Остри сооднос

Sharpe Ratio беше развиен од Вилијам Шарп

Коефициентите се широко користени во финансискиот свет, особено за анализа и споредба на економската состојба на различни компании. Но, постојат и коефициенти кои ни помагаат да ги анализираме средствата, како што е соодносот Sharpe, за што ќе зборуваме во оваа статија.

Тоа е сооднос кој Многу ќе ни помогне кога сакаме да споредуваме различни инвестициски фондови. Ќе објасниме што е Sharpe Ratio, која е неговата формула и како да се протолкува резултатот. Се надевам дека ќе ви биде корисно и интересно.

Кој е соодносот на Sharpe?

Целта на Sharpe Ratio е да се измери односот помеѓу приносот и историската нестабилност на инвестицискиот фонд

Како што добро знаете, Коефициентите се показатели за економската состојба на една компанија. Благодарение на нив можеме да вршиме исцрпни анализи на компаниите преку воспоставување на врска помеѓу различни финансиски единици. Резултатот што се добива преку нивните пресметки е финансиската состојба или економската состојба на компанијата за која станува збор, доколку правилно го толкуваме резултатот.

Со споредување на различни стапки во одреден временски период, можеме да дознаеме повеќе за управувањето со компанијата, без разлика дали тоа било соодветно или не. На овој начин ќе ни биде полесно да се прилагодиме на евентуалните идни промени и одговорете на нив со ефективни решенија.

Што се однесува до Sharpe Ratio, тој беше развиен од американскиот економист Вилијам Шарп, кој е награден со Нобеловата награда. Целта на овој сооднос е нумерички да се измери односот помеѓу приносот и историската нестабилност на a инвестициски фонд. За да го направиме ова, едноставно треба да ја поделиме профитабилноста на фондот што не интересира, одземајќи ја каматната стапка без ризик, помеѓу стандардното отстапување или нестабилноста на таа профитабилност во истиот временски период. Формулата би била оваа:

Шарп сооднос = поврат на фондот – каматна стапка без ризик (тримесечни записи) / Историска нестабилност (стандардна девијација на принос)

Како се толкува соодносот на Шарп?

Sharpe Ratio е мерка за споредување на два или повеќе фондови едни против други

Сега кога знаеме што е Sharpe Ratio и како да го пресметаме, важно е да знаеме како да го протолкуваме резултатот. Па, колку е повисок Sharpe Ratio, толку е подобра профитабилноста на фондот за кој станува збор. Да навистина, во однос на висината на ризикот вклучен во инвестицијата.

Колку е поголема нестабилноста, толку е поголем ризикот. Тоа е затоа што веројатноста фондот што го пресметуваме да има негативни приноси е секогаш поголема колку поголема нестабилност има во неговите приноси. Меѓутоа, кога нестабилноста е висока, поверојатни се и високите позитивни приноси.

Поради оваа причина, Sharpe Ratio е помал, а именителот на равенката е поголем кога фондот има висока нестабилност. Со други зборови: ако NAV на фондот се движи помеѓу 80 и 120 цела година, неговата историска нестабилност е повисока од онаа на фонд чиј NAV се движи помеѓу 95 и 105 истата година. Повеќето инвеститори не само што бараат средства што пријавиле повисоки приноси историски, туку напротив барајте средства кои исто така постојано еволуирале со текот на времето, без да доживеете големи подеми и падови. За малку подобро да го разбереме Sharpe Ratio, ќе дадеме пример подолу.

Пример

Да претпоставиме дека постојат два инвестициски фондови со капитал кои ги извршуваат своите инвестиции на истиот пазар. Како го мериме вашиот Sharpe сооднос? Ќе го пресметаме во период од една година, почнуваме со фонд А:

 • Принос на 1 година: 18%
 • Нестабилност на 1 година: 15%
 • 3-месечни сметки: 5%
 • Минимум во годината: -5%
 • Највисоко ниво на годината: +22%
 • Остри сооднос = (18-5) / 15 = 0,86

Наместо тоа, процентите на позадина Б Тие се следниве:

 • Принос на 1 година: 25%
 • Нестабилност на 1 година: 24%
 • 3-месечни сметки: 5%
 • Минимум во годината: -15%
 • Највисоко ниво на годината: +32%
 • Остри сооднос = (25-5) / 24 = 0,83

Иако приносот на фондот А е помал од оној на фондот Б, неговиот Sharpe коефициент е поголем. Тоа е затоа што нестабилноста на овој фонд е помала. Со други зборови: Фондот А осцилирал помалку од фондот Б, кој имаше повеќе подеми и падови од првиот. Иако на крајот профитабилноста на фондот А беше помала, тој никогаш не изгубил толку многу како фондот Б. Во најлош случај, приносот беше -5%, додека другиот фонд загуби до 15%.

Претпоставувам дека веќе сфативте дека пресметувањето на Sharpe Ratio на еден фонд ни е малку од корист. Тоа е повеќе мерка да се купат два или повеќе средства еден од друг, како што направивме во овој пример.

Додека другите индикатори ги мерат средствата со нивното отстапување од нивниот референтен индекс, познат како репер, Sharpe Ratio е одлична опција. да се измери стандардната девијација или историската нестабилност на повратот на различни средства и да се споредат истите на овој начин. Подобро е да се биде безбеден!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.