Понудата за преземање на АЦС и Атлантија за Абертис

acs Конечно, една од најочекуваните вести е потврдена од финансиските пазари и добар дел од малите и средни инвеститори. Тоа не е никој друг туку градежната компанија АЦС, преку Хотчиф, го потврди „обврзувачкиот“ договор за лансирање на А. Заедничка понуда за Абертис. Во изјавата испратена до Националната комисија за пазар на хартии од вредност (CNMV), компанијата објави дека Хотчиф ќе ја измени својата понуда - елиминирање на разгледувањето на акциите - така што 18,36 евра по акција ќе бидат платени во целост во готово.

Иако ова веќе беше вест што ја очекуваа финансиските агенти, тоа не ги спречи акциите на компанијата со која претседаваше Флорентино Перез да се ценат со голем интензитет. До степен што ги имаат нивните постапки собра околу 8%. Во операција која, засега, беше многу профитабилна за нејзините акционери. Друга многу поинаква работа е дали ќе биде така и од сега па натаму. Бидејќи всушност, не може да се исклучи дека за краток временски период може да се генерираат важни корекции во нивните цени. Haveе почекаме уште малку за да видиме како ви одговара оваа долгоочекувана операција.

Од друга страна, капиталот на апсорбираната компанија ќе има 30% дистрибуција за ACS. Ова е фактор што финансиските експерти ќе треба да го анализираат за да ја потврдат профитабилноста на работењето. Така што на овој начин, имате многу посигурни и пообјективни информации за тоа дали вреди да се купат нивните акции во наредните недели. Во секој случај, тоа претставува чекор напред од страна на шпанската градежна компанија да ги прошири своите деловни линии. На што мора да се додаде како ова деловно работење ќе влијае на нејзините дивиденди. Нешто што сè уште не е замислено од различните анализи што се шират во текот на овие денови.

ACS тргува околу 33 евра

евра Реакцијата на финансиските пазари не одамна и по падот на нивните цени се врати на првичните нивоа. До достигнување нивоа многу близу 33 евра по акција оваа недела. Не залудно, изјавите на претседателот на АЦС, Флорентино Перез, во смисла дека „овој сојуз ќе трае долго“ може да ја подигнат цената на акциите на повисоки нивоа од оние што се цитирани во моментот. Во оваа смисла, еволуцијата на насловите на Градежна компанија Шпанскиот одамна пресели од 30 до 33 евра по акција. Може ли ова е време да се надминеме?

Бидејќи не може да се заборави дека максимумите во нивните цени се на ниво од 35 евра. Репер што е многу изводливо да се победи во следните трговски сесии. Сепак, сè ќе зависи од позициите што се договараат купувачи и продавачи. Бидејќи не може да се исклучи дека за време на повеќе или помалку траен период може да има корекции што дури доведуваат до акции на оваа компанија под 30 евра. Иако главната работа е што останува во очигледен нагорен тренд да се продолжи со купување со цел неколку месеци или години.

Услови на деловниот договор

Во однос на тоа како се одвивало ова деловно работење, постои мало писмо во договорот дека вреди да се анализира. За да можете да дадете некои други индиции за улогата што треба да ја играме како мал и среден инвеститор. Па, еден од аспектите на договорот е тоа што обете страни се согласуваат да ги максимизираат стратешките односи и синергијата помеѓу трите компании вклучени во работењето. Од друга страна, тоа е исто така на штета на она што може да се случи со потребното финансирање од банка. Токму една од точките во кои се наоѓаат најмногу сомнежи од страна на инвеститорите и која може да влијае на еволуцијата на градежната компанија „Флорентино Перез“.

Во секој случај, ако вашата намера во овој момент е да се позиционирате во вредност, би било подобро да почекате неколку дена и да го варите договорни точки. Нешто што до денес не е многу јасно и може да доведе до дејствување на акциите на ACS во една или друга насока. Чекањето барем неколку дена може да ви помогне да донесете одлука под многу побезбедни параметри за да ја направите операцијата профитабилна на профитабилен начин. До тој степен што од сега можете да заработите многу пари со оваа инвестиција. Бидејќи претпазливоста треба да биде без место со денови заеднички именител на вашите активности на финансиските пазари.

