Како влијае состојбата на економијата на шпанската берза?

економија „Економија е глупава“ Оваа позната фраза на поранешниот американски претседател Бил Клинтон ја покажува големата важност на оваа дисциплина во сите области од животот. И, како може да биде помалку, исто така во инвестициски свет и односи со пари. До степен до кој може да се потврди дека условите на економијата се многу релевантни за утврдување на еволуција на индексите на акции на целиот свет. Да се ​​биде активирач за да прифатат еден или друг тренд. Не е изненадувачки што треба да се утврди како еден од параметрите за заземање позиции на пазарите на акции.

Инспекторите ги земаат предвид аспектите како што се нивото на невработеност, инфлацијата или економскиот раст за отворање или враќање на позициите на финансиските пазари. Играјте еднаква или можеби поважна улога од технички аспект претставени од хартии од вредност, сектори или берзански индекси. Со многу важен фактор што од сега мора да го земете предвид. Тоа не е никој друг, туку финансиските пазари ја предвидуваат реалноста на економијата. Неговите ефекти врз берзата се појавуваат со одредено очекување и поради оваа причина тој секогаш е напред со оглед на економската реалност.

Ако сакате правилно да го формализирате овој вид операции, нема да имате избор освен да ја имате предвид економијата во секое време. Не само во експанзивни периоди, туку исто така во рецесивно. До тој степен што ќе генерира промена или одржување во трендот на берзанските индекси. И, како може да биде помалку, ова се случува и во Шпанија. Каде што економијата игра многу важна улога во однесувањето на пазарите на капитал. Дали сакате да знаете кои се некои од најрелевантните причини? Па, обрнете малку внимание од сега па натаму, бидејќи тоа ќе бидат корисни информации што можете да ги примените во пракса за да ги направите вашите лични или семејни средства профитабилни.

Зошто е важна економијата

Неговата важност е одредена од фактот дека тој е еден од моторите на пазарите на акции. Тие можат да предизвикаат добивка или загуба се инсталираат во хартиите од вредност и индексите на берзата. Обично, меѓусебната врска е повеќе од очигледна и генерира низа многу моќни сигнали кои можат да ви помогнат да го обликувате вашето портфолио. Во зависност од профилот што го презентирате во тие моменти: агресивен, конзервативен или среден. Се разбира, не можете да ги заборавите податоците што ви ги дава економијата ако сакате да направите грешки во многу малку операции.

Оваа стратегија е целосно различна од онаа генерирана од техничката анализа на финансиските средства. За да се олесни оваа работа, ќе биде многу важно да ги дефинирате параметрите што од сега треба да ги земате најмногу во предвид. Тие се многу важни што ги познавате уште од еволуција на пазарот варијабилен приход. Меѓу сите, се издвојуваат следниве податоци што ве изложуваме подолу.

Први податоци: инфлација

dinero Никогаш не останува незабележано затоа што ги поставува стандардите на живеење на целото општество. Во оваа смисла, во моментот инфлацијата во Шпанија ескалираше во последните месеци од 2017 година до 1,8%. Главно произведено од зголемувањето на цените на храната што врши очигледен притисок врз порастот на цените на целата национална територија. Од друга страна, не можете да заборавите дека најдобрите вести лежат во фактот дека основната инфлација, која ги исклучува цените на енергијата и непреработената храна, остана во овој период на повеќе од прифатливо ниво од 1,2%.

Сепак, одделот за анализа на Банкинтер покажува дека цените ќе продолжат во текот на 2018 година со Индекс на потрошувачки цени (ИПК) од + 1,7%, во споредба со + 1,4% проценето во претходниот квартал. Во секој случај, тоа би биле неутрални податоци што нема да влијаат на перформансите на пазарите на капитал на кој било начин. Под услов да нема изненадувања во следните дванаесет месеци. Во оваа смисла, со извесна сигурност може да се каже дека инфлацијата во нашата земја е под контрола. И затоа, неговото влијание врз берзата е помало.

