Како да тргувате во нагорен тренд?

тренд Трендот на пораст е најповолен за тргување на пазарите на акции. Тоа е нешто очигледно, но бара низа нијанси за да можете заработат заштеди со поголема ефикасност и гаранции за успех. Бидејќи, всушност, ќе биде многу потребно операциите да се вршат со a estrategia што може да дозволи резултатот да биде позитивен. Ако ги примените во пракса, ќе имате многу земја освоена во вашите крајни цели. Каде нивоата каде што купувате и продавате ќе бидат од особено значење. Не е изненадувачки, овие движења треба да ги прилагодите на максимално ниво.

Од овие моменти треба да знаете кој е најпогоден момент за отворање или враќање на позициите. Тоа е најдобриот начин да ги оптимизирате сите ваши операции. Така што на овој начин, имате што помалку грешки во односите со секогаш комплицираниот свет на пари. Нема да биде многу тешко да се извршат овие задачи. Со малку вежба и неколку едноставни поими за нивоата на влез во капиталот, ќе ги постигнете своите цели. Во сценарио како што е нахаканото, кое ќе ви помогне да ги оптимизирате движењата на финансиските пазари.

Ако трендот на пораст се разликува со нешто, тоа е затоа што е многу поволен за развој на вашите капитални операции. Затоа што играте во прилог на струјата, како што често се вели во опкружувањата поврзани со овој вид инвестиции. До тој степен што секогаш ќе имате нова можност да излезете на финансиските пазари. Дури и под многу поконкурентна цена од порано. Willе мора да ја знаете само ценовната зона каде што мора да ги започнете своите позиции и од истата причина спротивното работење. Не е изненадувачки, тоа може да направи да заработите многу пари и во секој случај повеќе отколку што можете да се запрашате од самиот почеток.

Нахакан тренд: каде да влеземе?

за да влезеш Првата дилема што ќе треба да ги вложите вашите пари на берзата е по кои цени треба да ја започнете својата авантура во акциите. Па, во нагорен тренд секое ниво може да биде добро а приори. Но, ние ќе ви дадеме неколку мали трикови за да можете да го подобрите работењето на берзата. Во оваа смисла, мора избегнувајте купување акции на крајот на трендот. Тие се нивоа каде што силните раце на финансиските пазари ги враќаат позициите и покрај тоа што се во очигледен нагорен тренд. Затоа, треба да ги избегнувате овие ситуации што се случуваат толку често во вреќата.

Во оваа смисла, поминува најдобриот совет искористете ги ниските области на овој тренд да се формализира купување на акции. Покрај тоа, со поевтино купување ќе имате поголеми опции дека заработката е многу позадоволителна за вашите интереси како мал и среден инвеститор. Не е изненадувачки, потенцијалот за ревалоризација ќе биде многу побарувачки отколку ако го официјализирате од повисоки нивоа на влез. Од друга страна, не можете да заборавите дека тоа е област каде што инвеститорите со поголемо искуство на финансиските пазари ги развиваат своите аквизиции во избрани хартии од вредност.

Оваа едноставна стратегија ќе овозможи грешките да исчезнат во голем процент. Бидејќи всушност, тоа ќе стане мерка за заштита на вашите заштеди од сега па натаму. Но, сè додека се појави некое барање и не е ништо друго, освен што е надмината која било особено релевантна поддршка. Бидејќи во овој случај, би се случиле значителни падови на цената за време на повеќе или помалку густ временски период. Единствената претпазливост треба да ја преземете за да избегнете ситуации што можат да ви наштетат во одреден момент или на друг.

Искористете ги поправките

поправки Друга стратегија што можете да ја искористите во нагорниот тренд на финансиските пазари е онаа што има врска со корекциите на цените. Бидејќи не е важно што не сте позиционирани на берзата бидејќи ќе можете да го сторите тоа во текот на следните датуми. Преку корекциите што секогаш се јавуваат во цената на хартиите од вредност. Ако сте малку трпеливи, секогаш можете да го искористите ова сценарио за да купите пониско од порано. Тоа е многу поволно сценарио за вашите интереси затоа што не вклучува дополнителни ризици. Бидејќи, всушност, не можете да заборавите дека зборуваме за нагорен тренд и затоа зголемувањето ќе продолжи на не многу долг рок.

