Сектори на шпанската берза погодени од новата влада

Конечно има нова влада во Шпанија и има многу сектори кои се котираат на пазарите на акции на кои ќе им се наштети и ќе имаат корист од мерките што се одобруваат отсега. Но, зошто тие можат да бидат конституирани во сигнали за обликувајте го нашето следно портфолио во инвестиции. Со цел подобрување на резултатите од селективниот индекс на шпанската берза, Ibex 35. Каде што може да се надминат маргините на посредување на овој берзански индекс. Во она што може да се конфигурира како многу профитабилна стратегија за инвестиции.

Во рамките на ова ново сценарио претставено од националната политика, многу е важно да се заземат ставови за оние вредности што можат од сега најдобро да се однесуваат. Каде што дивергенциите можат да бидат многу големи, а на крајот на годината разликите можат да достигнат до 10% или уште поинтензивни. Од оваа гледна точка, вреди да се применат овие филтри за да се изберат најдобрите вредности за годината и подобро да се прилагодат можните профити на операциите извршени во овие месеци што следат. Со сите предности што ги создадоа овие движења на националните пазари на капитал.

Од друга страна, мора да влијаеме и на фактот да се определиме за вредностите што имаат најголема корист од формирањето на новата влада во нашата земја. Бидејќи всушност, на крајот може да се направи значителна разлика од многу евра на штедната сметка. Бидејќи добар дел од финансиските аналитичари се согласуваат за нешто е дека отсега нема да има друг избор освен да бидат многу повеќе селективно на пазарите на капитал на Шпанија. Операциите со овие финансиски средства секогаш ќе бидат многу позитивни и тие можат да им дадат повеќе од една радост на малите и средни инвеститори. Со резултати што ќе ве изненадат за нејзината позитивна ефективност.

Корисни сектори: зелена енергија

Нема сомнение дека овој сегмент ќе биде голема starвезда на шпанската берза во следните месеци и со потенцијал за ревалоризација што од сега може да биде и повеќе од важен. Онаму каде што не е можно да се заборави дека тие се придобивките што можеме да ги собереме со ова преземање на позициите во вредностите на овие карактеристики. Тие генерално се претставени со вредностите на моќниот национален сектор за електрична енергија и тоа несомнено ќе се направи подобро отколку кај другите претставници на националниот континуиран пазар. Иако тие повлекуваат високи нивоа во неговата преголема купување а тоа може да доведе до краткорочни корекции.

Додека од друга страна, има и друга низа мали вредности кои се вклучени во деловните линии поврзани со зелената енергија. Со ниво на нестабилност што е поважно отколку во другите сектори надвор од овој вид деловна активност во енергетиката. Од друга страна, исто така, мора да се нагласи дека овие котирани компании се јасен облог не само за иднината, туку и за сегашноста, што може да се види во овој момент од голем дел од малите и средни инвеститори. Со покажување дека овие активности можат да бидат многу профитабилни за малцинските активности.

Јавни работи: поголема градба

Градежните компании се уште еден од секторите кои имаат корист од влегувањето во игра на новата влада. Не залудно, ќе се потпишуваат нови договори во јавни работи или што е исто, отсега ќе има повеќе градби. И овие активности мора да ги соберат компаниите во секторот што се котираат на националниот континуиран пазар. Со можно ценење на нивните постапки во месеците пред нас. До точка што можат доведе до искачувања на пазарите на акции на нашата земја. Над другите сектори кои се стратешки и кои имаат голема важност во конфигурацијата на нивоата на селективниот индекс на шпанската берза, Ibex 35.

Додека од друга страна, оваа класа на компании можат да станат деловна можност во овој период да се обидат да ја зголемат профитабилноста на нашето портфолио за инвестиции. Над другите стратегии кои исто така се обично многу ефикасни во овие многу посебни ситуации и кои без сомнение можат да ви дадат поголема безбедност во работењето отсега натаму. Како и може да послужи како прибежиште во најнеповолните ситуации за пазарите на акции. Како што се случи во претходните вежби и тоа може да послужи како искуство во некои од овие ситуации.

