сооднос на цврстина

Во финансискиот свет, коефициентите се многу важни за анализа на компанијата

Светот на финансиите е многу широк, тоа не е мистерија. Имаме многу финансиски производи на дофат, различни инвестициски стратегии, бесконечен број различни концепти и мноштво можности. За да се движите подобро во овој свет и да бидете во можност да донесувате посоодветни одлуки, соодносите се од суштинско значење. Постојат многу различни видови, но во оваа статија ќе зборуваме за односот на цврстина.

Кој е овој сооднос? За што е? Како се пресметува? Ќе одговориме на сите овие прашања и ќе објасниме како да се толкува резултатот од формулата. Доколку ве интересира соодносот на цврстина, ви препорачувам да продолжите со читањето.

Кој е односот на цврстина?

Односот на цврстина се толкува како гаранција или сигурност што една компанија им ја нуди на своите доверители на долг рок.

Во финансискиот свет, коефициентите се многу важни елементи. Познати и како финансиски коефициенти и Тие во основа се стапки кои овозможуваат споредување на финансиската состојба на една компанија со просечни или оптимални вредности во секторот.. Односно: Односите се дропка во која именителот и броителот се сметководствени ставки кои се добиени од годишните сметки на компаниите.

Постојат многу различни типови на соодноси, како што се гарантен однос или сооднос на достапност. Секој од нив ни дава информации за специфичен аспект на компанијата што не интересира. Конечната цел на коефициентите е да ни дадат информации за финансиската состојба на една компанија, што ќе ни помогне да донесуваме одлуки, било како претприемачи, бизнисмени или како инвеститори. Но, она што не интересира за овој напис е односот на цврстина, познат и како однос на конзистентност.

Целта на овој сооднос е да се измери врската помеѓу бараните обврски и основните средства на компанијата на долг рок. Што точно рефлектира ова? Исто така, коефициентот на цврстина се толкува како гаранција или обезбедување што наведената компанија им ја нуди на своите долгорочни доверители. Во овој случај, важноста лежи главно во фактот што основните средства на компанијата се финансираат на долг рок. Како заклучок: коефициентот на цврстина ни кажува до кој степен или големина се финансираат основните средства на една компанија. И благодарение на овие информации ќе можеме да ја знаеме солвентноста на една компанија со нејзините доверители.

Како се пресметува односот на цврстина?

За да го пресметаме коефициентот на цврстина, треба да знаеме кои се основните средства и долгорочните обврски

Сега кога знаеме каков е односот на цврстина, ајде да видиме како се пресметува. Формулата е прилично едноставна, Па, ќе треба да знаеме само две информации за да можеме да ги спроведеме: Основни средства и обврски, долгорочно, се разбира.

 1. Основни или имобилизирани средства: Тие се сите оние елементи кои на крајот ќе се претворат во пари по подолг временски период. Генерално, основното средство е она кое ќе ја финансира постојаната обврска.
 2. Долгорочни обврски: Ова е составено од сите оние долгови што ги има дотичната компанија чија достасување е долгорочна, поточно поголема од 365 дена.

Имајќи подобро разбирање на концептите неопходни за овој сооднос и знаејќи ги податоците што ни се потребни за да го пресметаме, ќе ја изложиме формулата:

Коефициент на цврстина = Вкупни основни средства / Долгорочни обврски

Толкување на резултатот

Откако ќе ги имаме потребните податоци и ќе ја примениме формулата, ќе добиеме мал број како резултат, но што значи тоа? Ајде да видиме што се барометри воспоставени за толкување на односот на цврстина:

 • Еднакво на 2: Кога резултатот е еднаков на 2, или барем многу блиску, тоа одразува дека предметната компанија финансира 50% од нејзините основни или основни средства преку долгорочни обврски. Од друга страна, останатите 50% се финансираат со сопствени ресурси, доколку тие се поголеми или барем еднакви на долгорочната обврска.
 • Поголемо од 2: Поголемиот дел, односно повеќе од 50% од постојаните или имобилизираните средства се финансираат од сопствени ресурси на компанијата. Мора да се има предвид дека во овој случај тие мора да бидат поголеми од долгорочната обврска и дека не можат да се финансираат со краткорочната обврска. Исто така, може да укаже дека најголемиот дел од основните или основните средства се финансираат со краткорочни обврски, што обично се случува кога сопствените ресурси на компанијата се помали од долгорочните обврски. Ова може да заврши со техничка суспензија на плаќањето.
 • Пониски од 2: Кога коефициентот на цврстина е помал од 2, тоа укажува на помала гаранција или сигурност на компанијата кон долгорочните доверители. Затоа, најдобро е резултатот да биде што поблиску до 2.

За што е соодносот на цврстина?

Односот на цврстина помага да се измери дали компанијата има или може да има проблеми кога станува збор за справување со нејзините плаќања

Како заклучок, односот на цврстина, како и другите видови на соодноси на солвентност, Ја исполнува целта за мерење дали компанијата има или може да има проблеми кога станува збор за исполнување на нејзините плаќања и обврски со нејзините доверители. Очигледно, колку е поизбалансирана компанијата за која станува збор, толку подобри ќе бидат нејзините коефициенти. Како последица на тоа, инвеститорите, без разлика дали се купувачи на акции на берзата или на нивни обврзници, ќе се чувствуваат посигурни.

Иако е точно дека соодносите на една компанија ни даваат многу информации за тоа, најдоброто што можеме да го направиме е да го споредиме со други компании од истиот сектор за да добиете подобра идеја. На овој начин можеме да дознаеме која компанија е во подобра ситуација, земајќи ги предвид не само коефициентот на цврстина, туку и другите коефициенти кои ќе ни помогнат подобро да видиме каква е финансиската состојба на компанијата.

Покрај тоа, исто така многу се препорачува да се види како стапките на компаниите се развиваат квартално. На овој начин можеме да знаеме дали добро управуваат со компанијата или не. Ако се согласувате, добиените соодноси треба да бидат подобри и подобри во споредба со истата компанија, а исто така и со нејзините конкуренти.

Секогаш кога сакаме да истражиме компании во одреден сектор да инвестираме во нив, од суштинско значење е да се спроведе сеопфатна анализа и да се направат споредби да ги собере сите важни податоци и да донесе подобра одлука. Сега кога знаеме како да го пресметаме односот на цврстина, имаме уште една мала помош за извршување на оваа задача.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.