Монеро (XMR), крипто валута родена во 2014 година

monero

Тотална и апсолутна приватност во трансакциите извршени на блокчејн, тоа е Монеро (XMR), крипто валута родена во 2014 година. И поради оваа причина, таа веднаш се истакнува во споредба со другите дигитални валути на пазарот.

Дури и со Биткоин, постои можност за идентификување на испраќачите и примачите во трансакциите, како и износите управувани со валутата. Ако сметаме на овој факт, сè што ја модификува или менува оваа можност веднаш се надминува.

И тоа се случи со Монеро: Само лицето кое испраќа или е примател на трансакција ќе го знае идентитетот на другата личност.

Но, сепак за да ја нагласат оваа особеност на оваа дигитална валута, програмерите најавуваат дека наскоро ќе се спроведе дополнителен протокол кој целосно ќе ги скрие трансакциите извршени на блокчејн. Дури и IP-адресите на извршителите на операциите нема да бидат идентификувани.

Ако тоа се постигне, светот на криптовалутите ќе се разниша, а тоа е дека сите оние кои се вклучени во овој вид на пазар копнеат приватноста да преовладува на највисоките нивоа.

Причините се различни; заштитата од сајбер напади е една од најважните, иако Не смееме да бидеме наивни и да признаеме дека голем дел од она што сакате да го направите тајно, вклучува голем дел од злото или злосторството.

Криминална валута?

Тоа е тема за дебата што можеби се рефлектираше во насловот на овој текст.

Дали Монеро е криминална криптовалута?

monero

Во врска со ова прашање има вистинска полемика и има многу кои ја бранат идејата дека ваквите карактеристики во криптовалутата ќе предизвикаат интензивно користење на истата за нелегални цели.

Од друга страна, не малкумина бранат дека токму работењето на високо ниво на анонимност е неопходно и трансцендентно кога се користат дигитални валути, дури и дека тоа е дел од нивната филозофија на употреба и зачнување.

Очигледно е дека може да има варијанти или специфични нивоа на дејствување каде да се биде инкогнито или непознат може да биде корисно и од големо практично значење без да претставува кривично дело само по себе. 

Во секој случај, Monero е ефикасна алатка или начин за нелегални производи и услуги да се пласираат преку него на таканаречениот мрачен интернет, темна мрежа или darknet.

Овие три поими немаат тотална консензуална дефиниција, но би можеле да ги објасниме како колекција на технологии или мрежи што се користат за споделување содржина или информации од дигитален карактер, дистрибуирани помеѓу јазли, и кои сакаат да ги направат идентитетите на размена на податоци анонимни. или информации.

Monero како криптовалута, е особено погоден за да може да се тргува нелегално на овој таканаречен мрачен интернет.

Не е единствената валута од ваков тип што се користи за оваа намена, но ние потенцираме дека Монеро е важен кандидат што треба да се лоцира со цврстина, како најупотребувана во средината на Длабоката мрежа.

Биткоинот, како главна криптовалута во светот, и поради неговите карактеристики на децентрализација, не се регулирани од ниту едно тело, можноста за отстранување на посредници, плус недостаток на капацитет да се фалсификува; Од овие и други причини, тој се користи и од црните пазари.

Во секој случај, многумина вклучени во овој вид практика навистина не го сметаат Биткоин за доволно анонимна и ефективна можност за плаќање, бидејќи некако може да се пронајде..

Монеро: Така е и така функционира

monero

Да продолжиме да опишуваме некои принципи или експоненти на податоци за начинот на работа на оваа електронска валута и ќе имаме идеја за тоа колку наследила од другите крипто-валути, како и некои уникатни особености за тоа. Сето тоа накратко го натера да заземе важна позиција во рамките на многуте постојни дигитални валути.

Не е напишано со кодот на Биткоин, протоколот на кој се заснова е CryptoNote. И иако тоа точно не значи дека нема сличности со Биткоин, како што би имал и блокчејн, неговите разлики го потенцираат капацитетот за анонимност за кој веќе разговаравме.

Monero нема да користи своја, приватна или единствена адреса на виртуелен паричник, како што е во случајот со корисниците на биткоин. Секоја трансакција ќе има специфична адреса, со лозинка што само ќе им дозволи на приемникот и на оние на кои им е доделена оваа лозинка пристап до информациите за работењето.

Податоците за една трансакција автоматски ќе се комбинираат со оние за друга што е со слична големина, Ова во голема мера ја комплицира можноста одредена операција да се следи со користење на блокчејн.

Алгоритмот за рударство што го претставува валутата нема да им овозможи на големите компании да го централизираат, како што делумно се случи со Биткоин. ASIC уредите досега не беа во можност да се развиваат за неговиот алгоритам.

