Совети за намалување на цената на хипотеката

Хипотеката е толку важен производ во животот на луѓето што не може да се остави на импровизација. Не е изненадувачки што многу пари се во игра за потпишување на овој договор. Износот што може да се претплати е многу висок и практично нема ограничувања во доделувањето на оваа многу релевантна кредитна линија. Па, една од целите на корисниците на овој вид банкарски производ е да заштедат што повеќе пари. Така што на овој начин, оваа операција од сега може да биде профитабилна.

Во производ со толку високи трошоци како што е склучување договори за хипотека, не е премногу сложено да се зголемат заштедите во неа. Оваа задршка на трошоците може да дојде од различни делови и може да доведе до заштеда близу 20% нивоа на вашиот првичен буџет. И, каде што бараната сума е поголема, поголема е и паричната сума што можете да ја заштедите. Во кој било вид стратегии што можете да ги спроведете од овој прецизен момент.

Од друга страна, не можете затоа што банките имаат тенденција да развиваат со одредена регуларност широк спектар на понуди и промоции што овозможуваат вашето трошење за договор за хипотека да биде помало. Во оваа смисла, не можете да престанете да ја следите оваа класа производи за купување куќа. Повеќе земајќи предвид дека хипотека за заем може да има рок на отплата што може да достигне 30 или 40 години. Тоа е, цел живот напред во кој ќе зависиш од месечна претплата.

Намалување на хипотеката: провизии

Првата стратегија што треба да ја барате во овој момент е да откриете хипотекарен заем што е ослободен од провизии и друго трошоци во неговото управување и одржување. Така што на овој начин, можете да заштедите до 3% од износот што се бара во договорот за овој банкарски производ. Имате голема предност што во моментот повеќето хипотекарни заеми се продаваат под оваа посебна карактеристика. Со примарна цел да можете да ги содржите трошоците во нејзината комерцијализација. Затоа што ова е после сè што си после.

Друг аспект што треба да го имате од овој момент е дека ова ослободување од трошоци може да се генерира од позиција на склоност на барателот на хипотека. Како од таканаречените субвенционирани хипотеки што обично бараат директно задолжување на платниот список или редовна заработка кај самовработените работници. За ова, договорен е широк избор на овие финансиски производи. Надвор од други видови на технички размислувања типични за истите хипотеки.

Се шири под 1%

Тековната состојба со каматните стапки доведе до тоа некои финансиски институции да го пласираат овој производ со ваква состојба во договореното. Преку хипотеки без провизии и други трошоци во нивното управување и одржување, како и со навистина многу конкурентни шири што се однесуваат на под 1% нивоа. Како последица на реалната состојба на европскиот репер индекс, добро познатиот Еурибор, со кој се поврзани повеќе од 90% од договорите со променлива стапка, според Националниот институт за статистика.

За да го искористите овој предлог за хипотека, треба само да бидете поврзани со хипотека со променлива стапка. Иако не сите понуди имаат за цел да ги понудат овие услови при вработувањето толку корисни за апликантите на овој банкарски производ. Само неколку банки и на многу специфичен начин. На овој начин, корисниците ќе бидат во позиција да заштедат многу пари во оваа операција што може да трае до 40 години. Преку систем на постојани надоместоци до времето на достасување.

Договори други банкарски производи

Друга стратегија што ја имате во моментот да заштедите пари со договор со хипотекарен заем се материјализира преку склучување договори со други банкарски производи. На пример планови за пензии, заеднички фондови, програми за осигурување или заштеди. Со заштеда на неколку десетини од процентот на каматната стапка на хипотеките. Од друга страна, оваа комерцијална стратегија вклучува и ослободување од провизии и други трошоци за управување и одржување. За време на целиот период на трајност во кој трае овој посебен извор на финансирање.

Додека од друга страна, не може да се заборави дека овој систем на бонуси се наметнува во предлозите на банкарските субјекти. Како дел од а многу агресивен систем на лојалност на клиентот. Тоа е финансиски производ кој е наменет и за нови и за етаблирани клиенти. Со помош на различни формати што неговите апликанти мора да ги анализираат за да покажат кој е најзгодниот модел за вработување од сега. Не е изненадувачки, тие можат да изберат од разни предлози за финансирање на купување на новиот дом.

