Кој е правниот интерес на парите?

правен интерес на парите

Во моментов заемите се нешто што многу се користат од многу корисници, бидејќи како што напредува технологијата, така е полесно да се напојува аплицираат за и одобруваат заеми на скоро секој. Сепак, и покрај тоа што се толку популарни, заемите се уште не се познати за многу корисници, особено во областа на регулативата или законодавството, и еден од поимите што треба да нè интересира, а кој сепак често останува незабележан е правен интерес за пари, но пред да го разбереме овој термин мора да го разбереме следново.

Кога аплицираме за заем Ние се согласуваме со заемодавателот или финансиската институција период во кој мора да го подмириме нашиот долг; во прилог на тоа е наведено каматата што се применува на основната сума на заемот, овој интерес може да биде едноставен или сложен, плус може промена на периодот на сложеност во која мора да ги извршиме исплатите на нашиот долг.

И иако досега сè изгледа како совршено, постојат ситуации што се случуваат во реалниот живот и кои не се секогаш контролирани, една од овие ситуации е доцнењето со одредена исплата на нашиот долг.

Има две конкретни ситуации, кога доцниме со единствена исплата за да го отплатиме долгот, како што е случајот со микрокредитите во кои заемодавачот бара порамнување на заемот со единствена исплата, обично во рок од еден месец по овластувањето на заемот. Втората ситуација е кога доцниме со исплата на нашата униформа серија, на пример, ако нашата исплата мора да се изврши на 2-ри секој месец и во месец август доцниме, не можеме да ја покриеме сумата што одговара на тој месец.

Друго прашање што мора да го знаеме пред да ја дефинираме главната тема на овој напис е доцнењето, овој правен термин се користи за дефинирање на неплаќање во договореното време поради небрежност, што значи дека доцнењето е намерно.

Ова е важно да се има предвид затоа што правен интерес на парите Се применува само кога лицето што мора да го покрие долгот доцни; Со други зборови, ако причината што не сте биле во можност да ја платите исплатата е ситуација целосно надвор од ваша контрола, казната може да варира.

Еден последен факт што мора да го разбереме јасно пред да влеземе целосно во одлука за правен интерес на парите е дека заемот што го бараме е договор или договор помеѓу заемодавателот и корисникот; И, како и во секој договор, и двете страни се согласуваат да извршат одредени клаузули, и во случај да не ги почитуваме нив, постојат клаузули во кои има казна за непочитување. Ова значи дека ако се обврземе да ја извршиме исплатата на два дена и не го сториме тоа, финансиската институција може да изврши казна.

Правен интерес на парите

правен интерес на парите

Казната со кој управува доцни плаќања договорено е генерално преку монетарно наплата на одредена сума. Овие доплати на нашиот биланс што треба да се покријат може да бидат причина за злоупотреба на финансиските институции на таков начин што се наплатуваат големи износи, така што за регулирање на оваа ситуација владата издава правен интерес за парите.

Откако ќе разбереме што е договор, заем, доцнење и доплата, можеме целосно да ја внесеме одлуката за правна камата рок на пари. Ова може да се дефинира како процентен износ што законски го утврдува владата, со цел да се пресмета на фер начин износот што мора да се плати како надомест за доцнење на плаќањето.

Сега е точно дека владата го воспоставува Годишна каматна стапка што ќе важи за случаи во кои се појавуваат одложувања на плаќањето, сепак нешто што е многу важно да се разгледа е дека оваа каматна стапка се применува само ако не постои договор во кој корисникот на заемот се согласува да ги направи доплатите врз основа на различна каматна стапка.

За горенаведеното е многу важно како корисници на заем да го разгледаме договорот доста добро во потрага по некои спецификации во врска со ова прашање, бидејќи во случај да одобриме дека доплатата е направена со друга мерка од правен интерес за пари, тогаш стапката можеше значително да се зголеми.

Сепак, постојат многу ситуации во кои, во случај кога ниту една од страните не се согласила на одреден интерес во случај на доцнење, законот ја утврдува сумата што треба да се покрие. Понекогаш постојат многу специфични правила за одредени работи, па затоа е важно да се прегледаат овие закони за да може правилно да се дефинира сумата што треба да се покрие. Член број 1108 од Граѓанскиот законик тој е одговорен за регулирање на овие работи.