Прекумерни нивоа на невработеност

пароБез сомнение е едно од Ахилски потпетици на шпанската економија. До тој степен што во одредена смисла го тежи закрепнувањето на националната економија. Иако нема многу директна рефлексија на хартиите од вредност кои се котираат на националниот континуиран пазар. Не залудно, тоа е факт што го претпоставуваат добар дел од финансиските агенти на нашата земја. Иако какво било подобрување на работната активност е добро прифатено од финансиските пазари. Но, да, без интензитет што беше пожелен. Како главна разлика со другите пазари на стариот континент.

Па, нивото на невработеност во Шпанија во овој момент значително опаѓа, покажуваат најновите податоци дадени од Министерството за вработување. Поточно, и во однос на последните 12 месеци, невработеноста е намален за 310.115 лица, за што одржува уште еден месец „интензивна стапка на меѓугодишно намалување од 8,34%“, како што е нагласено од Министерството за вработување и социјално осигурување во неодамнешното соопштение. Во секој случај, ова е еден од податоците што не се рефлектира ниту во националните акции. Ниту позитивно ниту негативно. Но, со неутрални ефекти врз инвеститорите.

Важноста на БДП

Но, ако има параметар дека однесувањето на финансиските пазари може да варира, тоа не е никој друг туку Бруто домашниот производ (БДП). Особено што е индикатор дека го мери растот на една земја. Со редовни прегледи кои детално ги следат финансиски агенти поврзани со овие пазари. Со зголемувањето на БДП, тоа ќе генерира дека берзите можат да развијат тренд со поголеми гаранции за успех. Се разбира, не можете да заборавите кога купувате и продавате акции на берза.

Во моментот, Бруто домашниот производ на Шпанија се движи во многу тесни маргини кои осцилираат помеѓу 2,4% и 3%. Сепак, лошите вести за малите и средни инвеститори доаѓаат од надолната ревизија на Каталонски процес. И многу повеќе по новиот состав на Парламентот на Каталонија по одржувањето на изборите на 21 Д. Овој фактор може да му наштети на еволуцијата на голем дел од компаниите што котираат на берзата. Особено оние од банкарскиот и финансискиот сектор. Не заборавајте ако отсега не сакате да правите грешки.

Премија на ризик

Друг параметар суштински да се процени дали е време да се влезе на пазарите на акции. Ова е затоа што тие го мерат финансирањето што државата може да го добие преку официјални канали. Па, во моментот се искачи на 115 нивоа на основни точки како последица на општествениот и политичкиот процес во Каталонија. Од друга страна, приносот на шпанската десетгодишна обврзница се зголеми од претходните 1,723 на 1,784%, највисоко ниво од март. Напротив, германскиот пакет - чија разлика со националното ја означува премијата за ризик - ја презеде спротивната насока. До тој степен што падна од претходните 0,463% на 0,453%.

Покрај тоа, националните и меѓународните пазари внимаваат на она што може да се случи во Соединетите држави. Во однос на нејзината стратегија за каматните стапки и колку инвеститорите во Шпанија гледаат на тоа. Со предвидлив пораст во текот на оваа година што штотуку започна. Исто така, ќе мора да бидеме многу внимателни за тоа што може да се случи во еврозоната. Не е изненадувачки, намерите на претседателот на П.н.е. најавуваат прогресивно повлекување на стимулите за економијата во заедницата. Во секој случај, ова е еден од податоците што најмногу ги ценат домашните инвеститори. Над другите технички, па дури и фундаментални пристапи.

Неплаќање на шпански долг

долг Конечно, поспецијализирани податоци што е потешко да ги разберат малите и средни инвеститори. Тоа не е никој друг, туку осигурување на неплаќање на шпански долг („Размена на кредитни стандарди“). Станува збор за сума што беше мало изненадување, но со мало влијание врз финансиските пазари. Особено што се искачи на 121.590 долари. Под другите економии во нашето најблиско опкружување. Во секој случај, не е многу индикативно да се формираат операциите на пазарите на капитал на Шпанија.

Исто така, се покажа дека Европската унија (ЕУ) се регистрирала во последните месеци од годинава, регистрирајќи вишок од 41.900 милијарди евра во салдото на тековната сметка. Па, ова е уште еден од параметрите врз кои влијаат финансиските агенти. Така што на овој начин, ќе можете да ги извршувате вашите операции со поголема заштита. Не само при набавки, туку и во продажба. Со многу посигурна проценка отколку порано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.