Чувајте ја истата месечна претплата

Ако она што го сакате е да не ја зголемувате месечната исплата, најдобриот начин да го направите тоа е со запишување хипотека со фиксен приход. Меѓу другите причини зошто тоа ќе се постигне немојте да бидете засегнати од промената на условите на истото низ многу години во кои ќе го имате на сила овој финансиски производ. И најважно, што и да се случи на финансиските пазари е дека еден од факторите што може да влијае на зголемување на надоместокот што мора да го плаќате отсега.

Од друга страна, овој систем за финансирање на недвижнини ќе ви помогне да планирајте подобар и личен буџет или познат од сега па натаму. Нема да имате варијации на наплата на сметка и тоа ќе ви помогне така што нема да имате плаши во последен момент на овој трошок што ќе треба да ги правите 20, 30 или 40 години. Ова е една од причините зошто хипотеките со фиксна стапка се враќаат во последните неколку месеци, според податоците на Националниот институт за статистика. Ситуација што не се случила долго време во навиките на апликантите од оваа класа банкарски производи.

Испитајте го вистинскиот интерес на производот

Што треба да разгледа апликантот за хипотека преку Интернет кога плаќа што е можно помалку за овој заем? Па, исто како и во традиционалната хипотека, каде што АПР (Годишна еквивалентна стапка) е број што мора да собере сè што внесуваат финансиските институции кога даваат заем. Тоа е најдобриот водич за да се знае цената на операцијата. Според прописите на Банката на Шпанија, задолжително е за сите субјекти да го објавуваат заедно со каматната стапка, а неговата цел е да ја олесни споредбата помеѓу различните заеми. Ако банка има провизија за отворање, таа ќе биде вклучена во АПР; ако се обврзува, како услов за давање на хипотека, да извади осигурување за живот, инвалидност или невработеност чија цел е да и гарантира на банката отплата на хипотеката, премијата исто така ќе се собере во април; ако каматната стапка применета во првата година е поголема, таа исто така ќе биде вклучена во АПР

Се разбира, цената (Еурибор плус диференцијал) што се применува е исто така вклучена во оваа стапка. Затоа, кога споредувате две хипотеки преку Интернет, не треба само да останете на диференцијалот, туку и да го сторите тоа погледнете го АПРЛ Може да се случи станбениот заем со помал распон да биде всушност поскап од оној со поголема камата, ако провизиите на првиот се повисоки од оние на вториот. Овие се аспекти на кои, без сомнение, треба да обрнете посебно внимание за да ги содржите трошоците при нивното вработување.

Еурибор го намалува својот процент

Индексот Еурибор, кој се користи како главна референца за утврдување на каматната стапка на хипотекарни заеми доделени од шпански кредитни институции, падна минатиот месец на -0,134% од -0,112% претходниот месец. Земајќи ги последните 12 месеци како референца, индексот регистрира пораст од 0,054 поени. Еурибор се пресметува со податоците на главните институции во еврозоната и се состои од просечна каматна стапка понудена од институциите за депозитни работи во евра за период од една година. Податоците што одговараат на месец март, исто така, покажуваат намалување, на -0,134%, во меѓубанкарската стапка, едногодишна меѓубанкарска стапка што служеше како официјална референца на пазарот на хипотеки за операции извршени пред 1 јануари 2000 година.

Од 1 ноември 2013 година, Банката на Шпанија престана да ги објавува активната референтна стапка на штедилниците - Индикатор ЦЕЦА - и просечните стапки на хипотекарни заеми во текот на три години за стекнување бесплатно домување од заштеди на банки и штедилници во согласност со тековната законодавството. Упатувањата на овие стапки ќе бидат заменети, со ефект од следниот преглед на применливите стапки, со стапката на замена или референтниот индекс предвидени во договорот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.