Клаузули за подот

основни клаузули

Пред неколку години, таканаречената подна клаузула и ефектот што таа го имаше врз хипотеките скокна во медиумите, до тој степен што можеше да се натера банката да го врати она што е повеќе платено за нивна примена. Но, Кои се подните клаузули?

Ако сè уште не знаете на што се однесува ова, како да знаете дали ја има вашата хипотека и зошто тие се сметаат за навредливи, време е да ги најдете сите информации што треба да ги знаете.

Клаузули, кои се тие?

Клаузули, кои се тие?

Подните клаузули се всушност мали „додатоци“ кои се вклучени во договорите за хипотека и кои воспоставуваат минимален интерес на променлива хипотека. Ова се применува секогаш кога реперот плус распонот не ја достигне таа поставена вредност.

Со други зборови, Тоа е клаузула што ја вклучува банката и која кажува која е минималната камата што ќе ја плати корисникот, без разлика дали референтниот индекс, кој обично е Euribor кај хипотеките заедно со диференцијалот, се помали од тој минимум.

Односно, ако вашата клаузула утврди дека минимумот е 3%, а тој месец еуриборот паѓа и со диференцијалот процентот е 1,5%, вие би продолжиле да ги плаќате тие 3%.

Друго име со кое се познати подните клаузули е подови за хипотека. Всушност, двата термини се однесуваат на истото.

Зошто се навредливи

Сега зошто е навредливо? Освен поради тоа што е услов што многу од хипотекарните не го сфаќаат додека не почнат да го чувствуваат во џебот, гледајќи како другите плаќаат помалку, а некој мора да остане ист, тоа е и затоа што овие клаузули многупати беа воведени без транспарентност во случајот со банките, Со други зборови, не објаснија што значи да ги има во договорот, поради што многумина почнаа да ги осудуваат банките.

И тоа беше во 2013 година кога Врховниот суд ја прогласи таа минимална камата за ништовна за злоупотреба, под услов тоа да е направено со недостаток на транспарентност. Некое време подоцна, самиот Суд на правдата на Европската унија им дозволи на засегнатите да ги вратат парите платени за повеќе од целата нивна хипотека.

Кога се применуваат подните клаузули

Подните клаузули се применуваат многу години. Затоа, немојте да се изненадите ако го најдете дури и во хипотекарните договори кои веќе се истечени. Генерално, тие се однесуваа на хипотеките директно и индиректно; тоа беше нешто што го вклучуваа скоро сите хипотеки и, освен ако лицето не преговараше со банката, тоа беше вклучено.

Тоа е Тоа не беше нешто што самите хипотекарни го бараа, или дека е додаден од x екстра услуги, но тоа било „норма“ на банките.

Денес овие се сметаат за навредливи, но тоа не значи дека не можат да се појават услови и бројки слични на овие, па затоа, кога потпишувате договор за хипотека, многу е важно да го прегледате и, ако не го разбирате, одете кај професионалец што може процени дали е „легално“ или има нешто што може да се смета за негативно во сегашноста и иднината на хипотекарниот.

Дали ја има мојата хипотека?

подна клаузула за хипотека

Нема сомнеж дека и покрај годините што минуваат, сепак ќе има луѓе на кои подните клаузули се применуваат во нивниот договор за хипотека. А тоа подразбира дека, доколку тврдите, банката е должна да ви ги врати парите. Но, за да го постигнеме тоа, првото нешто што ни треба е да знаеме дали навистина се или не.

За да знаете дали хипотеката ги има или не, морате консултирајте се со договорот за хипотека. Секако, немојте да се мешате со продажното дело бидејќи нема врска. Во тој договор, со кој се официјализира хипотеката на куќата, треба да отидете во делот „финансиски услови“. Таму, обидете се да лоцирате текст сличен на овој:

„Во никој случај годишната номинална каматна стапка што произлегува од секоја варијација не смее да биде повисока од X% или пониска од X%“.

Ако сте го нашле, тогаш сте наметнале не само подни клаузули, туку и плафон. Други термини кои банките често ги користат за нив се: „намалување на каматната стапка“, „минимална каматна стапка“, „ограничување на каматната стапка“, „тунел“ или „минимална граница“.

Следно што треба да направите е да ја проверите сметката за последните два месеци и да ја споредите платената каматна стапка. Нели е исто со збирот на еурибор плус договорениот диференцијал? Значи веќе имаш непобитен доказ дека ја имаш таа клаузула.

Како да ги барате подните клаузули

Како да ги барате подните клаузули

Веќе знаете малку повеќе за подните клаузули и како да ги најдете во вашата хипотека, но што да направите ако ги најдете? Па, можете да барате враќање на тоа што сте го платиле повеќе, до последното евро. За да го направите ова, постојат два начини да го направите тоа.

Вонсудски начин

Ова е можеби идеалот за многумина, бидејќи е бесплатен и е заштитен со Кралскиот декрет-закон 1/20017. Се заснова на барањето банката да врати се што е наплатено за таа клаузула. За да го направите ова, треба да:

Поднесете формално барање до службата за клиенти на банката. Ако вашата банка исчезнала или се споила со друга, тогаш тоа ќе треба да го направите во новиот ентитет.

Банката мора да одговори на тоа тврдење. И можете да го направите тоа на два различни начини: прифаќање на барањето и презентирање на пресметката што ја направиле, расчленета, за да знаете што ќе ви вратат. Но, внимавајте, бидејќи можеби не е тоа што навистина го должите, но ќе ви дадат понуда, или за враќање или за намалување на хипотекарниот капитал, за инвестирање во банкарски услуги итн.

Другиот начин на кој тие можат да одговорат е со негирање на тврдењето. Ако тоа се случи, или поминат три месеци од обидот да постигнете договор, процесот завршува без решение и тогаш ќе можете да поднесете правни дејствија (нешто што додека сте на овој пат, не можете да го направите).

Судски начин

Во овој случај се состои од поднесе жалба до судот до банката. За да го направите ова, треба да отидете кај некој кој е специјализиран за навредливи клаузули (во секоја провинција обично има по една). Друга опција е да отидете кај адвокатите и да ги оставите да стават. Се разбира, треба да платите надомест и обезбедување средства. Но, ако на банката и се наложи да ги плати сите правни трошоци, во реалноста нема да мора да плаќате ништо.

Овде решението ќе го даде судија кој ќе утврди дали имате право на рефундирање или не.

Дали имате повеќе прашања во врска со подните клаузули?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.