Валутите на овој блок-синџир се исти и постои можност да може да се разменуваат меѓусебно, како да се фиат.

Нема предодредени ограничувања на големината на блокот. Ова ќе се пресмета автоматски по пробен период, со одредени награди за рударите. Карактеристиката што ја поседува со големината на блокот поголема од онаа на Bitcoin, го прави способен да се справи со поголем број на трансакции во секунда.

Бидејќи тоа не се случува со другите крипто-валути, Монеро и неговата максимална количина се бесконечни. За 8 години, ќе се одржи нејзината главна крива на емисии, достигнувајќи над 18.4 милиони монети.

Купувајте, продавајте: Инвестирајте (XMR)

monero

Независно од рударството, можете да добиете XMR заменет за други видови криптовалути или со фиат пари: евра, долари итн.

Поврзано со залихите на паричници за да можете да ја добиете оваа крипто-валута, во моментот нема никаков вид комерцијален софтвер што работи во овој поглед, затоа е потребно да се прибегне кон веб-клиент.

MyMonero таа е една од најпопуларните. Две други достапни опции се: LightWallet и MoneroAddress, вториот е офлајн паричник. Меѓу истакнатите куќи за размена што можат да се користат, наоѓаме Bitsquare, Poloniex и Bittrex.

Некои динамики кои не се многу погодни при користење на овој механизам се поврзани со приватност или доверливост што може или не е достапно, бидејќи обично се бараат податоци или информации, како што се е-пошта или други лични информации.

За да ги смените другите дигитални валути во Monero, може да се користи ShapeShift веднаш На местото MoneroForCash, Можно е да се изврши P2P купување на Monero со долари. Во однос на карактеристиките на приватност, овој механизам има одлични услови.  Investе биде потребен брокер за да инвестира во Монеро. Друга можност за инвестирање е преку рударството, за што ќе мора да купите специфичен хардвер и да направите други трошоци.

Можно е да се инвестира во Монеро преку CFD. На многу едноставен начин можете да отворите сметка во онлајн брокер. Да се ​​депонираат средства со цел да се инвестира, можно е да се направи во различни валути; долари, евра итн. Износот ќе биде предност во тргувањето со CFD, иако тоа подразбира ризици од загуба на пари во случај маневрот да биде неуспешен.

Некои средства за плаќање прифатени од брокерите се PayPal, Visa картички, Mastercard, банкарски трансфери или Skrill. Важно е да се забележи поврзано со брокерите, дека поради фактот што крипто-валутите се сè уште релативно нови, не ги вклучуваат многумина. Исто така, ќе биде потребно да се земе предвид веродостојноста на предметниот брокер, бидејќи има многу измами поврзани со овој медиум.

Постојат симулатори кои ви дозволуваат да изведувате лажни практики за инвестирање со цени исти како и во реалниот брокер. Испробување бесплатни демо сметки од овој тип е одлична опција за стекнување искуство без потреба од инвестициски ризици.

Во овој вид симулатори е можно дури и во реално време да се види вредноста на XMR, како тоа е под влијание на новостите и на општ начин на работење на пазарите.

Монеро е приватен, анонимен, безбеден и не може да се пронајде. Се вели дека тоа е најрепрезентативниот за овие придобивки во целото семејство на крипто-валути.

Дали е конечно доблест или несовршеност толку многу анонимност?

monero

Вистината, целата тишина со која може да се справи е она што го промовираше до слава, и без оваа одлика тоа не би се најде на моменталната страница за успех.

Неговата масивна употреба на мрежниот црн пазар за вршење плаќања и наплата му донесе репутација, а исто така од истата причина е силно критикувана и има безброј оцрнувачи ширум светот.

И тоа е дека светот на криптовалутите изгледа вака и може да стане револуционерен на многу начини.. Можеби поради оваа причина, фасцинира толку многу и ги полудува другите, влегувајќи и добивајќи повеќе простор секој ден во светската економска сфера.

Дигиталните валути имаат своја филозофија на работење восхитувачки поволности и придобивки, истовремено неповолности, опасности и загрижувачки нередовни проблеми.

Од сите нас зависи, од нејзините креатори до корисниците, владите, институциите и другите вклучени фигури, влијаат на различните нивоа на обем што е можно да се направат интелигентно и цивилизирано користење на истите, без нивно демонизирање и истовремено без нивно ослободување до толкава мера што се штетни.

Да се ​​потсетиме дека Монеро е веќе на списокот, тој веќе е контроверзен, тој веќе води. Да не го заборавиме!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.