Супрогација на хипотека

Супрогација на хипотека

Постојат многу начини да се спроведат постапки за хипотека, ова од моментот кога ќе купите куќа и започнете да управувате со потребните плаќања за да го задржите на вистински начин. Сите дејства, плаќања и движења што ги извршувате со вашата хипотека може да се класифицираат и дефинираат како новини за хипотека.

Новините за хипотека се дејствија што се вршат во рамките на вашата хипотека, како што се финансиски промени или дури и промена во лице на која му припаѓа хипотеката. Што нè носи на темата за која ќе разговараме денес: суброга на хипотека.

Дефиниција на суброга на хипотека

Претходно ги споменавме значењето и целта на новини за хипотека, што може да биде какво било дејствие или промена во вашиот договор за хипотека, а меѓу нив е и сурогација, што се дефинира како промена или замена на сопственикот на хипотеката.

La суброга на хипотека самата може да се подели на два вида суброгации; субјективно лично сурогат-мајчинство и објективно реално сурогат-мајчинство. Овие двајца, во меѓувреме, значат различни работи: Кога зборуваме за субјективно лично сурогат-мајчинство, мислиме дека а промена на носител на хипотека. За возврат, објективното реално сурогат-мајчинство се однесува на фактот дека а промена на средството за хипотека.

Постојат уште две помалку чести поделби за сурогат мајчинство, но тие се исто толку важни да се споменат. Тие се лични суброгации кои се поделени во два дела.

Суброгации на должникот:

Во овој вид на суброгација, се вели дека се прави промена кај должникот. Дел од плаќањето на имотот се врши земајќи ги предвид специфичните карактеристики, како на пример кога продавачот има долгови за хипотека. Ова е старомоден вид на сурогат-мајчинство.

Суброгации на доверители:

Од помодернизирана природа, која зборува за преземање на нашата хипотека и нејзино менување во банките. Овој вид на суброгација ни помага да ја земеме хипотеката од банката во која ја имаме и да ја смениме по избор на банка преку строг процес. Ова е погодно бидејќи заштедуваме многу непотребни плаќања и даноци и проблеми, како што е да мораме да ја откажеме хипотеката, што не е потребно со сурогацијата на доверителот.

Како и веќе споменатите, постојат и други видови на суброгации кои доверителот одлучува да ги покрене. Ова се претпоставки за продажба, во кои се врши продажба на хипотека, поминувајќи ја од банка до алтернатива.

Како да ја замените мојата хипотека?

Супрогација на хипотека

Постојат водичи во кои тие објаснуваат чекор по чекор за тоа како правилно да се изврши суброгација за хипотека, како што е оној што го спроведува Конфедерацијата на потрошувачи и корисници или CECU, во кој тие даваат детални упатства за луѓето кои имаат намера да направат банка промени или друг вид на новини за хипотека кога е полесно, како на пример кога еурибор е слаб или низок.

Сурогат мајчинство

Да се ​​направат промени во услови за хипотека, тоа значи дека правиме измена на новости и за да го сториме тоа мора да одиме во банката во која сме регистрирани на хипотека. При изработка на А. модифицирање на новитетот, Можеби се однесуваме на промена на капиталот, промени во рокот на хипотека, каматна стапка со која се справуваме, финансиски услови како што се амортизација, лични гаранции што ќе се променат итн.

Сурогат хипотекарни заеми

Домашни заеми Тие исто така можат да бидат подложени на суброга доколку посакаме, бидејќи стекнувањето хипотекарен заем не спречува нас како клиенти да менуваме субјекти, но исто така можеме да го земеме овој заем и да го сместиме во друга банка доколку го претпочитаме за негови најдобри интереси или за друг вид на условите што одговараат на вашата желба.

Процес на сурогат мајчинство

El сурогат процес Започнува кога ќе најдеме банка во која тие ни нудат подобрувања како што се пониска камата или подолг рок, проследено со писмен предлог кој мора да биде прикажан и прифатен. Банката мора да прифати, последователно ќе го извести оригиналниот субјект дека клиентот сака да изврши сурогација и тие ќе побараат извештај за износот што должникот сè уште го должи, извештај за кој ќе се даде период од седум дена доставени.

Променете ја хипотеката повеќе пати

Промените во хипотеката се ограничени, не можете да одите од едно место до друго, менувајќи банки кога сакате. Ова се должи на фактот дека понудите што ви ги даваат банките се менуваат, а доколку хипотеката ви е суборирана повеќе пати, нивните понуди можат да се намалуваат се повеќе и повеќе.

