Барате хипотека за единечна или двојка?

побарајте хипотека

Аплицирај за хипотека е еден од посложени одлуки За некои луѓе, не само затоа што претставува голема инвестиција на пари, туку и затоа што тоа е банкарски договор што ги одржува сопствениците на домови врзани многу години.

Друга од одличните одлуки се заснова на утврдување дали сакате да го поминете остатокот од животот со вашиот партнер. И работите се комплицираат кога двете одлуки ќе се сретнат и ќе одлучите да купите дом кога сте со личност со која имате иднина. Во тој случај, дали е подобро побарајте хипотека сами или побарајте ја заедно со вашиот партнер?

Барања за аплицирање за хипотека

барања за хипотека

Прво на сите, тоа е важно ги знаат барањата што банките обично ги земаат предвид за да можат да потпишат хипотека, бидејќи тие се вообичаени за оние случаи во кои некое лице ја бара или кога тоа се прави на заеднички начин.

 • Прво на сите, тоа е од суштинско значење да се има Стабилна работа, ако е можно со договор на неопределено време и со античност од најмалку една година, со соодветна плата. 
 • Кога станува збор за хонорарци, државни службеници или практиканти, банките честопати бараат А. искуство од најмалку две години на вашата позиција, со докажани економски придобивки.
 • Треба да биде имаат заштеди, за А. 30% од вкупните трошоци, вклучувајќи ја и куповната цена, како и трошоците поврзани со актот за продажба на домот.
 • Покрај тоа, надоместокот што треба да се плати не смее да надминува 40% од месечниот приход, или индивидуално или заедничко за парот.
 • Исто така е од суштинско значење да се има добра кредитна историја, без каков било вид стандардно. Покрај тоа, препорачливо е да се исплатат и други претходни заеми, бидејќи нивната валидност ги намалува можностите за прифаќање на хипотеката од страна на банките.

Ова се барањата заеднички за сите луѓе, но вие можете пресметајте ја хипотеката преку Интернет и да ги знаете вашите лични услови. 

Дали е подобро да побарате хипотека сами или како двојка?

Сега, дали е подобра опција да побарате хипотека сами или како двојка? Општиот одговор е тоа зависи, иако има предности поврзани со аплицирање за заедничка хипотека.

Кога самостојно лице бара хипотека, потребно е да понуди доволно гаранции за плаќање побарани од банката и да ги почитува сите претходно споменати барања без да има помош од друго лице.

Во случај на барања за двојки, На веројатности за прифаќање на зголемувањето на хипотеката бидејќи банките обично го сметаат заемот за најбезбеден. Ова е така од две едноставни причини: од една страна, со плаќање на долгот поделен на две лица, товарот за секое од нив ќе биде помал и ќе има повеќе шанси тој да се плати без проблем; Покрај тоа, ако едниот од носителите не успее во некоја од плаќањата, другиот е одговорен за покривање на неговиот дел. Што заклучува дека хипотекарниот заем има помал ризик од неисполнување на обврските отколку во случаите во кои се бара поединечно.

двојни хипотеки

Забележително е и постоењето на различни случаи кога аплицирате за заедничка хипотека, бидејќи, за банките, не е исто што тоа го бара свадбена двојка отколку брак или де факто двојка.

На бракот често се гледа како поорганизирана и постабилна ситуација. Иако најважната точка е да се утврди, во договорот за заем, дали имотот му припаѓа на едниот или обајцата и да се потпише пред нотар со наведување на процентот што секој го поседува.

Предности и недостатоци на потпишување заедничка хипотека

La апликација за хипотека од страна на двојка носи со себе одредени придружни придобивки:

 • Поголема леснотија на пристап до кредит благодарение на помалиот ризик за неисполнување на обврските.
 • Поголем капацитет за долг, што значи дека можете да аплицирате за хипотека со поголем износ, што пак нуди можност за стекнување на поскап дом.

Но, исто така има и одредени недостатоци, не само економски, туку и емотивно, поврзано со паричниот товар што носи свои ризици.

Покрај тоа, важно е да се спомене дека во случај двојката да се раздели, постапките не се едноставни и може да биде потребно многу време и напор за да се реши.

Во случај на разделување, што се случува со хипотеката?

разделба на парови

Може да биде незгодно, но постојат различни начини да се поправи:

 • Како прво, едно од наједноставните е продадете ја куќата на трето лице и со добиените пари исплатете го долгот на хипотека со субјектот.
 • Домот може да биде и стекнато од една од страните, што значи дека хипотеката е ваша само од моментот кога ќе ја набавите.
 • Друга опција е изгаснете го куќиштето за домување. Односно, едното од двете лица му го предава својот дел од куќата на другото.
 •  Во кој било од последните два случаи потребно е да се спроведе a промена во сопственост на хипотека, акт што мора да го одобри банката.

Можете исто така да откажете ја споделената хипотека и аплицирајте за нова индивидуално, но ова повлекува поголеми трошоци, бидејќи откажувањето вклучува трошоци на нотарот, регистарот и одредени провизии; додека аплицирањето за нова хипотека ги носи истите трошоци како и аплицирањето за неа за прв пат.

Постојат различни опции, со различни предности и недостатоци секоја од нив. Потребно е само да се анализира состојбата на секој конкретен случај и да се одлучи дали е подобра алтернатива да се побара хипотека сам или како двојка.

Спонзорирана содржина на брендот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.