Најдобри сметки без провизија: најдобри на пазарот

Најдобри сметки без провизии

Имањето сметка во банка е вообичаено. Дека и тебе ти наплаќаат провизии. Меѓутоа, веќе некое време овие не прават ништо друго туку се зголемуваат, а со оглед на тоа дека парите не се добиваат лесно, тоа што им се одземаат само за сметка е нешто што никому не му се допаѓа. Па, како да разговараме со вас за најдобрите сметки без провизии?

Подолу ќе ви кажеме за некои сметки кои би можеле да ги отворите и на кои не би морале да плаќате провизии и дека би земале дел од вашите пари само за да ги зачувате во банка. Дали сакате да знаете што се тие?

Зошто банките наплаќаат провизии?

Провизии кога прават некакви менаџменти, трошоци за одржување... ѕвонат ли? Ова се дел од трошоците што ќе треба да ги преземете за да имате сметка во банка. Односно, со тоа што ќе ги оставите парите на банката за да бидат безбедни, тоа ве чини пари.

Повеќето од таксите обично се наплаќаат за користење на услугите на сметката. На пример, ако направите банкарски трансфер во друга банка, тие можат да ви наплатат од 4 до 20 евра (второто ако е префрлување во друга банка надвор од државата). Но, можат да ви наплатат и за поседување кредитна картичка (одржување на истата), за одржување на сметката отворена, за плаќање на сметка...

И во многу случаи тоа не е евтино, па многумина одлучуваат да бараат сметки без провизија што им овозможуваат да заштедат во овој поглед.

Кои се најдобрите сметки без провизија?

Пред да ви кажеме за секој што го најдовме (преку компаратори), мора да ве предупредиме дека овие информации може да се менуваат од еден месец во друг. Можно е, кога ќе ја прочитате оваа статија, поминало некое време и понудата што ја ставиле во банката веќе не е активна. Сепак, тие речиси секогаш имаат друга, подобра или еднаква на претходната, така што ќе ви даде идеја за типот на банки кои се грижат за клиентите (а не за профитирање од нив).

Наша препорака е, кога ги барате најдобрите сметки без провизија, да погледнете генерално и потоа да отидете конкретно во таа банка и да поставите какви било прашања што ги имаат за овие сметки без провизија (ако сè уште ги имаат, условите и пред се , ситни букви).

Како што рече, оние што ги најдовме во овој момент се следните:

MyInvestor сметка

MyInvestor сметка

Веројатно нема да ја познавате. Всушност, тоа не е многу познато, но вистината е дека е најдобар во месец март.

За почеток, тие не наплаќаат провизии за одржување, управување, трансфери или дебитни картички.

Дополнително, првите 50.000 евра салдо што ги имате на сметката и ги чувате една година ќе имаат надоместок од 2%, а од втората година ќе падне на 0,3% TIN.

Како што се рекламира, тие се „нео банката на слободата: без конци, без надоместоци“.

Сега, сигурно ќе сакате да знаете која банка е оваа што ја нуди сметката. Создадена е во 2017 година и е дигитална банка управувана од Andbank Spain. Да, како што прочитавте, зборуваме за шпанска банка. Во 2022 година веќе имаше повеќе од 150.000 клиенти и повеќе од 10 милиони евра годишно.

Банко Сабадел онлајн сметка

Ако сакате да имате повеќе опции во рамките на најдобрите сметки без провизии, друга опција која воопшто не е лоша е оваа од Banco Sabadell.

Како што е наведено, нема да имате услови или провизии, а ќе добиете и надомест од 2% во текот на првата година на вашите први 30.000 евра.

Што се однесува до дебитната картичка, таа е бесплатна и не мора да плаќате плата или сметки доколку не сакате. Ако престојуваш на платата, а си еден од првите 20.000 клиенти, тогаш ќе ти дадат 250 евра. Но, за тоа треба да се погрижите претходно, немојте да се чудите што не допира до вас.

Тековна сметка на Orange Bank

Тековна сметка на Orange Bank

Оранж не е задолжен само за интернет, телефон... туку работи и со банка. Се разбира, тие нудат некои услови ако сте клиент на Orange, а други ако не сте.

Од една страна, нема да имате провизии или услови. Од друга страна, ќе имате наградена сметка од 1,3% ако не сте клиент на Orange и 1,5 ако сте. И конечно, дебитната картичка е бесплатна.

Сметката не ING сметка

Оваа ING сметка (ве потсетуваме дека оваа банка започна онлајн и никој не и веруваше, а сега е една од најдоверливите) ви нуди сметка без провизија (TIN и TAE на 0%). Нема да ви треба живеалиште или потврди или вашиот платен список или приход.

Ќе имате виртуелна дебитна картичка и трансфери без трошоци. Дополнително, имате осигурување за онлајн шопинг (тоа е полиса што ве штити од трансакциите што ги правите на Интернет и, ако имало нешто чудно, тие ќе ви ја вратат сумата).

Чиста сметка на Abanca (тековна или платен список)

Друга од најдобрите сметки без провизија е оваа. За почеток, ако директно ја депонираш платата, ти даваат 300 евра. Нема провизии и АПР е 0%. Тие исто така ви даваат бесплатна дебитна картичка и ви дозволуваат да имате еден или двајца сопственици на сметката (нешто важно во многу случаи).

Онлајн сметка БЕЗ Наградување на Уникаха

Онлајн сметка БЕЗ Наградување на Уникаха

Одиме со друга попозната банка за да ви понудиме дигитална сметка. Нема да имате такси за одржување, администрација или трансфер и ќе добивате надомест од 1% TIN првата година (втората од 0,5%) освен ако немате живеалиште на платниот список, кој ја зголемува првата година на 2,01%, во биланс од 30.000 евра.

Ако сте нов клиент може да добиете 600 евра надоместок, а ако директно ја депонирате платата ќе ви дадат 100 евра кешбек во сметките.

Дебитната картичка е бесплатна.

Како што можете да видите, постојат најдобри сметки без провизија и можете да заштедите многу пари ако ги изберете наместо банките кои продолжуваат да наплаќаат одржување и провизии за сè. Сега останува на вас да го изберете оној кој најмногу одговара на вашите потреби и, пред сè, оној што ви дава најголема самодоверба. Дали знаете некоја друга сметка без провизија која е интересна? Оставете ни го во коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.