. Нема да имате друг избор освен да ја анализирате равенката помеѓу ризикот и профитабилноста бидејќи таа е онаа што ви ја обезбедува оваа уникатна вредност како Фармамар. Во секој случај, едно од средствата во текот на последните денови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.