Веројатно е дека банката што ја започнала вашата хипотека ќе ве натера да А. контра предлог во моментот кога ќе дознаат дека планирате да извршите супрограма за хипотека, ова да одговара или да ја подобри понудата што ви ја понуди новата банка и да покажат дека се заинтересирани да останете во таа банка и да не се менувате. Во овој случај, одлуката на клиентот е дали да остане во тековната банка или да го смени ентитетот.

Совети за успешно испраќање на хипотека

Откако ги означивме сите горенаведени, сега го знаеме значење на суброга на хипотека, Ние го знаеме процесот што треба да го следиме во случај да сме заинтересирани за промена на банката и начините на кои банката може да реагира на таквата состојба. Но, од каде точно започнувате? Како се прави тоа на вистински начин? Следно, ќе ви дадеме неколку корисни совети за спроведување на правилно и лесно суброгирање на вашата хипотека.

Супрогација на хипотека

Од каде започнуваш?

Не е секогаш добро да се прават овие видови на промени, бидејќи тоа може да резултира со многу висока цена, бидејќи за банките, губењето клиенти е најлошото нешто што може да се случи. Запомнете дека вашата хипотека е ваша и не треба да барате дозвола од банката за да ја земете и да се префрлите во друга банка. Имајте на ум дека за да ве прифати новата банка, сигурно сте платиле најмалку три години хипотека во банката на потекло.

Дополнителни плаќања

Вршењето сурогат на хипотека не е бесплатно. Запомнете да направите пресметки однапред, така што крајната цена да не ве плаши, бидејќи промените на банкарскиот субјект може да резултираат со високи цени.

Комисија за сурогат-мајчинство

Постои закон што ги спречува банките да наплатуваат одредена провизија во рамките на суброга на хипотека, провизија што не смее да надмине 0,5% во првите години кога трае хипотекарниот заем, а потоа не смее да надмине 0,25%.

Супрогациите за хипотека се прават за економски потреби или за погодност, банка може да ни понуди подобри каматни стапки и со тоа да плаќаме помалку. Но, има и случаи во кои се водиме само според новиот диференцијал што тој ни го нуди, и не ги земаме предвид сите дополнителни услуги за договор и задолжителното осигурување пред кое ни става банката.

Запомнете дека законите за суброгација се менуваат, затоа бидете сигурни дека сте ажурирани во врска со барањата и условите што банките ги бараат за да извршат ваков тип на нова хипотека, сето тоа за да спречи банката да ве изненади со правилата во последен момент, чии правила не сте знаеле и дека вашите намери за сурогат-мајка исчезнуваат.

Променливи и ефтини хипотеки за месец мај 2017 година

Супрогација на хипотека

Следно ќе споменеме некои од Најнови варијабилни хипотеки тоа може да ве интересира, што доаѓа од банки кои нудат интересни понуди и финансирање.

  • Либербанк, заедно со Кутксабанк, како ING Direct се банките кои нудат евтини хипотеки, кои имаат камата пониска од Еурибор 1%.
  • Портокаловата хипотека, со камата од 1,99% TIN, е само под претходните и тие се едни од банките кои нудат најевтини хипотеки на тековниот пазар.
  • Банко Сабадел и АктивоБанк нудат камата од 2.20% и 1.59%, соодветно. Ова покажува зголемување на интересот што претходно го нудеа.

Заклучок

La сурогација на хипотека Можеме да го сториме тоа на различни начини, во зависност од нашите преференции и финансиски потреби. Секој одлучува за начинот на кој ќе се справи со својот тип на сурогација, како и со кој било друг вид на новоповедување на хипотека за кој сме заинтересирани.

Запомнете дека не сте сами и дека сигурно не сте единствените кои се наоѓаат во ситуација од која не гледате излез. Секогаш одете во вашата банка и прашувајте за какви било сомневања, вработените со задоволство ќе ви помогнат и ќе решат што имате во врска со новините на хипотеката, каматните стапки и отплатата.

Не само ова, туку исто така се препорачува на Интернет постојано да ја проверувате ситуацијата во која се наоѓаат различни субјекти, како што се Еурибор, каматни стапки и други статистички податоци што можат да ви помогнат да одлучите за банката со која сакате да го воспоставите вашиот хипотекарен заем , како и предлозите и понудите за хипотека што им ги даваат на своите клиенти и потребните барања за да направат измени и новини за хипотека, како што е суброгација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.