За да го развиете ова специјално движење, нема да имате друг избор освен да почекате и да бидете трпеливи. Бидејќи сигурно долгоочекуваната исправка ќе пристигне во следните неколку дена. Не е изненадувачки, тоа е начин да се прилагодете ги позициите на купувачите и продавачите и што се случува во сите прилики. И многу повеќе во нагорен тренд, бидејќи тоа не значи дека финансиското средство континуирано расте. Но, напротив, ќе има паузи во порастот за да се добие сила да се надминат поамбициозните нивоа на цени.

Купете со поевтини цени

Во корекциите се јавуваат најдобрите купувања на акциите на хартиите од вредност. Конфигуриран е во автентичен можност за влез во финансиски пазари. За разлика од мечешките сценарија каде е конституирано во моментот да се поништат позициите на берзата. Бидејќи импликациите од ова движење е спротивно, односно е јасно мечешки. Каде нема смисла да отворате позиции на пазарите на капитал. Затоа, има тотално различни импликации и што ќе направи стратегиите што ги развивате да бидат од поинаква природа. Високо е што мора да бидете многу свесни од сега па натаму.

Па, ако сакате да отворите позиции на берзата ќе мора почекајте да се прилагодат безбедносните цени според законот за понуда и побарувачка. Тоа е нешто што инвеститорите со поголемо искуство на финансиските пазари го прават со одредена фреквенција. Тоа е моментот да се имитираат ваквите активности од сега па натаму и можете да ги направите операциите профитабилни на многу едноставен и ефективен начин. Единствениот проблем што ќе го имате во овие сценарија е степенот на интензитет што ќе го имаат овие корекции. Бидејќи нема секогаш да биде со ист интензитет и дури може да има период на одржување на цената по ова прилагодување.

Искачувањата не се секогаш вертикални

Една од поимите што мора да ја претпоставите е дека во трендот на пораст, порастот не е вертикален, туку се генерира на влечкав начин. Тие вклучуваат дури и процеси на страничност во некои прилики. Се генерираат секакви движења од кои мора да искористите да влезете и да излезете од финансиските пазари отсега. До точка што можете да извршите многу операции со иста вредност. Колку што се генерираат нови движења во графиката. До тој степен што е едно од омилените сценарија за трговците. Тоа е, да ги спроведеме во иста трговска сесија или барем во истата недела.

Тие исто така ќе ви дадат референтна точка да ги напуштите отворените позиции до тогаш. Затоа што навистина, сигурно ќе можете откупи ги акциите по многу поконкурентна цена и ќе ги подобрите опциите за подобрување на состојбата на вашата сметка. Иако ќе мора да придонесете за поголема ладна крв за да ги извршите овие претстави со поголем успех. Во секој случај, тоа е една од најкомплицираните операции што може да ги извршите во нахакани сценарија. Во секој случај, ќе треба да имате одредено искуство во оваа класа на операции.

Предности на нахакан процеси

планинари На веќе вообичаените придобивки од овие операции им се придружуваат и други кои не се од помало значење заради нивните позитивни импликации врз билансот на успех. Една од релевантните е онаа што ќе ви помогне да бидете во подобри услови за да бидете пофлексибилни за извршување на вашите операции на берзата. Покрај тоа, тоа ќе ви помогне да го прилагодите портфолиото во кое било време. Од друга страна, тоа ќе биде навистина ефективна стратегија за да можете да бидете во ликвидност кога ви треба. За подоцна повторно влегува и во подобри услови.

Ниту, пак, можете да заборавите дека ви овозможува да преземате повеќе ресурси отколку во другите видови трендови. И за да се направат купувања и продажба. До степен до кој е многу вообичаена практика во одредена класа профили кај инвеститорите. Од најагресивниот до најодбранскиот крој. Бидејќи не е исто да се купуваат акции на Банко Сантандер со 5 отколку со 6 евра по акција. Бидејќи е толку важна разликата што можете да пријавите повеќе капитални добивки отколку првично собрани.

Тоа е стратегија што ги правите вашите пари профитабилни во секое време. Каде што главниот недостаток што ќе го имате е поголем трошок во провизиите. Но, тоа сигурно ќе ве компензира за ефектите од овие многу специјални операции. Така што отсега ќе можете да ги извршувате. За ова, единственото барање што тие ќе го бараат од вас е да ги барате вредностите на овие карактеристики. Нема да имате проблем во овој поглед, бидејќи предлозите ќе бидат многубројни во моментот. Не само од националните финансиски пазари, туку и надвор од нашите граници. На крајот на денот, тоа е една од најголемите предности што насилните сценарија ви ги носат на берзата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.