Сè уште постои јаз во Ibex 35

ibex Едно од колатералните ефекти на оваа деловна операција е дека концесионерот на автопатот Абертис ќе престане да се котира на пазарите на акции. И на национално ниво и надвор од нашите граници. Оваа акција имплицира дека селективниот индекс на шпанската берза, Ibex 35, отсега ќе има пониска вредност. Тоа е 35 наместо соодветните 35. Иако оваа состојба нема да трае долго бидејќи во следните неколку дена ќе биде назначена замена за влез во избраниот клуб на инвеститори. Не е изненадувачки, веќе се појавуваат гласини за идниот член на Ibex 35.

Оваа ознака ќе предизвика кандидатите да го внесат овој индекс за да започнат да покажуваат поголема нестабилност во нивните цени. Со што може да биде друга опција заштедите да бидат профитабилни од стратегијата за инвестиции. Бидејќи генерално, хартиите од вредност кои поминуваат низ овој процес имаат тенденција да поминат низ процес на ревалоризација на нивните акции. Тие можат да одат нагоре помеѓу 3% и 8%, во зависност од движењата на инвеститорите. Во некои случаи, како јасен пример за влегување во позиции. Иако за време на списокот на Ibex 35 тие имаат тенденција да развиваат сериозни корекции на цените. Во секој случај, од сега ќе мора да ги земете предвид овие движења.

ACS: многу сигурна вредност

Се разбира, националната градежна компанија е една од референтните вредности на шпанската берза. Секој ден се разменуваат илјадници и илјадници хартии од вредност додека не стане една од најликвидните хартии од вредност на пазарот. Каде што специфичната тежина на малите и средни инвеститори е многу релевантна. На сето ова мора да додадеме дека претставува дивиденда за акциите што е повеќе од интересна. Со просечна годишна профитабилност околу 5% и дека тие го дистрибуираат меѓу своите акционери преку две годишни плаќања. Така, тие можат да создадат инвестиција со фиксен приход во рамките на варијаблата. Тоа е уште една од можностите што ви ги нудат акциите на ACS во овој момент.

Од друга страна, не можете да заборавите дека тоа е многу стабилна компанија и затоа не е многу склона да ви даде необична страв во вашата сцена како инвеститор. Во последниве години, нејзините акции се движат во навидум тесна форма. Помеѓу 28 и 34 евра по акција и неговото последователно враќање при исплата на дивиденда. Еден од клучевите за аспирација за постигнување на поамбициозни цели е да се пробие бариерата од 35 евра. За вас е клучно ниво да развиете тренд на пораст, барем на краток и среден рок.

Нови проекти на АЦС

проектиНиту, пак, можеме да ги заборавиме проектите во кои е врамена една од репер градежните компании на шпанските акции. Поточно, една од последните што ја генерираше својата деловна активност е тоа што му беше доделена А. договор во Канада за изградба на истури и генерациска станица на хидроелектричен комплекс за вкупна вредност од 1.000 милиони евра. Оваа акција може да помогне во нејзиното вреднување на финансиските пазари да се зголеми, иако на многу ограничен начин во однос на одговорот на новите купувачи.

Со постигнувањето на овој проект, Драгадос ја зајакнува својата деловна активност на пазарот за хидраулични работи на стратешки пазар исто толку важен како Канада. Во оваа смисла, треба да се одбележи дека Северна Америка е веќе прв пазар на АЦС, по што следи Австралија. Минатата година, оваа област пријави приходи од 14.669 милиони евра на групацијата, што претставува нешто повеќе од 45% од вкупниот обем на деловна активност. Нешто што многу го ценат малите и средни инвеститори кога донесуваат одлука дали да ги купат нивните акции или не.

Во секој случај, постои една работа што е многу јасна во моментот, а тоа е дека ACS е една од најжешките акции на шпанскиот континуиран пазар. Тоа е конјуктурен момент што можете да го искористите за да го искористите максимално вашиот личен или семеен имот. Надвор од другите стратегии што можете да ги примените од овие прецизни моменти. Не е изненадувачки, се чини дека сè покажува дека има повеќе што да добиете отколку да изгубите. Иако делувајте со одредена претпазливост во движењата што ги правите од следните неколку недели или дури денови. Бидејќи, се разбира, тие не се без ризици, колку и да се малку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.