Друго прашање што мора да го разгледаме е дека ова каматата се применува на износот што го должи, Затоа, добиената вкупна исплата ќе биде еквивалентна на плаќањето што одговара на наведениот временски период плус наплатата за доцнењето. Затоа, плаќањето што треба да се покрие е еквивалентно на збирот на износот на долгот плус износот што се додава како доплата.

Тековно законодавство

правен интерес на парите

Нешто што треба да се разјасни е дека моментално кој управува со ова каматна стапка е банка на Шпанија независно, дека иако е под команда на владата на Шпанија, тоа е различен ентитет.

Ова е важно затоа што правен интерес на парите во неговиот почеток, доколку тоа беше целосно регулирано од владата, што е да се каже од правниот дел, така што неговото регулирање беше диктирано од законодавството.

До 30 декември 1997 година постоечката поврзаност помеѓу законска камата на пари со основна каматна стапка диктирана од банката на Шпанија. На овој начин, односот што постоел помеѓу каматната стапка диктирана од банката и законската камата на парите.

Ова беше многу важно затоа што во текот на 2011 и 2012 година шпанскиот јавен долг се засили доста познато, поради тоа финансиските пазари ја зголемија својата вредност на ист начин.

Но, благодарение на елиминацијата на односот помеѓу рече каматни стапки на законски камата на пари тоа не покажа значително зголемување, што би се случило доколку не беше разгледано.

Специјален случај

Интересен историски факт во врска со законодавството за ова прашање е дека во шпанскиот протекторат на Мароко имало целосно независно законодавство од остатокот на Шпанија.

На ова место, интересот беше утврден на 6% годишно, но јас исто така ја ограничувам можноста оние кои се вклучени да искористат договор со кој се вели дека имињата се поголеми од 12%, па без оглед на тоа дали двете страни имаат потпишано договор, во Ако договорената стапка е поголема од 12%, ова ќе биде поништено со закон.

Последната промена на ова законодавство беше во 1946 година, во која законскиот интерес за парите беше утврден на 4%. Последователно, штом протекторатот во Мароко престана да има посебен третман и тој стана законодавен со истиот закон што беше на сила во остатокот од Шпанија.

Камата за одложување на данок и комерцијално доцнење

правен интерес на парите

Има два вида камата за задоцнето плаќање, данокот и комерцијалната. И двајцата имаат различни причини за постојните и затоа различни услови при исплатата на поединецот на заемодавачот; за подобро да ги разбереме, да ги анализираме обајцата независно.

Почнувајќи со даночна затезна камата, износ што е утврден во работењето со вклучување на поединци, компании и јавни тела. Оваа каматна стапка е директно поврзана со даночната агенција и е еквивалентна придобивка што се бара како плаќање на даночните обврзници.

На поедноставен начин можеме да дефинираме дека ова е исплата што мора да ја извршиме на даночната агенција поради наплата на износ заради доцнењето во плаќањето на долг.

Ок сега комерцијална камата за доцнење регулиран е правен поредок, со кој управуваа Европскиот парламент и Советот. Ова ги регулира работите во кои се вклучени операции концентрирани помеѓу компаниите, така што нема вклучени поединци. Исто така, ги регулира ситуациите во кои се вклучени јавните администрации. Ова прашање има поголема длабочина во сите свои регулативи.

Да почнеме со фактот дека рокот за плаќање е ограничен на период од 60 дена, и тоа не може да се продолжи под никакви околности. Покрај фактот дека временскиот период што ги предвидува 60-те дена не започнува кога ќе се прими фактурата, туку со приемот на стоката или материјалите.

Други прашања што се регулирани се групирање на фактури со цел да се изврши единствена исплата меѓу другите. Во овие случаи, трансакциите главно се засноваат на одговорноста на клиентот да намири купување направено на друга компанија.

Земањето предвид на сето ова е многу важно, иако најдоброто нешто секогаш ќе биде да не се надминуваат роковите за плаќање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.