Повредени: фармацевтската

Нема сомнение дека овој сектор може да биде еден од најлошите со доаѓањето на новата влада. Поради можни мерки на повлекување на копирање на рецепт на лекови од страна на пензионерите и дека тие можат да ги променат придобивките од овие котирани компании. Каде што нивните цени можат да се намалат во следните дванаесет месеци. Затоа, тоа е сектор кој мора да биде настрана во наредните месеци за да избегне необичен проблем во вашето портфолио за инвестиции. Да се ​​пренасочи кон други сектори што отсега може да бидат попрофитабилни.

Од друга страна, тоа е сектор кој на еден или друг начин е преценет и затоа неговите цени мора да се прилагодат на реалноста на деловните резултати. Она што носи корекција во многу случаи, а тоа може да доведе до пад над двоцифрените. Не е изненадувачки, не може да се заборави дека компаниите во овој сектор беа едни од оние кои најмногу ценеа во изминатата година. Во некои од случаите над 20% и тоа без сомнение ќе мора да се поправат порано отколку подоцна и затоа не вреди да се имаат позиции во која било од овие хартии од вредност.

Електричарите во дефанзива

При проценка на кои вредности се најмногу погодени доаѓањето на новата влада, компаниите во електричниот сектор секогаш мора да бидат земени предвид. Бидејќи во овој случај тие можат да бидат чувствителни на а прилагодување на стапката тие им нудат на своите клиенти. Во секој случај, тие треба да бидат многу внимателни кон мерките што извршната власт може да ги преземе во наредните месеци. Покрај тоа, не може да се заборави дека компаниите за електрична енергија се зголемија за повеќе од 20% во последните дванаесет месеци и ова е сценарио што тие ќе мораат да го поправат во одреден момент на време. Како нивото на преголеми откупувања во кои се наоѓаат во моментот и тоа е фактор што ги спречи да растат во конфигурацијата на нивните цени во последниот дел од минатата година.

Од друга страна, компаниите во електричниот сектор можат да покажат голема слабост како последица на овие мерки што владата на нашата земја може да ги преземе отсега. Со некои нивоа на пад, што може да изненади од неговата вертикалност и што сега е невидено во националната берзанска панорама. Надвор од техничката и основната состојба во која се наоѓаат овие хартии од вредност. Дури и признавајќи дека некои од овие компании ја поминаа ситуацијата на слободен пораст во изминатата година и дека е најповолна на пазарите на акции. Меѓу другите причини затоа што тие немаат отпор пред себе и затоа имаат голем потенцијал и тоа ги тера многу мали и средни инвеститори да заземаат позиции за да го направат расположивиот капитал профитабилен во инвестициите.

Нови даноци на банките

Кои компании можат да бидат оштетени од новата влада? Па, тие несомнено се банки заради новите даноци што можат да бидат наметнати од политичката моќ. До тој степен што може да има последици врз бенефиции од овие финансиски субјекти. Покрај тоа, не може да се заборави дека овие котирани компании доаѓаат од период не многу поволен за нивните деловни интереси. Каде што останаа многу евра на патот и од кои малите и средни инвеститори беа многу оштетени кога ќе потврдат дека вредноста на нивните инвестиции е намалена во овој период.

Ниту, пак, може да се заборави дека овие даноци можат да имаат влијание врз клиентот со зголемување на нивните провизии. И ова е факт што не ја подобрува довербата меѓу двете страни во овој деловен процес. Додека конечно, треба да се запомни дека ова е еден од најсомнителните сектори во последните месеци и дека во некои случаи тие достигнаа историски падови. Од каде што можеби нацртаа шема од каде што отсега ќе можат да растат во согласност со нивните цени. Ова е барем желбата на добар дел од малите и средни инвеститори наспроти она што може да се случи во оваа скоро нова година. Иако секако нема да биде многу лесна цел да се исполни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.